اخبار

رسانه سعودی :اسرائیل سرطان منطقه است و باید ریشه‌کن شود

یک رسانه سعودی در مقاله‌ای درباره اتفاقات مربوط به جنگ غزه و تحرکاتی که آمریکا و غرب در این جنگ انجام داده‌اند و حمایت آنها از رژیم اشغالگر در کشتار غیرنظامیان فلسطینی اعلام کرد، غرب همه ارزش‌هایی که تبلیغ و ادعا می‌کرد خواستار آنهاست از جمله آزادی بیان و دفاع از حقوق بشر و دموکراسی و … را زیر پا گذاشته و در برابر جنایاتی که ضد بشریت انجام می‌گیرد و نقض همه قوانین بشردوستانه و بین‌المللی هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد و ساکت است.

غرب دنیا را با هدف نابودی مسئله فلسطین فریب می‌دهد

روزنامه سعودی عکاظ در این مقاله تاکید کرد، غربی‌ها دنیا را با اصطلاحات و کلمات و مفاهیمی فریب داده‌اند که هدف از آنها نابودی و کمرنگ کردن مسئله آزادسازی اراضی اشغالی است. همه این اصطلاحات و گفتمان‌ها چیزی نیست جز تلاش برای خارج کردن این مسئله از چارچوب اصلی خود. رژیم اشغالگر اهمیت این بازی را به خوبی می‌داند و به همین دلیل کلمه «وطن» را در عبارت «تشکیلات خودگردان فلسطین» حذف کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است، بدون بازگشت به مسئله آزادی، هیچ راه حلی وجود نخواهد داشت. اکنون زمان از ایده راهکار «دو دولتی» فراتر رفته و تنها راهکاری که برای حل مسئله فلسطین باقی مانده، پایان دادن به اشغالگری در این سرزمین است؛ زیرا راهکار دو دولتی باید با خواست دو طرف درگیری باشد و این درحالی است که رژیم اشغالگر به کلی ایده دو دولتی را رد می‌کند و آن را مغایر با پروژه موسوم به «اسرائیل بزرگ» می‌داند.

روزنامه عکاظ عربستان تاکید کرد، جنگ اقتصادی علیه مصر بخشی از پروژه موسوم به «اسرائیل بزرگ» است. همچنین جنگ علیه سوریه و اشغال اراضی آن نیز همگی در راستای اجرای این پروژه بود. همه چیز روشن است و حتی کشورهایی که با اسرائیل عادی‌سازی کرده‌اند نیز هرگز از پروژه‌های این رژیم در امان نبوده‌اند و حتی این کشورها در خط مقدم طرف‌هایی بودند که در معرض خطر این پروژه‌ها قرار گرفتند.

اسرائیل سرطان منطقه است و باید ریشه‌کن شود

بر اساس این مقاله تحلیلی، تا زمانی که اشغالگری در منطقه وجود دارد، امنیت در مفهوم راهبردی آن همواره در خطر است. رژیم اشغالگر اسرائیل یک تهدید راهبری برای منطقه و مانند یک غده سرطانی است که باید ریشه‌کن شود. اسرائیل همانند بیماری سرطان برای منطقه است که نمی‌توان با داروهای مسکن آن را از بین برد و این داروها چیزی جز وقت تلف کردن و فراهم کردن زمینه رشد این بیماری خطرناک نیستند.

رسانه مذکور سعودی تصریح کرد، ادامه اشغالگری هیچ توجیهی ندارد و اعراب تاکنون همه روش‌ها را برای توافق نهایی با رژیم اشغالگر اسرائیل تجربه کرده‌اند. ایده «زمین در برابر صلح» یکی از این راهکارها بود که بر مبنای آن درواقع اسرائیل باید حق طبیعی اعراب را در برابر صلح به آنها می‌داد. بعد از آن وارد مرحله عادی‌سازی در برابر صلح شدیم. مفهوم عادی‌سازی در برابر صلح تبعات و نتایج بسیار خطرناکی دارد؛ زیرا عملا به معنای پذیرش پروژه «اسرائیل بزرگ» است و منطقه در سایه این مفاهیم شاهد هرج و مرج بیشتر خواهد بود.

روزنامه عکاظ تاکید کرد، راهکار دودولتی بین دو طرفی قابل اجراست که بتوانند به شکل قانونی و باصلح به عنوان دو «کشور» همسایه در کنار هم زندگی کنند. بنابراین چنین راهکاری در طول زمان با نقض توافق اسلو توسط اسرائیل، از بین رفته است؛ توافقی که در سال 1993 بین سازمان آزادی بخش فلسطین و اسرائیل امضا شد و در چارچوب راهکار دولتی بود اما اسرائیل هرگز به آن عمل نکرد.

در پایان این یادداشت تاکید شده است، امروز تنها راهکار برای حل مسئله فلسطین، پایان دادن به اشغالگری است؛ یعنی اسرائیل به عنوان یک رژیم اشغالگر به وظایف خود عمل کند و به قوانین بین‌المللی پایبند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = سیزده