اخبار

سازمان ملل: تنها راه در قبال کره شمالی دیپلماسی است نه انزوا

محمد خالد الخیاری دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه روز جمعه به وقت محلی در شورای امنیت سازمان ملل گفت: پرتاب اعلام نشده موشک های کره شمالی خطری جدی برای حمل و نقل هوایی و دریایی بین المللی است.

وی افزود: در ۲۴ اوت (آگوست) ، دبیرکل سازمان ملل پرتاب ماهواره دیگری از سوی کره شمالی با استفاده از فناوری موشک بالستیک را به شدت محکوم کرد. هرگونه پرتاب توسط کره شمالی با استفاده از فناوری موشک های بالستیک مغایر با قطعنامه های مربوطه شورای امنیت است.

دستیار دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: دبیر کل بار دیگر از کره شمالی خواست تا این گونه اقدامات را متوقف کند و گفتگوها را بدون پیش شرط برای دستیابی به هدف صلح پایدار و خلع سلاح اتمی کامل و قابل راستی آزمایی شبه جزیره کره به سرعت از سر گیرد.

الخیاری ادامه داد: توسعه یک ماهواره شناسایی نظامی بخشی از برنامه توسعه نظامی پنج ساله کره شمالی بوده است که در ژانویه ۲۰۲۱ رونمایی شد. در راستای این طرح، کره شمالی آزمایش های موشکی خود را در سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به میزان قابل توجهی افزایش داده است که این فعالیت ها شامل بیش از بیش از ۹۰ پرتاب با استفاده از فناوری موشک های بالستیک، برخلاف قطعنامه های مربوطه شورای امنیت است.

این مقام سازمان ملل تاکید کرد: دیپلماسی و گفتگو تنها راه پیش رو است نه انزوا و در این راستا، دبیرکل از ژاپن، کره جنوبی و آمریکا به خاطر تمایل مستمر آنها و پیشنهاد برای گفتگو با کره شمالی بدون هرگونه پیش شرط استقبال می کند.

دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه ادامه داد: ضروری است که کره شمالی بالاترین سطح ایمنی را در تاسیسات هسته ای خود حفظ کند تا از حوادث هسته ای که برای منطقه و جهان فاجعه بار است، جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + 3 =