تازه های نشر

سازمان العمل اسلامی و حضور در ساختار قدرت در عراق

سازمان العمل اسلامی و حضور در ساختار قدرت در عراق

کتاب  سازمان اعمال اسلامی و حضور در ساختار قدرت در عراق نوشته معصومه رشاد وعلی عرفان به سازمان العمل اسلامی و حضور در ساختار قدرت در عراق پرداخته است.

همان گونه که می دانید عمیق ترین کتاب های حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل به دلیل ارتباط مستقیم با مسایل امنیت ملی باید در حوزه همسایگان صورت گیرد. عراق در همسایگی غرب ایران به دلایلی از جمله مرز مشترک 1332 کیلومتری و اشتراکات فرهنگی و همچنین به عنوان بخشی از حوزه تمدنی و فرهنگی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. روابط این دو کشور بویژه در سالهای اخیر همواره رابطه ای پر چالش و پیچیده بوده و در وضعیت جدید با وارد شدن عناصر ی تازه در حوزه سیاسی عراق، جایگاه این کشور در سیاست خارجی ایران اهمیت بیشتری یافته است.در واقع گرایش ها از تخاصم و تهاجم به سوی رقابت و همکاری پیش رفته است.
شناخت کشور عراق و احزاب و جریانات فرهنگی – سیاسی حاکم بر آن، به ویژه پس از سال 2003و حمله آمریکا به این کشور و شکل گیری یک سری متغیرهای جدید، همچون تقویت جنبش های اسلامی(نظیر سازمان العمل اسلامی )در ساخت قدرت و حکومت عراق، زوند حرکت این کشور از یک دشمن استراتژیک به یک همکار منطقه ای ، استقلال هرچه بیشتر شیعیان در این کشور و آثار آن بر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران بسیار اهمیت دارد.

فصل اول کتاب مورد نظر  جایگاه جنبش های اسلامی و شیعیان عراق و ویژگی های سازمان عمل اسلامی پرداخته است.

فصل دوم کتاب که به مبانی نظری قالبهای نظری اختصاص یافته  جایگاه جنبش های اسلامی را از منظر هویتی مورد مورد بررسی قرار دا ده است. به گونه ای  که شکل‌گیری  تشکیلات جنبش های اسلامی به ویژه سازمان عمل اسلامی را مورد بررسی قرار داده در واقع در فصل ذکر شده مبانی نظری در زمینه شکل گیری سازمان ها جنبش‌های اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است.

فصل سوم که به ساختار و تشکیلات سازمان عمل اسلامی از ابتدای پیدایش عراق جدید تاکنون پرداخته است در واقع در این فصل به استراتژی سازمان عمل اسلامی و رویکردها و اقدامات این سازمان در ساختار و بدنه گروه‌های انشعاب یافته از سازمان عمل اسلامی نیز مورد توجه قرار گرفته است در فصل چهارم که به چگونگی تاثیرات این سازمان و حضور این در ساختار قدرت در عراق پرداخته شده است به گونه ای که در این فصل به عملکردهای جناح های اساسی سازمان عمل اسلامی در ساختار قدرت در عراق نیز توجه ویژه ای مبذول شده است در واقع این سازمان برای عملیات نظامی و چریکی ارزش بسیاری قائل بود و در واقع موضع گیری های سازمان عمل اسلامی در قبال تحولات متعددی که در منطقه غرب آسیا شکل گرفته است حاکی از ویژگی  های این سازمان  می باشد.

خلاصه کلام  در کتاب مورد نظر براین اصل تاکید می نماید که اهداف سازمان العمل اسلامی از نفوذ در ساختار قدرت عراق جهت دهی به راهبردهای اتخاذ شده  در جهت حفظ جایگاه مبارزات علیه دشمنان اسلام و مقابله با تهاجمات  و موضع گیریهای شتاب زده در کشورها در چارچوب تدوین شده از سوی جنبش های اسلامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + 4 =