اخبار

سازمان ملل آمریکا و 7 کشور دیگر را مسئول شکنجه در زندان گوانتانامو معرفی کرد

سازمان ملل آمریکا و 7 کشور دیگر را مسئول شکنجه در زندان گوانتانامو معرفی کرد

یک کمیته در سازمان ملل متحد، ایالات متحده و 7 کشور دیگر را مسئول شکنجه یک زندانی در زندان گوانتانامو معرفی کرد.

به نقل از فرانس24؛ گروه کاری سازمان ملل متحد در مورد بازداشت های خودسرانه اعلام کرد: استفاده سیستماتیک از گوانتانامو برای نگهداری مظنونینی که در «جنگ علیه تروریسم» واشنگتن پس از حملات 11 سپتامبر 2001 دستگیر شده اند، ممکن است در برخی موارد جنایت علیه بشریت باشد.

پنج کارشناس مستقل این کارگروه در مورد پرونده ای که توسط عبدالرحیم النشیری، تبعه سعودی یمنی تبار، مظنون به عامل اصلی بمب گذاری انتحاری ناوشکن موشکی «یواس‌اس‌کول» در اکتبر 2000 بود، حکم صادر کردند.

در پرونده ای که در ژوئن گذشته به گروه کاری ارسال شد، وکلا اظهار داشتند که پس از دستگیری نشیری در دوبی در سال 2002، او چهار سال را بین سایت های سیاه مختلف سیا – در افغانستان، لیتوانی، مراکش، لهستان، رومانی و تایلند، گذراند و مورد شکنجه و آزار قرار گرفت. او در سال 2006 وارد خلیج گوانتانامو شد و در آنجا همچنان در بازداشت به سر می برد. او در سال 2008 متهم شد و پرونده مجازات اعدام در کمیسیون نظامی او هنوز در مراحل پیش از محاکمه باقی مانده است.

گروه کاری سازمان ملل متحد در نظری که اواخر سال گذشته به تصویب رسید، اما به طور محتاطانه در روز جمعه علنی شد، تعیین کرد که هر هشت کشور به طور مشترک مسئول شکنجه و رفتار ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز النشیری هستند.

این کارگروه متشکل از پنج کارشناس مستقل، که نظرات آنها الزام آور نیست، اما دارای اعتبار است، از کشورها خواست تا اقدامات لازم برای اصلاح وضعیت آقای النشیری را بدون تاخیر انجام دهند.

آنها با در نظر گرفتن همه شرایط پرونده گفتند «راه حل مناسب آزادی فوری آقای النشیری» و پرداخت غرامت برای وی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 4 = شانزده