گزارش ها

سازمان ملل یمن را مرکز رنج بشر امروز دانست

سازمان ملل یمن را مرکز رنج بشر امروز دانست

تا سال ۲۰۲۰ جهان تقریبا بر قحطی غلبه کرده بود. آخرین قحطی که توسط مقام‌های سازمان ملل گزارش شد، بخشی کوچک از سودان جنوبی را آن هم در چند ماه سال ۲۰۱۷ در برگرفت اما حالا سازمان ملل هشدار می‌دهد که قحطی در یمن، سودان جنوبی، بورکینافاسو و شمال شرق نیجریه گزارش شده و ۱۶ کشور دیگر هم تقریبا در حال سوق یافتن به سمت این فاجعه هستند.

مارک لوکاک، رئیس کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در این باره می‌گوید: قحطی حالا برگشته است. اگر ما نسلی شویم که بر بازگشت چنین آفت وحشتناکی نظارت می‌کند، برای چند دهه آینده این یک وضعیت وحشتناک خواهد بود. اما این مساله هنوز قابل اجتناب است.

ما شانس این را داشته‌ایم که در یک دوره هیجان انگیز در تاریخ زندگی کنیم که در آن مرگ و میر کودکان بسیار کم شده، بیماری‌ها و قحطی عقب نشینی کرده، سواد افزایش یافته و رفاه بشری بیشتر شده است.

امروز مرکز اصلی رنج انسان‌ها، یمن است که سازمان ملل آن را بدترین بحران بشری دنیا لقب می‌دهد. در حالیکه ما سال نوی میلادی را جشن می‌گیریم، کودکان یمنی چون عبدو از گرسنگی می‌میرند.

رنج یمن واقعا پیچیده است. این کشور همیشه فقیر درگیر جنگ داخلی و محاصره شده توسط عربستان مورد حمایت آمریکا در دولت‌های باراک اوباما و دونالد ترامپ، روسای جمهوری سابق و کنونی این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 − یک =