اخبار

سازمان ملل نسبت به افزایش تعامل با سوریه ابراز امیدواری‌کرد

سازمان ملل نسبت به افزایش تعامل با سوریه ابراز امیدواری‌کرد

معاون سخنگوی سازمان ملل با واکنش مثبت به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت دبیر کل سازمان امیدوار است افزایش تعامل با سوریه منجر به پیشرفت در روند سیاسی در راستای قطعنامه های شورای امنیت شود.

فرحان حق معاون سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران در خصوص حضور مجدد سوریه در اتحادیه عرب گفت: ما از بیانیه روز گذشته اتحادیه عرب که از حضور سوریه در نشست این اتحادیه خبر داد آگاه هستیم. دبیرکل سازمان ملل امیدوار است که افزایش تعاملات با سوریه بتواند پیشرفت در روند سیاسی در راستای قطعنامه های شورای امنیت را داشته باشد.

وی تصریح کرد: منطقه دارای نقش حیاتی برای دستیابی به یک راه حل جهت پایان درگیری ها در سوریه دارد

به گفته وی، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به همکاری نزدیک با تمام بازیگران از جمله اتحادیه عرب ادامه خواهد داد.

این واکنش سازمان ملل در حالی است که یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالیکه واشنگتن از عادی سازی روابط سوریه با کشورهای عربی و منطقه، ناتوان بوده، با ابراز خشم کاخ سفید از این روند، اعلام کرد به رغم ورود مجدد سوریه به اتحادیه عرب، به اجرای تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه ادامه خواهد داد.

به گزارش ایرنا، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما معتقدیم که سوریه در حال حاضر مستحق پذیرش مجدد در اتحادیه عرب نیست. تحریم‌های ما همچنان به قوت خود ادامه دارد.

وزرای خارجه کشورهای عربی ۱۷ اردیبهشت ماه (هفتم ماه می جاری) در نشست فوق العاده خود با بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب موافقت کردند. «جمال رشدی» سخنگوی رسمی دبیرکل اتحادیه عرب گفت که اتحادیه عرب تصمیم گرفت سوریه را به کرسی خود در اتحادیه عرب بازگرداند.

شورای اتحادیه کشورهای عربی در بیانیه پایانی خود از سرگیری مشارکت هیات‌های دولت سوریه در جلسات این اتحادیه پس از گذشت ۱۲ سال از تعلیق عضویت دمشق را تایید و اعلام کرد: تصمیم گرفته شد که شرکت هیات‌های دولت جمهوری عربی سوریه در جلسات شورای اتحادیه عرب و همه سازمان‌ها و موسسات وابسته به آن از سر گرفته شود و این تصمیم از ۷ می اجرایی است.

اتحادیه عرب در نوامبر ۲۰۱۱ و با آغاز بحران این کشور در اقدامی اشتباه عضویت دمشق را در این اتحادیه به حالت تعلیق درآورده و از همان زمان تحریم های سیاسی و اقتصادی علیه این کشور عضو جبهه مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی وضع کرده بود.

شورای اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه روز گذشته در نشست خود در شهر قاهره تصمیم شماره «۸۹۱۴» را تایید و اعلام کرد که از این پس حضور هیات‌های دولت سوریه در جلسات اتحادیه عرب و تمامی سازمان‌ها و نهادهای وابسته به آن ازسرگرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 × = چهل دو