مناسبت ها

روز جهانی صلح و سیرک صلح طلبی غربی

 

دکتر علی خندق آبادی عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی در یادداشتی به مناسبت روز جهانی صلح بر این نکته تاکیدنمود که از آن زمان که سازمان ملل متحد و زیر مجموعه های آن تحت عنوان برقراری صلح در دنیا تشکیل و شورای امنیت حافظ صلح جهانی شد، با مرور در عملکرد اعضای دائم آن شورا، داستان صلح جهانی به یک شوخی تلخ تبدیل شد. فارغ از مباحث نظری و فلسفه سیاسی حاکم بر کشورهای غربی، جستاری کوتاه بر عملکرد آمریکای جنایتکار می تواند عمق فاجعه را در به تصویر بکشد.

هفته نامه آمریكایی ‘نیوزویك از قول کارتر گزارش داد که وی در گفت وگوی خود با ترامپ تصریح کرده است که آمریكا در تاریخ 242 ساله خود، فقط 16 سال از صلح برخوردار بوده، و آمریكا جنگ دوست ترین كشور در تاریخ جهان است. كارتر دلیل جنگ طلبی آمریكا را تمایل این كشور برای مجبور ساختن كشورهای دیگر به قبول كردن اصول آمریكایی برشمرده است. گزارشی آماری قابل تاملی اخیرا منتشر شد که بر اساس آن از 58 جنگی که از سال 1900 میلادی تاکنون 20 رئیس‌جمهور آمریکا راه انداخته‌اند. تخمین زده می شود که آمریکایی‌ها از جنگ جهانی دوم تا کنون، بصورت مستقیم و غیر مستقیم20 میلیون نفر را کشته‌اند. این آمار شامل گشته شدگان جنگ جهانی دوم، ویتنام و دیگر جنایات آمریکا تا کنون می باشد.
بودجه نظامی قدرت های جهانی نشان از فضای صلح طلبی در دنیا ندارد. مناسب است مروری در این رابطه داشته باشیم. آمریکا با بودجه نظامی 716 میلیارد دلار و با رشد 8.8% در سال 2019 به تنهایی حدود 36 درصد کل بودجه نظامی جهان را صرف می‌کند. در واقع هزینه‌های نظامی سالانه کشورها 2.2 درصد کل تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص می‌دهد به گونه‌ای که بنا به آمار ارائه شده از سوی مؤسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم مجموع بودجه نظامی صرف شده در کل جهان طی سال 2016 معادل 1.686 تریلیون دلار بوده است که نسبت به سال 2015، 0.4 درصد افزایش داشته است.
عمده سازمان های حقوق بشری در اروپا و آمریکا مستقر می باشند. سالانه هیات های عفو بین الملل به سراسر دنیا اعزام می کنند، کمیسیون ها تشکیل می دهند و خود را اصلی ترین حامی صلح در جهان معرفی می کنند. نگاهی به جنگ یمن و جنایاتی که بر ملت غیور و مظلوم آن وارد می شود، حامی از این حقیقت تلخ است که در ورای شعارهای صلح طلبی غرب، بخش عمده ای از جنگ افزارهای مورد استفاده عربستان و ائتلاف جنایتکار از جانب همین سردمداران باصطلاح صلح طلب تامین شده است. آمار حاکی است، دولت انگلیس از زمان آغاز حمله نظامی ائتلاف به رهبری عربستان به یمن، به بیش از 80 شرکت انگلیسی برای فروش و صدور تجهیزات نظامی به عربستان مجوز داده و در این رهگذر مبلغ قراردادهای نظامی خود با مقام های سعودی را به چهار میلیارد دلار رسانده است. پایگاه خبری ‘ایندیپندنت’ نیز اواسط سال گذشته در گزارشی اعلام کرد، فروش سلاح به عربستان سعودی از سوی لندن به خاطر جنگ یمن، 500 درصد افزایش داشته است. به گزارش ایندیپندنت، انگلیس در دو سال نخست آغاز بمباران‌ها در یمن، تسلیحاتی به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار به عربستان فروخته است. پس از انگلیس، فرانسه به عنوان دومین کشور اروپایی در فهرست فروشندگان اسلحه و جنگ افزار نظامی به عربستان قرار دارد مجوز فروش تجهیزات نظامی پیشرفته به عربستان را به ارزش 455 میلیون یورو صادر کرد که این رقم با انعقاد قراردادی دیگر در اوایل سال جاری طی دیدار بن سلمان با ‘امانوئل مکرون’ رییس جمهوری کنونی فرانسه، به ارزش 18 میلیارد دلار رسید. از دیگر تامین کنندگان سلاح برای کشتار مردم بی دفاع یمن، آلمان 530 میلیون یورو، اسپانیا 400 بمب نقطه زن و پنج فروند ناو سبک به ارزش تقریبا 2 میلیارد دلار، یونان 66 میلیون یورو، سوئد 561 میلیون دلار می باشند.
امسال روز جهانی صلح همانند سال های گذشته رنگ خون دارد. انسانیت در مکتب غرب در عقیده و عمل مرده است. صلح به متاعی تبدیل شده است، که تنها در مجامع بین المللی برای فشار بر جریان های مقاوم بر علیه نظام سلطه کاربرد دارد. دنیا آنچنان به قهقرا رفته است که عربستان با عملکردی سراسر خونبار در یمن و حامی و منشا و مولد داعش و القاعده، ائتلاف اسلامی ضد تروریسم تشکیل می دهد. بی تردید چنین سناریو، بخشی از زمینه سازی برای اسلام ستیزی می باشد.
آنچه که مایه امیدواری است، روشن شدن اهداف و مطامع جریانات استعماری نوین آمریکا و غرب برای ملت های جهان است. واقعیت صحنه حاکی از توجه ملت ها به فطرت پاک و الهی خویشتن می باشد. اسلام در حال بازگشت به قدرت و حاکم بر روح و جان مردم است. آمارها حاکی است که بيشترين نرخ رشد از آن اسلام و بيش از دو برابر ميانگين نرخ رشد جمعيت دنياست. بين سال‌هاي 2015 تا 2060 حدود 32 درصد به جمعيت دنيا افزوده مي‌شود، اين در حالي است كه جمعيت مسلمانان جهان در همين بازه زماني 70 درصد رشد (26 درصد بيش از مسيحيت) خواهد داشت. به اين ترتيب، اسلام تا 45 سال ديگر به دين غالب مردم دنيا تبديل مي‌شود و جاي مسيحيت را در صدر جدول دين داران مي‌گيرد. علت چنین اقبال عمومی به آموزه های اسلام دلایل متعددی دارد که از حوصله این وجیزه خارج می باشد. اما از اصلی ترین دلایل آن اصالت صلح در مبانی اصولی و اعتقادی دین مبین اسلام می باشد. صلح و صفا روح اسلام است و واژه اسلام از ماده «سلم» گرفته شده است که متضمن معنای سلامت و امنیت و صلح و صفاست. قرآن کریم به پیروان خود دستور می‌دهد که همگی در حوزه سلم و صلح وارد شوند: «یا ایها الذین آمنوا ادخلو فی السّلم کافةً» آن چنان که برخی از مفسرین گفته‌اند «سِلم» خیلی عمیق‌تر و عالی‌تر از صلح است؛ زیرا متضمن معنای سلامت و امنیت است که فراتر از صلح موقت ظاهری است. آینده از آن مستضعفین است، این وعده الهی است و در آن هیچ تخلفی وجود ندارد.
والسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 1 = هفت