اخبار

رژیم اسرائیل در شبکه‌های اجتماعی چگونه جاسوسی می‌کند؟

یک روزنامه عبری فاش کرد که رژیم اسرائیل در حال جاسوسی در دنیای فناوری است و با ساخت هزاران حساب جعلی و بدافزار اطلاعات کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله روزنامه‌نگاران را سرقت کرده و آن‌ها را به مشتریان خود در سراسر جهان می‌فروشد.

روزنامه‌ای عبری طی گزارشی امروز دوشنبه فاش کرد که شرکت‌های امنیتی رژیم صهیونیستی با ساخت هزاران حساب جعلی و بدافزارهای مختلف حریم خصوصی افراد را نقض کرده و اطلاعات افراد را در سراسر جهان به مشتریان خود می‌فروشد.

بر اساس گزارش «هاآرتص»، رژیم اسرائیل کماکان به فروش ادوات جاسوسی به ارتش‌ها، مشتریان و موسسات خصوصی ادامه می‌دهد و از این ادوات جاسوسی برای جمع‌آوری اطلاعات محرمانه روزنامه‌نگاران و فعالان در سراسر جهان استفاده می‌کند و از این طریق به هدف خود دست می‌یابد.

«عومر بن یعقوب» و «فینیاس روکرت»، نویسندگان این گزارش می‌نویسند «سیستم اوسینت» (OSINT) متعلق به شرکت سایبری رژیم اسرائیل می‌باشد، که برای اولین بار در این گزارش معرفی می شود. نویسندگان گزارش مذکور اظهار داشتند که این سیستم اطلاعات زیادی درباره ما و روزنامه‌نگاران دارد.

نویسندگان در ابتدای این گزارش از یک «افشا و درز اطلاعاتی بزرگ» پرده برداشته و آن را منتشر می‌کنند. این گزارش به عنوان بخشی از یک تحقیق در سطح جهان است که روزنامه هاآرتص در این پژوهش شرکت داشت. این پژوهش از سه شرکت اسرائیلی نام میبرد که سیستم های پیشرفته‌ای در زمینه ردیابی دیجیتال و جاسوسی برای ارتش کلمبیا ارائه می‌کردند.

ایجاد هزاران اکانت جعلی

اسناد به دست آمده  حکایت از یک نوع صنعت جاسوسی از طریق شبکه‌های اجتماعی دارد و ثابت می‌کند که چگونه دریافت یک پیشنهاد دوستی جعلی می تواند اطلاعات شما و دوستانتان را افشا کند.

فناوری که به وسیله شرکت‌های اسرائیلی به بازار ارائه می‌شود، جزئی از آن فناوری «اطلاعات برآمده از منابع غیر رسمی» نامیده می‌شود. این یک مفهوم گسترده‌ای در دنیای اطلاعات نظامی است، اما استفاده از آن در بازار خاصی به اسم رایجی تبدیل شده است؛ چرا که راه‌‌های جاسوسی دیگر دچار تغییر و تحول شده است.

بنا به این گزارش، بحث در اینجا در مورد منابع افشا شده اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی نیست، بلکه بحث بر سر همه ابزارهای جمع آوری اطلاعات در شبکه های اجتماعی بسته مثل «فیسبوک» و «اینستاگرام» و دیگر شبکه های اجتماعی است که سعی می‌کنند از حریم خصوصی افراد دفاع کنند.

گزارش روزنامه «هاآرتص» از «استوری ممنوع»، از یک نوع روش جاسوسی با استفاده از هزاران اکانت جعلی در شبکه‌ها پرده برمی‌دارد. اما برخلاف آنچه رایج است، این اکانت‌ها مشغول انتشار اخبار دروغ و یا اطلاعات گمراه کننده نیستند، بلکه این حساب‌های جعلی که برای اولین بار در این گزارش به معرفی آن‌ها پرداخته شده است از مزدوران و کاربران ناشناخته برای جمع آوری اطلاعات به کار می‌روند.

در ادامه این گزارش آمده است که شرکت‌های جاسوسی خدمات خود را به ارتش‌ها، سازمان‌های جاسوسی در سرتاسر جهان و ارگان‌هایی که قبلاً از این فناوری سوء‌استفاده کرده‌اند، ارائه می‌کنند.

در این گزارش به کلمبیا اشاره شده است که دو سال پیش در این کشور وقتی مشخص شد که ارتش کلمبیا به کمک ابزارهای مشابه، از ده‌ها روزنامه‌نگار شخصیت های اطلاعاتی ساخته رسوایی بزرگی به وجود آمد.

این روزنامه نوشته است: همه چیز از یک درخواست دوستی شروع می‌شود که از روی کنجکاوی فرستاده شده است، در وهله اول حساب واقعی به نظر می‌رسد و چیز مشکوکی وجود ندارد و به نظر می‌رسد که او یک اسرائیلی است، شاید دوست یکی از دوستان است، ولی در حقیقت او یک بدافزار ناشناخته است که در حال جمع‌آوری اطلاعات است.

«دنی سیترینوویچ»، کارشناس أوسینت و محقق مؤسسه شورای آتلانتیک در این زمینه به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد و گفت: مردم باید صحبت کردن با ربات‌ها (حساب‌های جعلی) را متوقف کنند و بدانند که این حساب‌های جعلی تهدیدی واقعی به شمار می‌روند.

یک ماه پیش شرکت «متا» (مالک اینستگرام و فیس‌بوک) اعلام کرد که علیه شرکت اسرائیلی «وویجر لابز» (آزمایشگاه های وویجر) شکایت کرده است؛ زیرا ده‌ها هزار حساب جعلی در فیسبوک و اینستاگرام ایجاد کرده، تا اطلاعات 600 هزار کاربر را بدون اینکه آن‌ها را بشناسد، برای مشتریان خود در سراسر جهان جمع‌آوری کنند. به گفته متا، این کار نقض آشکار شرایط استفاده از شبکه‌های اجتماعی است.

روزنامه هاآرتص در این گزارش به بررسی عملکرد بد افزار شرکت «اس 2 تی» پرداخته و می‌نویسد که این بدافزار اسرائیلی به صورت خودکار وارد برنامه می‌شود و طبق برنامه از پیش تعیین شده به صورت مخفیانه، دوربین تلفن همراه شخص را روشن کرده و جاسوسی را شروع می‌کند. این شرکت دارای سیستم‌هایی است که از طریق بدافزار فوق می‌تواند مکان دقیق جغرافیایی (لوکیشن) شخص را تشخص دهد.

هاآرتص در پایان گزارش خود نوشت که اسناد به دست آمده نشان می دهد که سرویس اطلاعات نظامی بنگلادش، در سال های 2021-2022 از یک شرکت تابعه اس 2 تی، سیستم‌های مختلفی را خریداری کرده است، نویسندگان این گزارش  تاکید کردند که «اوری ساسون» و شرکت S2T از پاسخ و جواب دادن به آن‌ها در این زمینه خودداری کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ یک = 9