اخبار

سازمان ملل: طالبان به نشست دوحه درباره افغانستان دعوت نشده است

سازمان ملل: طالبان به نشست دوحه درباره افغانستان دعوت نشده است

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از طالبان برای شرکت در نشست دوحه دعوت نکرده است و به رسمیت شناختن آنها نیز در این اجلاس مطرح نیست.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در جمع خبرنگاران از قطعنامه روز گذشته شورای امنیت در حمایت از زنان افغانستان استقبال کرد و آن را خبر بسیار خوبی دانست و گفت که هدف اجلاس دوحه با موضوع افغانستان بررسی یک راه و رویکرد مشترک در خصوص افغانستان به خصوص مساله زنان و دختران و مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر است.

سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد: به رسمیت شناختن طالبان بر روی میز قرار ندارد.

دوجاریک همچنین در پاسخ به اینکه آیا دولت طالبان به اجلاس دوحه دعوت شده است؟ گفت که دبیر کل سازمان ملل از مقامات طالبان برای شرکت در اجلاس دوحه دعوت نکرده است.

دوجاریک پیش از این، در خصوص موضوع به رسمیت شناختن طالبان به خبرنگاران گفت: این موضوع برعهده کشورهای عضو سازمان ملل است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نشستی پیرامون افغانستان با خضور نمایندگان ویژه کشورهای مختلف در روزهای اول و دوم ماه می (۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ماه) در دوحه قطر تشکیل خواهد داد.

بر اساس اعلام سازمان ملل، هدف از نشست دوحه، «تقویت مجدد تعامل بین‌المللی حول اهداف مشترک جهت دستیابی به مسیر پایدار رو به جلو در مورد وضعیت افغانستان» است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر پنجشنبه به وقت محلی (۲۷ آوریل /۷ اردیبهشت ماه )با اجماع به قطعنامه ای رای مثبت دادند که اعمال محدودیت ها و ممنوعیت ها از سوی دولت طالبان بر زنان افغانستان را محکوم کرده است.

قطعنامه پیشنهادی را اگرچه امارات و ژاپن ارائه کردند و مورد حمایت آمریکا و دیگر کشورهای غربی بود اما بیش از ۹۰ عضو سازمان ملل از این قعطنامه حمایت کردند.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اعمال محدودیت بر زنان افغان و ممنوعیت کار آنان برای سازمان ملل متحد در افغانستان را محکوم کرده و از دولت طالبان خواسته است که این اعمال محدودیت ها و ممنوعیت ها را “به سرعت” متوقف کند.

در این قطعنامه آمده است که ممنوعیت کار زنان افغان برای سازمان ملل متحد “حقوق بشر و اصول بشردوستانه را تضعیف می کند.”

لانا نصیبه، سفیر امارات در سازمان ملل گفت که این محدودیت ها “می تواند عملیات سازمان ملل متحد در افغانستان را به طور کلی به خطر بیندازد” و شورای امنیت نمی تواند در این خصوص سکوت کند.

سفیر و نماینده دائم امارات متحده عربی در سازمان ملل با بیان اینکه بیش از ۹۰ کشور از این قطعنامه حمایت کردند، گفت: این حمایت، پیام اساسی امروز ما را با اهمیت تر می سازد و جهان ساکت نخواهد نشست تا زنان افغانستان از جامعه حذف شوند.

پیش از این، امینه محمد معاون دبیرکل سازمان ملل در دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون در آمریکا پیرامون تجربه هایش از ملاقات با مقام‌های طالبان گفت «به رسمیت شناختن طالبان» به مسئولیت‌پذیری حکومت فعلی افغانستان کمک می‌کند.

امینه محمد با ابراز امیدواری افزود: «امیدواریم که در این جلسه براساس اصول و شروط، گام‌های اولیه برای برگشت در مسیر به رسمیت شناختن طالبان، شناسایی شوند.»

وی افزود طالبان آشکارا به‌دنبال به رسمیت شناخته‌شدن هستند و این ابزار اعمال نفوذ ما برحکومت فعلی افغانستان است و عدم تعامل با طالبان باعث خواهد شد که حکومت فعلی افغانستان «تصمیم‌های بدتری» بگیرد.

وی هممچنین خاطرنشان کرد طالبان به رغم فشارها و تحریم‌ها به کمک کشورهای همسایه «قوی‌تر» شده است. زیرا به گفته او، این کشورها مایل نیستند که افغانستان در اثر ضعف طالبان دوباره به دامن هرج و مرج بیفتد.

اظهارات امینه محمد در حالی بود که آخیم اشتاینر مدیر برنامه توسعه سازمان ملل کرده بود اگر طالبان نسبت به رفع ممنوعیت کار زنان کوتاه نیایند، این سازمان ماه آینده از افغانستان خارج خواهد شد.

اما سخنگوی سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی با رد گزارش روزنامه گاردین مبنی بر اینکه سازمان ملل ممکن است تا پایان ماه مه به صورت کامل از افغانستان خارج شود گفت: این تعبیر درستی نیست.

وی تصریح کرد: ما در افغانستان حضور داریم و به فعالیت های خود در این کشور ادامه خواهیم داد. ما به تمام تلاش خود برای کمک به مردم افغانستان ادامه خواهیم داد و با اقدامات غیرسازنده در افغانستان مقابله کنیم.

در همین حال، دفتر توسعه سازمان ملل متحد از احتمال کاهش ۳۰ درصدی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان خبر داد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که به دلیل توجه کمک کنندگان به سایر بحران‌ها و محدودیت‌های طالبان درباره زنان کارمند در سازمان ملل، کمک به افغانستان کاهش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × هشت =