اخبار

سازمان ملل: ۱۸ ماه مرگ و ویرانی در اوکراین، نیم میلیون قربانی داشته است

معاون دبیرکل سازمن ملل در امور سیاسی و صلح روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره اوکراین به “تهدیدهای فزاینده” برای آزادی کشتیرانی در دریای سیاه از زمان آغاز این جنگ اشاره کرد.

دی کارلو گفت که حملات پهپادهای روسیه به تاسیسات غلات اوکراین «پیامدهای جهانی بسیار گسترده» داشته و جریان مواد غذایی و کود از روسیه و اوکراین همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مقام ارشد سازمان ملل به تشدید حملات به مکان‌های فرهنگی و مذهبی اوکراین و به حملات دیگری با پیامدهای زیست‌محیطی اشاره کرد و گفت عواقب این حملات ممکن است “چندین دهه” بعد آشکار شود.

نماینده سازمان ملل همچنین گفت: حملات پهپادی در داخل خاک روسیه نگرانی ها را نیز افزایش می دهد.

دی کارلو تلاش‌های سازمان‌های جامعه مدنی تحت رهبری زنان را ستایش و بر تلاش‌های سازمان ملل برای حمایت از کار نجات بخش این سازمان ها تاکید کرد.

معاون دبیرکل سازمان ملل افزود: نقض گسترده حقوق بشر در اوکراین “به کودکان رحم نکرده است.”

وی گفت که طرح کمک به اوکراین اکنون فقط ۴۴ درصد بودجه دارد و سازمان ملل از همه تلاش ها برای “صلح پایدار” حمایت می کند.

یک کارشناس حقوقی به نام “راشفسکا ” در نشست شورای امنیت به موضوع انتقال غیرقانونی و به سرپرستی گرفتن کودکان اوکراینی اشاره کرد و گفت این اقدامات منجر به صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شد.

وی موضوع تحمیل “شهروندی روسیه” بر کودکان اوکراینی را مطرح و خاطرنشان کرد که هیچ توافقنامه “تابعیت دوگانه” بین اوکراین و روسیه وجود ندارد.

این کارشناس حقوقی یادآور شد که روسیه به عنوان “قدرت اشغالگر” در شرق اوکراین، طبق قوانین بین المللی موظف است آموزش اوکراینی را به کودکان اوکراینی ارائه دهد.

خانم راشفسکا از شورای امنیت خواست بازگشت کودکان اوکراینی که توسط روسیه دستگیر شده اند را تسهیل کند و خاطرنشان کرد که تا به امروز تنها کمتر از ۴۰۰ کودک اوکراینی به کشور خود بازگردانده شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − 2 =