اخبار

سازمان ملل: بیش از یک میلیون نفر در عراق ناپدید شده اند

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که در طول پنجاه سال اخیر که دوران دیکتاتوری صدام حسین، اشغال کشور به رهبری آمریکا و ظهور شبه‌نظامیان داعش را شامل می شود، بیش از یک میلیون نفر در عراق ناپدید شده‌اند.

کمیته ناپدید شدن اجباری سازمان ملل که گزارش بیش از یک میلیون نفر در نیم قرن اخیر را منتشر کرده است از دولت عراق خواسته است تا به دنبال قربانیان و مجازات عاملان باشد.

کمیته ناپدید شدن اجباری سازمان ملل همچنین از عراق خواست فوراً راهکاری برای پیشگیری، ریشه کنی و جبران این جنایت شنیع ایجاد کند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که بین سال‌های ۱۹۶۸ تا ۲۰۰۳، بیش از ۲۹۰ هزار نفر از جمله حدود ۱۰۰ هزار شهروند کرد به اجبار توسط “کارزار نسل کشی” توسط رژیم صدام حسین در کردستان ناپدید شدند.

به گزارش سازمان ملل، ناپدید شدن‌ها عراقی ها پس از تهاجم به آمریکا در سال ۲۰۰۳ که با دستگیری حداقل ۲۰۰ هزار عراقی هراه بود، ادامه یافت که تقریباً نیمی از آنها در زندان‌های تحت اداره آمریکا و یا انگلیس نگهداری می‌شدند.

سازمان ملل از دولت عراق خواست تا یک کارگروه مستقل تشکیل دهد تا اطمینان حاصل شود که اسرا در لیست قرار دارند و خانواده ها از وضعیت و مکان آنها مطلع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 1 = یک