اخبار

سازمان ملل خواستار توقف فوری جنگ در سودان شد

سازمان ملل خواستار توقف فوری جنگ در سودان شد

نیویورک – ایرنا- نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سودان با محکوم کردن درگیری ها در سودان، خواستار توقف فوری جنگ در این کشور شد. 

به گزارش ایرنا، ولکر پرتس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سودان و رئیس مأموریت کمک به انتقال در سودان (UNITAMS)، روز شنبه به وقت محلی درگیری ها در سودان را محکوم کرد.

درگیری ها صبح روز شنبه بین نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) و نیروهای مسلح سودان (SAF) در بسیاری از مناطق خارطوم پایتخت سودان و سایر مناطق در حوالی پایتخت این کشور رخ داد.

پرتس با هر دو طرف تماس گرفته و از آنها خواسته است که جنگ را فوری متوقف کنند تا امنیت مردم سودان تضمین شود و این کشور از مواجهه با خشونت بیشتر در امان بماند.

به گزارش ایرنا، خارطوم و برخی دیگری از مناطق سودان از صبح امروز شنبه (۲۶ فروردین) شاهد درگیری میان ارتش این کشور و نیروهای واکنش سریع است که علت این درگیری، کندی پیشرفت در فرآیندهای مربوط به انتقال قدرت در سودان به غیرنظامیان عنوان شده است.

در پی درگیری‌های مسلحانه بین بین نیروهای «عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش و رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان و «محمد حمدان دغلو» ملقب به «حمیدتی» معاون البرهان و فرمانده نیروهای واکنش سریع، عصر شنبه چند تانک در خارطوم پایتخت این کشور مستقر شده است.

منابع خبری گزارش دادند که نیروهای واکنش سریع ۲ دستگاه تانک ارتش سودان را در اطراف مقر تلویزیون رسمی در خارطوم منفجر کردند.

محمد حمدان دقلو فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان، ارتش را به تلاش برای وقوع «کودتا» متهم کرد، این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح سودان اعلام کرد که ارتش به هرگونه تلاش غیرمسئولانه پاسخ خواهد داد.

به گزارش سودان تریبون، پروازها در فرودگاه خارطوم به حالت تعلیق درآمده است و درگیری‌ها داخل این فرودگاه بین نیروهای ارتش و نیروهای واکنش سریع در جریان است.

منابع بیمارستانی در سودان اعلام کردند که تاکنون ۳ نفر از غیرنظامیان سودانی در جریان این درگیری‌ها کشته شده و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

سودان پس از کودتای نظامی که در اکتبر ۲۰۲۱ دولت سیاسی را برکنار کرد، در هرج و مرج فرو رفته است. پیشتر اختلافات میان معاون رئیس شورای حاکمیتی سودان که فرمانده نیروهای واکنش سریع است و رئیس شورا و فرمانده ارتش، نگرانی‌ها از رویارویی بین ارتش و نیروهای واکنش سریع را افزایش داده بود.

در هفته‌های اخیر هم ارتش و هم نیروهای واکنش سریع در خارطوم پایتخت سودان و اطراف آن، نیرو و سلاح جمع‌آوری کرده‌ بودند. پیش از این ارتش حضور خود را در مرکز شهر تقویت و خودروهای زرهی را تقریباً در تمام تقاطع‌های منتهی به کاخ ریاست جمهوری کشور مستقر کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + نُه =