اخبار

رفتار هوشمندانه مقاومت فلسطین و تیر صهیونیست‌ها که به سنگ خورد

رفتار هوشمندانه مقاومت فلسطین و تیر صهیونیست‌ها که به سنگ خورد

حمله وحشیانه بامداد سه شنبه رژیم کودک کش صهیونیستی به غیرنظامیان، زنان و کودکان در نوار غزه با طراحی چند وجهی نظامی و رسانه‌ای به گونه‌ای برنامه ریزی شده بود تا در کنار ضربه زدن به مقاومت فلسطین و ایجاد رعب و وحشت عمومی، بازدارندگی به وجود آمده از سوی مقاومت فلسطین را به نفع صهیونیست‌ها معکوس کند.

با این حال به نظر می رسد هوشیاری مقاومت و اقدام به موقع رهبران جنبش‌های مقاومتی فلسطین نه تنها رژیم صهیونیستی را در رسیدن به اهداف فوق ناکام گذاشت، بلکه با معکوس کردن معادله حالا نوعی رعب و وحشت را در میان صهیونیست‌ها تسری داده است که آنها را به سمت اقدامات دیوانه واری سوق می دهد.

تلاش رژیم صهیونیستی برای یک جانبه کردن جنگ

آغاز حملات ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی در صبح سه شنبه 19 اردیبهشت 1402، علیه فرماندهان شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین انجام شد. این حمله وحشیانه به منزل مسکونی 3 تن از فرماندهان صورت گرفت و علاوه بر تخریب خانه‌های مسکونی غیرنظامی، خانواده فرماندهان مقاومت را نیز هدف قرار داد.

معادله‌ای که صهیونیست ها از این جنایت تروریستی دنبال می‌کردند آن بود که با حمله به منزل مسکونی فرماندهان جهاد اسلامی، فقط این جنبش مقاومتی را مقصد حملات خود توصیف کنند و عملاً دیگر گروه‌های مقاومتی را از معادله جنگ بیرون نگاه دارند. اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه هدف حملات این رژیم در این جنگ تنها جنبش جهاد اسلامی است، آشکارا این هدفگیری صهیونیست‌ها را برملا می‌کند.

تلاش برای از بین بردن بازدارندگی مقاومت

هدف دومی که صهیونیست‌ها آن را در این حملات دنبال کردند، از بین بردن بازدارندگی به وجود آمده طی 3 سال گذشته بود. صهیونیست با تهدید گروه‌های مقاومت پیش از این حملات و ضربه زدن به این گروه‌ها، همواره به دنبال این مقصود بوده‌اند که بازدارندگی ایجاد شده از جانب مقاومت را به نفع خود معکوس کنند. ضرباتی که با تهدید پیش از آن، بر نوار غزه و به طور مشخص، به جنبش جهاد اسلامی فلسطین از سوی صهیونیست‌ها وارد شد، با این هدف طراحی شده بود که مقاومت را از پاسخ متناسب باز دارد و در کنار آن با ایجاد رعب و وحشت در موضع ضعف به ویژه در نظر افکار عمومی فلسطین نگاه دارد. اما اهداف فوق که صهیونیست‌ها برای آن برنامه ریزی کرده بودند با هوشیاری و پاسخ به موقع مقاومت نه تنها محقق نشد بلکه معادله را به نفع مقاومت استمرار بخشید.

ایجاد وحدت میدانی

نخستین اقدامی که مقاومت فلسطین در راستای مقابله با رژیم صهیونیستی انجام داد، ایجاد یک وحدت رویه میدانی در مسیر پاسخ دادن به حملات صهیونیست‌ها است. گروه‌های مقاومت با صبر مثال زدنی و دوری از شتابزدگی برآمده از حمله رژیم صهیونیستی، با تصمیم گیری در اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت، اعلام کردند، گروه‌های مقاومت یک مجموعه یکپارچه و یک جسم واحد هستند و حمله به هریک از آنها حمله به تمام مقاومت است، لذا پاسخ گروه‌های مقاومت یک پاسخ متحد است که با هماهنگی بین تمام گروه‌ها، اجرا خواهد شد.

وحدت رویه‌ای که از این طریق ایجاد شد، هدف اول صهیونیست‌ها در یکجانبه کردن جنگ علیه بخشی از گروه‌های مقاومت را از بین برد و تیر صهیونیست‌ها برای ایجاد شکاف و اختلاف در میان گروه‌های مقاومت به سنگ خورد.

باز تولید بازدارندگی به نفع مقاومت فلسطین

اقدام دومی که مقاومت صورت داد اعلام این نکته بود که مقاومت حق خود را در ارائه پاسخ متناسب به حملات وحشیانه صهیونیست ها، محفوظ می‌داند و در زمان و مکان مناسب به اقدام صهیونیست‌ها پاسخی در خور خواهد داد.

این پاسخ به این سؤال را در تمام سرزمین اشغالی به وجود آورد که «پاسخ مقاومت چه زمان و چگونه خواهد بود؟» سؤالی که موجی از رعب و وحشت را در میان مقامات رژیم صهیونیستی و صهیونیست‌های ساکن سرزمین اشغالی ایجاد کرد. این پاسخ هوشمندانه در حالی اعلام شد که اخبار منتشر شده در رسانه‌ها از این حکایت دارند که گروه‌های مقاومت تلفن‌های خود را به روی طرف‌های میانجی بسته‌اند و طرف‌های میانجی برای کمک به رژیم صهیونیستی به در بسته خورده‌اند. حالا صهیونیست ها در میان موجی از رعب و وحشت و نگرانی انتظار پاسخ نامعلوم مقاومت را می‌کشند. پاسخی که به اذعان رهبران گروه‌های مقاومت به اندازه حملات رژیم صهیونیستی خشن و دردناک خواهند بود.

پاسخ هایی از این دست، علاوه بر آنکه موازنه بازدارندگی را به نفع مقاومت تغییر می دهند، یک فرسایش روانی را در میان صهیونیست‌ها به طور تصاعدی منتشر می کنند که موجب می شود افکار عمومی به مقامات رژیم صهیونیستی برای دادن امتیاز در مقابل جلوگیری از وارد شدن ضرباتی که وعده داده شده، فشار بیاورند.

این همان پاسخ هوشیارانه و هوشمندانه‌ای است که حالا به جای آنکه رژیم صهیونیستی را در معادله بازدارندگی و ایجاد جنگی یک طرفه علیه بخشی از گروه‌های مقاومت پیش ببرد، به فرسایش رسانده و در موضع ضعف قرار داده است. تجربه جنگ‌های گذشته فلسطین به ویژه آنچه علیه نوار غزه رقم خورده نشان می‌دهد، رژیم صهیونیستی به هیچ وجه تحمل چنین فضای روانی فرسایشی را ندارد و عملکرد هوشمندانه مقاومت موجب خواهد شد به زودی صهیونیست‌ها به سمت اقداماتی حرکت کنند که آنها را از این فضای فرسایشی مملو از رعب و وحشت خارج سازد.

نکته مهمی که پس از این پاسخ نباید از دید گروه‌های مقاومت در این مرحله مخفی بماند آن است که رژیم صهیونیستی همواره طی دوره‌های گذشته، برای رسیدن به آتش بس، وعده‌های رنگارنگی را روی کاغذ نقاشی می‌کند اما پس از پایان درگیری و دستیابی به آتش بس و خروج از فضای فرسایشی رعب و وحشت، به نقطه آغازین باز می‌گردد. این نکته باید در خواسته‌های گروه‌های مقاومت قرار گرفته، از سوی طرف‌های میانجی تضمین شود تا در آینده جنگی جدید را به وجود نیاورد و اگر هم به جنگی جدید ختم شد تبعات و هزینه‌های گزافی را بر صهیونیست‌ها تحمیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− دو = 4