اخبار

رقابت عربستان سعودی و امارات بر سر جزیره سقطری یمن

منابع رسانه‌ای در یمن گفتند که امارات از تلاش عربستان سعودی برای نفوذ در جزیره سقطری یمن نگران شده و همین مسئله ابوظبی را بر آن داشته دست به اقداماتی برای مقابله با این تلاش‌ها بزند.

بعد از آنکه عربستان سعودی اعلام کرد که قصد دارد تغیراتی را در سقطری، یکی از جزائر استراتژیک یمن ایجاد کند و رهبران سیاسی و نظامی مخالف امارات را به این جزیره بازگرداند، منابع خبری در یمن فاش کردند که امارات عربی متحده از این اقدام عربستان سعودی به شدت احساس ترس و نگرانی کرده و دست به کار شده است.

تارنمای یمنی «متابعات» نوشت که امارات در جهت تقویت قدرت خود در جزیره استراتژیک مذکور در شرق یمن گام‌های جدیدی برداشته است که هدف از آن تثبیت پای ابوظبی در این جزیره خواهد بود.

بر اساس این گزارش، ابوظبی در این راستا کمیته‌های محلی را جهت توزیع کمک‌های مالی بین اهالی این جزیره مستقر کرده است که از زمان اشغال این جزیره توسط نیروهای متجاوز در طول این سال‌ها در نوع خود اولین کمک مالی است. خبرهای رسیده حاکی از آن است که این کمک‌ها، تمامی گروه‌ها و شهروندان نظامی و غیرنظامی ساکن در این جزیره را در بر می‌گیرد.

این اقدام اماراتی‌ها در پی تحرکات عربستان سعودی برای سیطره و بسط نفوذش در این جزیره صورت می‌گیرد. عربستان تصمیم گرفته رهبران سیاسی و نظامی مخالف امارات را به جزیره بازگرداند.

به نوشته متابعات، این اقدام امارات نشان دهنده شدت نگرانی آن‌ها از تحرکات عربستان دارد و کمک های اماراتی‌ها ممکن است مانع بزرگی بر سر راه نقشه‌های عربستان سعودی برای الحاق جزیره در قالب طرح‌های انسان دوستانه موازی با پروژه‌های امارات باشد.

از سوی دیگر، منابع خبری یمن دیروز شنبه گزارش دادند پس از اینکه توافق ایران و عربستان بر سر ازسرگیری روابط رسانه‌ای شد، امارات اقدام به تدارک و آماده‌سازی یک هیئت عالی‌رتبه دیپلماتیک کرده تا این هئیت با هدف ایجاد کانال سیاسی جدیدی در صنعاء راهی یمن شود و بتواند با دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعا) مذاکره کند.

در صورت صحت خبر اعزام هیئتی از امارات به یمن برای دیدار و مذاکره با مقامات دولت نجات ملی یمن، باید این تحرکات ابوظبی را در راستای رقابت امارات با عربستان سعودی در منطقه و به‌ویژه در یمن دانست، چرا که با توجه به اختلافی که در چند ماه اخیر بین ابوظبی و ریاض در این کشور بوده است، امارات بعد از توافق ایران و عربستان سعودی نگران گفتگوهای عربستان سعودی با دولت نجات ملی یمن است و نمی‌خواهد در این مسیر از متحد و در عین حال رقیب دیرینه خود (عربستان سعودی) عقب بماند.

جزایر سقطری، میون، فشن و عبدالکوری چهار جزیره‌ای هستند که بنا به شواهد و گزارش‌های منتشر شده، در اشغال امارات قرار گرفته‌اند و جای پای صهیونیست‌ها به وسیله این کشور به این جزایر باز شده است.

ایران، عربستان سعودی روز جمعه نوزدهم اسفند 1401 برابر با دهم مارس 2023 میلادی بعد از هفت سال قطعی روابط در بیانیه‌ای مشترک در چین، از توافق بر سر ازسرگیری روابط بین تهران و ریاض خبر دادند و اعلام کردند که قرار است ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × نُه =