اسلاید شو, گفتگو

رفتار دوگانه شورای امنیت در برابر جنایت‌های صهیونیسم

حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه نباید انتظار داشت شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای غربی مدافع حق و حقیقت باشند، گفت: استیلای کشورهای غربی بر جهان مانع از ایجاد نظم جهانی عادلانه‌ای شده است که در آن از حقوق همه مردم به درستی صیانت شود و ملت‌های مظلوم همواره در تیررس رفتارهای ظالمانه فراوان بوده اند.

جمهوری اسلامی ایران در راستای ماده 51 منشور ملل متحد پاسخ تنبیهی قاطعی به تجاوز رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در دمشق نشان داد. به باور بسیاری از ناظران، عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه رژیم صهیونیستی حق قانونی و دفاع مشروع بود، زیرا جمهوری اسلامی انتظار داشت شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از تجاوز به کنسولگری ایران در دمشق دست کم بیانیه صادر و اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم کند، اما به دلیل  نفوذ و قدرت انگلیس و آمریکا این کار انجام نشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این باره گفت، اقدام جمهوری اسلامی ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی را هدف قرار داد. ایران با توجه به اقدام لازم و شایسته نداشتن از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و در نتیجه رفتار غیرمسئولانه آمریکا، انگلیس و فرانسه در مسیر ایجاد بازدارندگی و پیشگیری از تکرار جنایت رژیم صهیونیستی و دفاع از امنیت و منافع ملی خود حرکت کرده است.

این اظهارات در راستای جلسه بی نتیجه شورای امنیت است که برای حمایت از رژیم صهیونیستی در برابر حمله ایران تشکیل شد، ولی به دلیل مواضع روسیه، چین و برخی کشورهای حقیقت جو در برابر مستکبران غربی به نتیجه دلخواه صهیونیست ها منتج نشد.
حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل بین‌الملل درباره آنچه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد گذشت و اظهارات بی شرمانه کشورهای غربی که چشم خود را بر واقعیت های منطقه بسته اند، به «راهبرد معاصر» گفت: در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد نماینده روسیه به درستی تأکید کرد، دبیرکل سازمان ملل متحد نه تنها حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را محکوم نکرد، بلکه در جلسه ای به همین منظور حضور نیافت. به همین دلیل و سایر مواضعی که نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکا بیان کردند، می توان نتیجه گرفت جهان شاهد دوگانگی در برخورد با موضوعاتی است که در حوزه بین الملل بسیار مهم هستند.

وی افزود: دوگانگی در برخورد با موضوعات منطقه ناشی از اشکال اساسی در نظم جهانی موجود است. متأسفانه استیلای کشورهای غربی بر جهان مانع از ایجاد نظم جهانی عادلانه ای شده است که در آن از حقوق مردم به درستی صیانت شود، به همین دلیل ملت های مظلوم همواره در تیررس اتهام و رفتارهای غیرمنصفانه و ظالمانه فراوان بوده اند. نباید انتظار داشت در چنین وضعی شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای غربی مدافع حق و حقیقت باشند.

کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: وقتی عوامل اصلی و گرداننده سازمان های بین المللی آمریکا و کشورهای غربی هستند، عامل اصلی بسیاری از جنگ های منطقه ای و بین المللی و افزایش تنش ها و ناآرامی های دنیا زیاده خواهی همین کشورهاست. طبعاً دور ازانتظار نیست کشورهای غربی علیه مردم فلسطین موضع گیری منفی و با وجود تکرار جنایت ها و نسل کشی های رژیم صهیونیستی از رژیم کودک کُش حمایت کنند.

ترقی گفت: افکار عمومی جهان شاهد دفاع غرب از جرثومه فسادی هستند که به هیچ یک از قوانین بین المللی پایبند نیست، لذا نمی توان انتظار داشت در چنین شرایطی کشورهای غربی به ویژه آمریکا موضع گیری عادلانه و منصفانه ای داشته باشند. موضوع حائز اهمیت اینکه حمله تنبیهی ایران به مواضع نظامی رژیم صهیونیستی نشان دهنده پافشاری کشورمان بر تغییر نظم جهان تک قطبی است.

وی بیان داشت: پافشاری بر اجرای عدالت به نفع همه مردم به ویژه مظلومان جهان است و عواید قابل توجهی به دنبال دارد، یکی از نتایج آن به شماره افتادن نفس های نظم فعلی است، به این معنا که آگاهی مردم جهان باعث می شود نظام فعلی جهانی آخرین نفس های خود را بکشد و جهان به سمت تحولی برود که یک جانبه گرایی در آن پایان می یابد.

کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: چندجانبه گرایی راه حل اساسی عبور از زیاده خواهی برخی کشورهای جهان و روند کنونی زمینه ساز افزایش تنش و جنگ در نقاط مختلف جهان شده است. مردم جهان شاهد هستند نظم فعلی جهانی کاملاً ناعادلانه و به نفع مستکبرین و جنگ افروزان جهان است. در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد شاهد بودیم روسیه و چین نیز به این روند پرداختند، زیرا معتقدند دنیا نیازمند نظم نوین و حرکت به سمت چندجانبه گرایی است.

وی تصریح کرد: تا زمانی که نظم کنونی بر مجامع بین المللی حاکم باشد، سازمان ملل متحد به هیچ وجه نمی تواند به نفع ستم دیدگان عالم تصمیمی اتخاذ کند، بنابراین در چنین فضایی قلاده سگ هاری مانند رژیم صهیونیستی باز است و کشورها و ملت هایی که خواهان احقاق حق خود هستند، گاز می گیرد و می کشد.

حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل بین‌الملل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 − = سه