اخبار

سراشیبی چند وجهی سقوط رژیم صهیونیستی؛ همه علیه «نتانیاهو»

سراشیبی چند وجهی سقوط رژیم صهیونیستی؛ همه علیه «نتانیاهو»

اعتراضات هفتگی در رژیم صهیونیستی به هفته هجدهم رسید و موج این اعتراضات همچنان در حال گسترش و میلیونی شدن است. همزمان با این اعتراضات، کنگره آمریکا هم قانونی علیه این رژیم وضع کرد تا بُعد خارجی اعتراضات نیز گسترش یابد.

اعتراضات گسترده در سرزمین‌های اشغالی علیه اقدامات قضایی کابینه «نتانیاهو» در حالی به هفته هجدهم رسید که مخالفان کابینه، در حال مذاکره با ائتلاف «نتانیاهو» برای رسیدن به یک نقطه مشترک در تعدیل طرح «اصلاحات قضایی» هستند. در همین حال اعتراضات خارجی، آن هم از جانب بزرگترین حامیان خارجی رژیم صهیونیستی، توسعه یافت و کنگره ایالات متحده لایحه‌ای را تصویب قرار داد که براساس آن رژیم صهیونیستی نتواند کمک‌های ایالات متحده را برای سرکوب معترضان و امور ضد حقوق بشری به کار گیرد.

اعتراضات هفتگی

اعتراضات هفتگی در سرزمین‌های اشغالی- که عمدتاً در تل آویو و حومه و قدس برگزار می‌شدند- به هفته هجدهم رسید و حالا به شهرهای دیگر هم سرایت کرده است. این اعتراضات که در چهارراه‌های اصلی برگزار می‌شود، زندگی را در شهرهای محل برگزاری مختل می‌کند. جمعیت معترضان به جز در مواقعی که درگیری موشکی بین مقاومت و رژیم صهیونیستی در جریان بوده، روند صعودی داشته و حالا به جمعیت‌های میلیونی نزدیک می شود.

وجه دیگر این اعتراضات آن است که به سمت درگیری بیشتر با پلیس حرکت کرده است. حالا درخواست پلیس رژیم صهیونیستی از تظاهرات کنندگان این است که مسیرهای رفت و آمد را سد نکنند و مانع اقدامات امنیتی پلیس نشوند اما همین خواسته پلیس با خواست همه حاضران در تظاهرات تطابق ندارد و منجر به درگیری شدید بین پلیس و حاضران در تظاهرات شده است. توسعه و تشدید این درگیری‌ها، یکی از مشکلات جدی دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی است و ترس از تبدیل آن به جنگ داخلی را روز افزون کرده است.

مشکل بزرگتر در اعتراضات، اختلاف بین خواسته تظاهرات کنندگان و مخالفان کابینه است. در حالی که احزاب مخالف کابینه با نظارت رئیس رژیم صهیونیستی در حال مذاکره و رایزنی با کابینه «نتانیاهو» برای رسیدن به نقاط مشترک و اصلاح لایحه اصلاحات قضایی هستند، معترضان خواستار کنار گذاشتن کامل لایحه اصلاحات قضایی هستند. هرچند مذاکرات نامبرده فوق بین احزاب مخالف کابینه و کابینه «نتانیاهو» تاکنون نتیجه‌ای نداشته است و بسیاری از اخبار منتشر شده در خصوص آن، به نتیجه رسیدنش را بعید می‌دانند اما اگر این مذاکرات به نتیجه برسند نیز عدم تطابق آن با خواسته تظاهرات کنندگان مشکلی است که پایان بحران داخلی در رژیم صهیونیستی را دور از دسترس قرار می‌دهد.

نظرسنجی‌های ناامید کننده

آخرین نظرسنجی انجام شده در رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد تنها 20 درصد از صهیونیست‌های ساکن سرزمین‌ اشغالی از عملکرد کابینه کنونی رژیم صهیونیستی رضایت دارند و 74 درصد آنها از عملکرد آن ناراضی‌اند. این آمار زمانی برای مقامات رژیم صهیونیستی نگران کننده‌تر می شود که نشان می‌دهد میزان رضایت کسانی که به ائتلاف کابینه رأی داده‌اند از عملکرد این کابینه کمتر از 50 درصد است و 50 درصد از رأی دهندگان به لیکود از عملکرد کابینه ناراضی‌اند.

فشار از خارج

طی روزهای گذشته، کنگره آمریکا شاهد ارائه لایحه ای از سوی نمایندگان مجلس قانونگذاری آمریکا است که در آن تلاش می شود از ارائه کمک های آمریکا به رژیم صهیونیستی در اموری که ضد حقوق بشری تلقی می‌شود جلوگیری شود. اگر چه روی این قانون به اقدامات ضد فلسطینی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، قدس و نوار غزه است که می تواند منجر به غصب اراضی و اقدام علیه کودکان فلسطینی شود اما حقیقت ماجرا آن است که در صورت تصویب شامل اقدامات پلیس علیه تظاهرات کنندگان صهیونیست نیز خواهد شد و فشار مضاعفی را بر کابینه این رژیم تحمیل خواهد کرد. در حقیقت این لایحه حتی اگر تصویب هم نشود فشاری روانی را بر کابینه کنونی رژیم صهیونیستی تحمیل خواهد کرد که موجب خواهد شد در مقطعی که از داخل تحت فشار قرار گرفته‌اند از سوی مهمترین حامی و همپیمان راهبردی شان نیز تحت فشار قرار گیرند.

مجموع آنچه که در فوق به آن اشاره شد نشان می‌دهد فشار حداکثری بر رژیم صهیونیستی در داخل و خارج، این رژیم را به سمت تشدید بحران داخلی برده است. بحرانی که مقامات رژیم صهیونیستی از آن با عنوان سراشیبی سقوط یاد می‌کنند و گزارش‌های دستگاه امنیتی این رژیم و ایالات متحده نیز آن را تأیید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − = 1