اخبار

سازمان ملل: سودان نمی‌تواند نمایندگان سازمان ملل را عنصر نامطلوب اعلام کند

سازمان ملل: سودان نمی‌تواند نمایندگان سازمان ملل را عنصر نامطلوب اعلام کند

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که سودان نمی‌تواند کارکنان سازمان ملل را عنصر نامطلوب اعلام کند.

سودان روز پنجشنبه اعلام کرد که به سازمان ملل در خصوص عنصر نامطلوب بودن این نماینده اطلاع داده است. ژنرال عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان قبلاً مخالفت خود را با این فرستاده اعلام کرده بود.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه گفت: «دبیر کل سازمان ملل یادآوری می‌کند که اصل عنصر نامطلوب برای کارکنان سازمان ملل صدق نمی‌کند یا در مورد آن‌ها قابل اجرا نیست و استناد به آن برخلاف تعهدات کشور‌ها بر اساس منشور سازمان ملل است».

او گفت که پرتس در حال حاضر در آدیس آبابا است.

وزارت امور خارجه سودان پنجشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت به دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده است که «والکر پرتس» نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس هیات سازمان ملل متحد برای حمایت از مرحله انتقال قدرت در سودان «یونیتامس» را از روز پنجشنبه عنصر نامطلوب خوانده است.

«عبدالفتاح البرهان» فرمانده کل ارتش سودان پیش‌تر از سازمان ملل متحد خواسته بود که فرد دیگری را جایگزین «والکر پرتس» فرستاده خود در امور سودان کند.

فرمانده کل ارتش سودان مدعی شده بود که پرتس در اظهاراتی «محمد حمدان دقلو» فرمانده نیرو‌های پشتیبانی سریع سودان را به تمرد ترغیب کرده است.

سودان از ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) شاهد درگیری بین ارتش به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیرو‌های واکنش سریع به فرماندهی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) از جمله در پایتخت خارطوم و سایر شهر‌های شمال و غرب کشور بوده است.

تاکنون چندین بار آتش‌بس اعلام شده است، اما طرف‌ها بطور مداوم آن را نقض می‌کنند.

جنگ در سراسر سودان بیش از یک هزار و ۸۰۰ کشته برجای گذاشته است. سازمان ملل اعلام کرد که بیش از یک میلیون نفر در داخل سودان آواره شده‌اند، علاوه بر آن ۳۰۰ هزار نفر به کشور‌های همسایه پناه برده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× چهار = 36