اخبار

ریاض میزبان کنفرانس تجاری چین و جهان عرب

ریاض میزبان کنفرانس تجاری چین و جهان عرب

امروز یکشنبه دهمین کنفرانس تجاری چین و جهان عرب به میزبانی عربستان سعودی به مدت 2 روز آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این کنفرانس زیر نظر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و با حضور مقامات سعودی و عربی و بیش از 2 هزار شرکت کننده بلندپایه دولت‌ها، مقامات ارشد، مدیران ارشد اجرایی، سرمایه گذاران و کارآفرینان عربی برگزار می‌شود.این کنفرانس یکی از بزرگترین گردهمایی‌های تجار و فرصتی برای بحث در زمینه‌های همکاری و سرمایه گذاری و اقتصاد و تجارت است.

کنفرانس فعلی با شعار «همکاری برای رفاه» در مرکز کنفرانس بین‌المللی «ملک عبدالعزیز» در ریاض برگزار می‌شود.

در جلسات افتتاحیه نشست تجاری کشورهای عربی و چین «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان و«خالد بن عبدالعزیز الفالح» وزیر سرمایه گذاری عربستان سعودی ، «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب و «خو چون خوا» معاون کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین حضور خواهند داشت.

این کنفرانس همچنین طی 8 جلسه گفت و گوی اصلی و 18 کارگاه آموزشی، فرصت‌های سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری، هوش مصنوعی، انرژی های تجدیدپذیر، کشاورزی، املاک و مستغلات، مواد معدنی استراتژیک و موارد دیگر بین کشورهای عربی و چین را بررسی خواهد کرد.

حجم مبادلات تجاری کشورهای عربی و چین در سال گذشته 2022 بیش از 330 میلیارد دلار بوده است و چین بزرگترین شریک تجاری عربستان سعودی است و حجم تجارت دوجانبه بین دو کشور در سال 2022 به 106.1 میلیارد دلار رسیده است.

« فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی در کنفرانس خبری مشترک با « آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد : «چین بزرگترین شریک تجاری ما است، بنابراین طبیعتاً تعامل و اشتراکات زیادی با چین خواهیم داشت».

اخیرا نیز «خالد الفاتح» وزیر سرمایه گذاری عربستان اعلام کرد که روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین کشورهای عربی و چین بیش از دو هزار سال است و به موجب این روابط محکم و دیرینه، کنفرانس تجاری اعراب و چین برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد که مبادلات تجاری بین کشورهای عربی و چین طی دوره‌های قبل به سطوح متمایزی رسیده است و حجم مبادلات تجاری بین کشورهای عربی و چین در سال 2022 حدود 430 میلیارد دلار برآورد شده که نسبت به سال 2021 رشد 31 درصدی داشته است.

چین به دنبال افزایش سهم خود در سرمایه گذاری و مبادلات تجاری با کشورهای عربی از طریق ابتکارات عظیم از جمله طرح کمربند و جاده، پروژه های زیرساختی فناوری، هوش صنعتی، راه های نوآورانه برای تولید انرژی های پاک و تجدیدپذیر و همچنین سرمایه گذاری در گردشگری، امنیت غذایی، کشاورزی، صنعت و معدن، لجستیک و مراقبت های بهداشتی است.

قابل ذکر است که عربستان سعودی در دسامبر گذشته میزبان اجلاس سران کشورهای عربی و چینی در حاشیه سفر «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین به ریاض بود که طی آن بر تقویت مشارکت استراتژیک و تقویت همبستگی بین دو طرف در عرصه بین المللی توافق شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 3