اخبار

روایت گاردین؛ فروپاشی رژیم صهیونیستی از درون

 «گاردین» در تحلیلی با اشاره به درگیری همزمان ارتش رژیم صهیونیستی با حماس، حزب‌الله و همچنین در حمله به کرانه باختری، ضمن پرداختن به نقاط ضعف این رژیم در داخل سرزمین های اشغالی تاکید کرد که حاکمیت صهیونیستی در عین حال از شکاف‌های اجتماعی و سیاسی که در نتیجه این جنگ‌های چندجانبه پدید آمد غفلت کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از این رسانه انگلیسی، ‌در سال های اخیر، سازماندهی کلیدی برای استراتژی نیروهای نظامی اسرائیل بر مبنای طرح این ایده بود که بعید است اسرائیل مجبور شود با نیروهای زمینی متعارف بجنگد. چون ارتش اسرائیل بر اساس تجربیات خود از جنگ دوم لبنان در سال ۲۰۰۶ و درگیری های قبلی در غزه، به این نتیجه رسید که دشمنان اصلی آن «ارتش های پراکنده و مبتنی بر موشک» خواهند بود.

این گزارش افزود: «مفهوم عملیاتی پیروزی» که برنامه ریزان در این سناریو به آن پرداختند، مفهومی بود که (رژیم) اسرائیل را در جنگ های کوچک و در عین حال هوشمندانه، قاطع و سریع تصور می کرد. اما اکنون و پس از گذشت شش ماه از جنگ در غزه، این تصور که تل آویو قاطعانه در حال انجام یک جنگ کوچک و سریع است، به طور جدی زیر سوال رفته است. به‌رغم آن چه رهبران اسرائیلی وعده داده بودند، حماس، ‌همچنان در غزه حضور دارد و بسیاری از رهبران ارشد آن زنده هستند. از طرفی کارزار اسرائیل در این باریکه در تنگنا قرار گرفته و اهداف مشخصی ندارد.

گاردین در مورد نحوه عملکرد اسرائیلی‌ها در غزه نوشت: شیوه ای که اسرائیل از هفتم اکتبر تاکنون طبق آن جنگیده است، موجب شد نتواند حمایت بین المللی قبلی از این رژیم را حفظ کند. سطح گسترده تخریب و تلفات غیرنظامیان در این باریکه نیز نشان می دهد که جنگ اسرائیل در غزه به دور از هوشمندی بوده است. از طرفی در مرز شمالی، تبادل مداوم آتش با حزب الله، ‌ نیروی بسیار قدرتمندتر از حماس، اسرائیل را مجبور به تخلیه غیرنظامیان این منطقه کرده است. اکثر برنامه‌ریزان نظامی اسرائیل اکنون پذیرفته اند که حزب الله می تواند در یک درگیری تمام عیار با این رژیم آسیب جدی به آن وارد کند.

تامیر هیمن، رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل، بلافاصله پس از ۷ اکتبر، در گفت وگو با مجله فارین پالیسی، برخی از چالش هایی که اسرائیل در جنگ چند جبهه ای با آن مواجه خواهد شد را پیش بینی کرده بود. وی ادعا کرد اسرائیل قادر است بیش از یک جبهه را اداره کند. با این حال هیمن گفته بود: «مشکل، ارتش اسرائیل نیست. مشکل درون خانه است. مشکل آسیب به جامعه اسرائیل و مقاومت جامعه اسرائیلی است. موضوع مشکل اجتماعی، تاب‌آوری و دفاع داخلی است.»

این گزارش نوشت: مسئله اصلی برای اسرائیل این است که اگرچه پیش‌بینی ماهیت شبکه‌ای درگیری‌هایی که ممکن است این رژیم با آن روبه‌رو شود درست بود، اما واقعیت حقیقی مبارزه با آن‌ها گیج‌کننده‌تر بوده و منابع نظامی و اجتماعی را از بین برده است. این در حالی است که متحدان اسرائیل از جمله ایالات متحده و اروپا که زمانی علیه ایران گام برمی‌داشتند، اکنون تحریم‌های جدیدی را برای تنبیه شهرک‌نشینان افراطی وضع کرده و نشان می دهند که احتمالا این اقدامات تنبیهی افزایش خواهد یافت.

گاردین در پایان با اشاره به درگیر شدن اسرائیل در یک کارزار آشفته چندجانبه که اهداف آن بیش از پیش نامشخص است، نوشت: ناظران دیگر نمی پرسند که آیا اسرائیل ظرفیت جنگیدن در چندین جبهه را دارد یا خیر. اکنون موضوع این است: برای چه هدفی این کار را انجام می دهد؟ و به چه قیمتی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار − = 3