اخبار

رسوایی جدید در اسرائیل؛ ارتش در تولید واکسن کرونا شکست خورد

بازرس دیوان محاسبات رژیم اسرائیل فاش کرد که موسسه تحقیقات بیولوژیک وابسته به وزارت جنگ این رژیم در پروژه محول شده برای تولید واکسن کرونا با وجود هزینه های سنگین شکست خورده است.

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» امروز (چهارشنبه) گزارشی به نقل از بازرس دیوان محاسبات رژیم اسرائیل فاش کرد که در آن گفته شده این رژیم ۲۳۰ میلیون شیکل (هر سه و نیم شیکل برابر با یک دلار است) برای تولید واکسن اسرائیلی کرونا در موسسه تحقیقات بیولوژیک وابسته به وزارت جنگ سرمایه‌گذاری کرد اما نتوانست به ساخت نهایی این واکسن دست یابد.

«ماتنیاهو انگلمن» بارزس دیوان محاسبات رژیم صهیونیستی در گزارش خود توضیح داد که مسئولیت اصلی این ناکامی متوجه موسسه تحقیقات بیولوژیک وابسته به وزارت جنگ و ارتش و ستاد امنیت داخلی (NSH) رژیم اسرائیل است.

در این گزارش آمده است که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل که تولید واکسن را آغاز کرد، توسط پروفسور «شموئل شابیرا» رئیس این موسسه گمراه شده است.

انگلمن گفت که او بازرسی را بین آگوست ۲۰۲۱ تا ژوئیه ۲۰۲۲ انجام داده است و طی این بارزسی مشخص شد که نخست وزیر رژیم اسرائیل دستورات خود را برای پیشبرد طرح ساخت واکسن کرونا تحت حمایت کابینه پس از نامه‌ای که از پروفسور «شموئل شابیرا» دریافت کرده بود، صادر کرد و تصمیم گرفت این ماموریت را به موسسه یاد شده محول کند.

در این گزارش گفته شده است که «پیشنهاد مدیر موسسه با توانمندی‌های محدود موسسه همخوانی ندارد (. .) حتی قبل از شیوع ویروس کرونا، سیستم‌های تولیدی موجود در این موسسه بیولوژیکی منسوخ شده بود و به صورت سازمان یافته کار نمی‌کرد.»

بارزس دیوان محاسبات رژیم صهیونیستی همچنین اعلام کرد: نامه پروفسور «شموئل شابیرا» که نخست وزیر رژیم اسرائیل بر اساس آن دستور کارساخت تولید واکسن کرونا را صادر کرده است به عناصر اساسی مورد نیاز در فرآیند توسعه و تولید واکسن – انجام آزمایشات بالینی و آموزش خط تولید – و همچنین جدول زمانی از زمان راه اندازی تا رسیدن به مرحله شروع تولید واکسن اشاره‌ای نکرده است؛ ضمن آنکه هیچ اشاره‌ای (حتی کلی) به جنبه‌های بودجه نشده است. با این حال، به دستور نخست وزیر، موسسه بیولوژیکی یاد شده شروع به توسعه طرح تولید واکسن اسرائیلی «BriLife» کرد.

بازرس دیوان محاسبات رژیم صهیونیستی اشاره کرد که این پروژه طبق دستور العمل‌های معمول در موسسه مدیریت نشده و معاون وزیر بدون انجام عملیات نظارتی مطلوب اجازه اجرای پروژه را داده است.

بر اساس این گزارش، تا پایان سال ۲۰۲۱، کابینه رژیم صهیونیستی حدود ۱۶۵ میلیون شیکل برای پروژه BerLife و توسعه آنتی بادی اختصاص داده است، علاوه بر این، برای حدود ۸۰ نفر از کارکنان موسسه به ارزش حدود ۵۹ میلیون شیکل هزینه کرده است.

این گزارش افزود: وزارت بهداشت رژیم اسرائیل سه میلیون شیکل دیگر را در رویه‌های سازمانی این پروژه سرمایه‌گذاری کرد و با این حال، پروژه این رژیم با حمایت بسیاری از منابع به کندی در حال پیشرفت بود.

در این گزارش آمده است که مدیران این موسسه آن‌ها دستورات نخست وزیر را به عنوان دستوری برای تولید واکسن و آنتی بادی برای همه ساکنان سرزمین‌های اشغالی اشتباه تفسیر کردند و آن‌ها را به درستی درک نکردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 7 = هشت