اخبار

رژیم صهیونیستی عامل اصلی تهدید علیه صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه است

رژیم صهیونیستی عامل اصلی تهدید علیه صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه است

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی را عامل اصلی تهدید علیه صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه اعلام کرد و خواستار فشار جامعه بین‌المللی برای پیوستن این رژیم به کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی بدون هیچگونه پیش شرط و تاخیر شد.

رضا نجفی امروز طی سخنانی در بخش عالیرتبه پنجمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی که هم‌اکنون در مقر سازمان منع سلاح های شیمیایی در لاهه در حال برگزاری است، ضمن اشاره به اهمیت جهان‌شمولی این کنوانسیون گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی در تاریخ معاصر، هرگونه تحریم علیه اعضای مستقل سازمان توسط برخی از دولت‌های عضو مغایر حقوق بین‌الملل و کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی است.

وی بر غیرقانونی و غیرانسانی بودن این تحریم‌های ظالمانه تاکید و خواستار لغو فوری آن توسط این دولت‌ها شد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه تحریم‌ها باعث محروم شدن جانبازان شیمیایی کشورمان از دسترسی به داروها و اقلام پزشکی مورد نیاز شده است، اظهار داشت: تاسف‌آور است که این عزیزان دو بار، یک بار به دلیل ارسال مواد و فناوری تولید سلاح‌های شیمیایی توسط این دولت‌ها به رژیم صدام در زمان جنگ تحمیلی و بار دیگر به دلیل تحریم این دولت‌ها و ایجاد مانع در دسترسی جانبازان کشورمان به داروها و تجهیزات مورد نیاز آنها، قربانی اقدامات برخی از دولت‌های غربی شدند.

نجفی با اشاره به سلاح‌های کشتار جمعی رژیم صهیونیستی اسرائیل، این رژیم را عامل اصلی تهدید علیه صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه اعلام کرد و خواستار فشار جامعه بین‌المللی برای پیوستن این رژیم به کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی بدون هیچگونه پیش شرط و تاخیر شد.

وی خواستار انهدام سلاح‌های شیمیایی آمریکا به عنوان تنها دولت عضو دارنده این سلاح در مهلت مقرر شد و هرگونه بهانه‌ای برای تاخیر بیشتر در این امر را مردود اعلام کرد.

معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه که در این کنفرانس به عنوان رئیس هیات ایران و یکی از سخنرانان ویژه نشست شرکت و سخنرانی کرد، همچنین انتظارات کشورمان از این نشست را برشمرد و تصریح کرد: از این کنفرانس انتظار جدی می‌رود، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را مرکزی برای همکاری بین‌المللی میان اعضا برای مصارف صلح‌آمیز شیمی و دستیابی به جهانی عاری از سلاح‌های شیمیایی تبدیل کرده و از سیاسی شدن موضوعات و استفاده ابزاری از این سازمان بین‌المللی برای اهداف تنگ‌نظرانه توسط معدودی از دولت‌ها جلوگیری کند.

گفتنی است کنفرانس پنجم بازنگری از ۲۵ تا ۲۹ اردیبهشت سال جاری با تمرکز بر تدوین نقشه‌راه و برنامه‌های پنج سال آینده سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در شهر لاهه در حال برگزاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + هشت =