اخبار

رسانه صهیونیستی: طرح جدید عربستان برای فلسطین مقدمه به رسمیت شناختن اسرائیل است

شبکه ۷ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که عربستان سعودی پیشنهادی را در مورد مسئله فلسطین مطرح کرده است که این پیشنهاد به رسمیت شناختن موجودیت اسرائیل را هموار می‌کند.

شبکه 7 رژیم صهیونیستی اعلام کرد که عربستان سعودی پیشنهاد جدیدی را  درباره فلسطین مطرح  کرده است که این پیشنهاد  به رسمت شناختن موجودیت اسرائیل را هموار می‌کند.

بر اساس گزارش این شبکه صهیونیستی، راه حل عربستان سعودی  «زمینه را برای به رسمیت شناختن اسرائیل فراهم می‌کند. این پیشنهاد مبتنی بر الحاق بخشهایی از کرانه باختری و غزه به اردن است تا آنچه پادشاهی فلسطین هاشمی نامیده می‌شود، تشکیل شودکه حکام هاشمی کنونی در اردن  حکومت نخواهد کرد و پایتخت آن نیز امان خواهد بود، نه قدس».

 شبکه 7 رژیم صهیونیستی تاکید کرد که مذاکرات محرمانه ای  میان  «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای بررسی پیشنهاد عربستان سعودی صورت گرفت.

بر اساس گزارش شبکه مذکور، چنین مذاکراتی نشان می‌دهد که سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) «خواستار حاکمیت بر کرانه باختری و مناطقی که اسرائیل در جنگ شش روزه سال 1967 به اشغال خود درآورد، نخواهد شد».

در ادامه این گزارش آمده است که همچنین  این طرح به معنای نابودی کامل پروژه راه حل موسوم به راهکار  دو دولتی است که از زمان صدور قطعنامه شماره 2334 شورای امنیت در 23 دسامبر 2016 توسط سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

شبکه 7 رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این طرح سعودی به پیشنهاد قبلی عربستان در سال 2002 پایان می دهد که در آن زمان « عبدالله العزیز» پادشاه پیشین عربستان ابتکار « صلح عربی» را مطرح کرد و خواستار عقب نشینی کامل اسرائیل از تمام اراضی اشغالی شد. اساس این طرح  تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی در ازای برقراری صلح فراگیر بود.

 این شبکه در پایان تاکید کرد : درکمال تعجب «عبدالله دوم» پادشاه اردن، محمود عباس و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، مخالف این پیشنهاد نیستند. اگرچه  این طرح  آشکارا با سیاست‌هایی که دهه ها اتخاذ کرده بودند، در تضاد است. به نظر می‌رسد که پیشنهاد عربستان سعودی « با موفقیت پیش می‌رود  و رسانه‌ها و سازمان ملل هم تا به این لحظه، سکوت کرده اند».

عربستان سعودی روز به روز گام‌های بیشتری به‌سوی عادی‌سازی روابط با اسرائیل برمی‌دارد و اقداماتی را با هدف آماده‌سازی فضای سیاسی و عمومی برای پذیرش عادی‌سازی روابط با اسرائیل در عربستان و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس انجام می‌دهد.

از اواسط سال 2022 و بعد از سفر «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی، صحبت‌های زیادی به‌ویژه از جانب رسانه‌های عبری درباره عادی‌سازی قریب‌الوقوع روابط ریاض و تل‌آویو مطرح شد که این صحبت‌ها با بازگشت راست‌افراطی‌های اسرائیل به قدرت و نخست‌وزیری دوباره «بنیامین نتانیاهو» به اوج خود رسید؛ به‌طوری که در چند هفته گذشته مقامات سعودی و صهیونیستی رسماً درباره تمایل خود برای رونمایی از توافق سازش صحبت می‌کنند.

عربستان در سال‌های گذشته به دنبال برقراری ارتباط با صهیونیست‌ها بوده است و همواره روابط با اسرائیل در رسانه‌های دولتی مورد حمایت مقامات سعودی مورد بحث قرار گرفته است. بسیاری از شواهد و مدارک نشان‌دهنده روابط پنهانی محمد بن سلمان با رژیم صهیونیستی است و این درحالی است که بسیاری از کشورهای غربی وی را به ایجاد روابط دیپلماتیک با این رژیم ترغیب می‌کنند و او را سازنده واقعی سیاست‌های عربستان می‌دانند.

اخیرا وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در راستای گرم شدن روابط عربستان سعودی و اسرائیل، سالگرد آنچه را روز ملی عربستان سعودی خوانده می‌شود، به حکومت این کشور تبریک گفت.

حساب رسمی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در توییتر به زبان عربی نوشت به پادشاه، دولت و مردم عربستان سالگرد روز ملی این کشور را تبریک می‌گوییم و امیدواریم فضایی از صلح و همکاری و حسن همسایگی در خدمت ملت‌های منطقه وجود داشته باشد».

این درحالی است که «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی اخیرا تاکید کرد که توافق بر سر ایجاد کشور فلسطین «پیش شرط برقراری روابط دیپلماتیک رسمی با اسرائیل خواهد بود».

مسئولان ارشد عربستان سعودی نیز اعلام کردند که سازش این کشور با اسرائیل تنها مساله زمان است، اما جدیدترین و بارزترین شاخص در زمینه نزدیک شدن روابط عربستان و رژیم صهیونیستی، مصاحبه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی با شبکه سعودی العربیه بود که طی آن نتانیاهو اعلام کرد به عادی‌سازی کامل روابط با ریاض تعهد دارد.

رسانه صهیونیستی معاریو اعلام کرد: اسرائیل اخیرا روند مذاکرات با عربستان سعودی برای عادی سازی روابط را تسریع کرده است و این روند با حمایت آمریکا انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = هیچ