اخبار, اسلاید شو

سازمان ملل دیگر برای واقعیات جدید مناسب نیست

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در بخشی از کتاب جدید خود که روز یکشنبه منتشر شد، اعلام کرد که پس از همه‌گیری کووید – ۱۹ و جنگ اوکراین، نیاز به اصلاح ساختار سازمان ملل کاملاً مشهود است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پاپ گفت حمله روسیه به اوکراین، نیاز به تضمین ساختار چندجانبه فعلی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل را به منظور دستیابی به راه‌های مؤثرتر برای حل‌وفصل مناقشات مورد توجه قرار می‌دهد.

وی افزود: در برهه جنگی، تائید این نکته ضروری است که ما به چند جانبه گرایی بیشتر و بهتر نیاز داریم، اما سازمان ملل دیگر برای واقعیات جدید مناسب نیست.

فرانسیس یادآور شد: این سازمان ملل برای جلوگیری از تکرار وحشت دو جنگ جهانی از وقوع مجدد تأسیس شد، اما اگرچه تهدیدی که آن درگیری‌ها نشان می‌داد، همچنان زنده است، جهان امروز دیگر همان نیست.

وی افزود: ضرورت این اصلاحات پس از همه‌گیری زمانی که سیستم چند جانبه کنونی همه محدودیت‌هایش را به نمایش گذاشت، بیش از پیش آشکار شد.

پاپ ۸۵ ساله توزیع ناعادلانه واکسن را به عنوان نمونه بارز قانون چیرگی قوی‌ترین‌ها بر همبستگی محکوم کرد و از اصلاحات اساسی با هدف دادن فضا به سازمان‌های بین‌المللی به منظور کشف دوباره هدف اصلی‌شان که خدمت به خانواده بشریت است، حمایت کرد.

وی همچنین گفت که نهادهای بین‌المللی باید نتیجه گسترده‌ترین توافق و اجماع ممکن باشند.

پاپ فرانسیس همچنین پیشنهاد داد حقوق غذایی، بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی تضمین شوند تا نهادهای بین‌المللی تصمیماتشان را بر آن اساس مبتنی کنند.

کتاب جدید فرانسیس تحت عنوان «به نام خدا از شما می‌خواهم: ۱۰ دعا برای آینده‌ای پر از امید» قرار است روز سه‌شنبه در ایتالیا منتشر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ چهار = 8