کنفرانس ها

سردار شهید سلیمانی؛ طلایه دار صلح عادلانه و امنیت جهانی

حجت الاسلام  و المسلمین محمد سالارعضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی در آستانه برگزاری همایش” تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه عدالت، امنیت و صلح منطقه ای و جهانی” سردار شهید سلیمانی را  طلایه دار صلح و امنیت منطقه و جهان دانست.

وی در این یادداشت آورده است: مفاهیم صلح و عدالت از اساسی ترین خواسته ها و آرزوهای بشر در طول تاریخ بوده و همواره در کنار هم تعریف می‌شوند، نیاز به صلح عادلانه و امنیت برخاسته از فطرت پاک انسانی است.

پیام اصلی ادیان آسمانی و پیامبران الهی نیز برقراری صلح و عدالت در جهان است که انسان ها را بدان فرا خوانده اند. خداوند «عزوجل» هم انسان را صلح جو معرفی کرده و در قرآن کریم آیات بسیاری از مسلمانان را به ایستادگی و مقاومت در مقابل معارضان صلح و عدالت فرا می‌خواند؛

وَاللَّهُ یَدْعُو إِلَى دَارِ السَّلَامِ وَیَهْدِی مَنْ یَشَاءُ إِلَى  صِرَاطٍ مُسْتَقِیم (سوره یونس آیه 25)

خداوند در صحرای محشر بهشتیان را به دارالسلام که یکی از نامهای بهشت است دعوت می کند،  دارالسلام نمایانگر محیطی آرام و امن است که صفا و صمیمیت در فضای آن موج می‌زند و صلح و آرامش در آن محیط برقرار می باشد. در مدخل بهشت فرشتگان نگهبان با پیام « ادْخُلُوها بِسَلامٍ آمِنِینَ » به بهشتیان خوش آمد می گویند و صلح و آرامش و امنیت کامل را که نمایانگر عاری از هرگونه عداوت و کینه توزی در دلهای آنهاست به آنان بشارت می دهند .

تحقق صلح واقعی در سطح یک ملت و میان مردم یک کشور و یا جهان در سایه عدالت و امنیت خواهد بود. در جامعه‌ای که عدالت حکمفرما نباشد، تحقق صلح پایدار و فراگیر را نمی توان انتظار داشت. انسان امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند صلح و همزیستی مسالمت آمیز و جلوگیری از خشونت و جنگ و خونریزی است و زمانی می‌توان از صلح پایدار سخن به میان آورد که کلیه بسترها و زمینه‌های ناقض صلح قبلاً از بین رفته باشد. جامعه که عدالت را زیر پا نهاده و جنگ و تجاوز و خونریزی را جایگزین عدالت و برادری می‌سازد جامعه سعادتمند و موفق نخواهد بود. در آموزه‌های اسلامی و قرآنی خصلتهای ناپسندی چون تکبر، برتری جویی ، بد بینی، دروغ ، تهمت زدن، بدگویی، تمسخر و توهین و نسبت های ناروا به دیگران همه و همه از عوامل ضد عدالت محسوب گردیده و سلامت فردی و اجتماعی را تهدید می‌کند؛ در سطح بین‌المللی نیز تولید جهانی هنگامی مستقر خواهد شد؛ چرا که عوامل بازدارنده عدالت نظیر نابرابری، افراطی‌گری، تبعیض و ظلم و عصیانگری ریشه کن شده باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای(دام ظله) در مقام تبیین جامعه عدالت‌محور و وضعیت غیرعادلانه نظام های بین المللی معاصر جهان می فرمایند: ” اسلام همه انسان‌ها را با استدلال روشن به زندگی سعادت آمیز در سایه صلح و عدالت و امنیت دعوت می‌کند، در طول تاریخ تاریخ معارضان راه نورانی سعادت بشریت جنگ را نه برای استقرار عدالت و صلح ، بلکه برای توسعه قدرت و گسترش بی عدالتی و سلب امنیت انسانها به راه انداخته‌اند و امروز نیز قدرتهای سلطه گر و مستکبر دنیا با استفاده از فناوری‌های جدید و تسلیحات پیشرفته از جمله سلاح هسته‌ای همان مسیر جاهلیت را با ظاهری مدرن ادامه می‌دهند.”

آیین حیات بخش اسلام، پیام آور عدالت و امنیت برای انسان‌ها است. برخورداری از عدالت، حق بر صلح و آزادی و آرامش یکی از اصلی ترین حقوق فردی و اجتماعی است که برای انسان ها مقرر گردیده است و کسی نمی‌تواند این حق طبیعی و مسلم را از انسان سلب نماید . متأسفانه قدرتهای سلطه گر و چپاولگران بین المللی با استفاده ی ابزاری از مفاهیم صلح و عدالت تامین کننده منافع استعماری خویش بوده و منافع خود را منافع کل بشریت می دانند و یکی از دلایل اصلی ناپایداری صلح در کشورهای دنیا ، بی توجهی و زیر پا نهادن صلحی است که از عدالت بی نصیب مانده است.

خروج غیرقانونی ایالات متحده آمریکا از برجام،  حضور قلدرمآبانه در خاک سوریه، تشکیل گروهک تروریستی داعش و حمایت همه جانبه از این گروه سفاک و ترور سردار رشید اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش با دستور مستقیم دونالد ترامپ تروریست،  همه ی اینها از مصادیق بارز نقض قوانین بین المللی و تروریسم دولتی محسوب گردیده و صلح و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته است.

اینک در آستانه چهلمین روز شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی،  مجمع جهانی صلح اسلامی در تدارک همایش مقدماتی تحت عنوان “تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه عدالت، امنیت و صلح منطقه ای و جهانی” می باشد ؛ ضمن عرض سلامی پایان به روح مطهر ایشان و نیز شهید بزرگوار ابومهدی المهندس و سایر شهدای همرزم ایشان،  شایسته است ابعاد و زوایای شخصیتی سردار شهید سپهبد سلیمانی به ویژه چهره مردمی ،صلح طلبی و فراملی این بزرگوار در همایش مورد نظر برای مخاطبان داخلی و خارجی کشور بیشتر تبیین گردد.

تلا ش‌های ایشان در جهت نجات مردم مظلوم عراق، سوریه، لبنان، یمن و افغانستان از یوغ متجاوزان و تروریست‌های آمریکایی ، اسرائیلی و داعشی و برقراری صلح و ثبات در سوریه و عراق هرگز از افکار و اذهان مردم خارج نخواهد شد و برای همیشه در تاریخ ایستادگی و رشادت و صلح طلبی و مقاومت ثبت و ضبط خواهد شد.

نقش بی‌بدیل نیروی سپاه قدس در معرفی فرهنگ جهاد و مقاومت در اقصی نقاط جهان و تأثیر شهادت سردار شهید سلیمانی در بیداری اسلامی و اقتدار و عزت نظام جمهوری اسلامی و همچنین ایجاد فضای وحدت و همدلی و همبستگی اسلامی در میان مردم خصوصاً در زمان تشییع پیکر این شهید بزرگوار و همرزمانش در جای جای عراق و ایران اسلامی از برکات وجودی این شهید می باشد که باید مصداق بارز « وَ ذَكِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ » روزهای خدا را برای دیگران یادآوری کنیم.

باید یادآوری کنیم که سردار شهید سلیمانی طلایه دار صلح و امنیت بود که برای استقرار امنیت و آرامش منطقه و جهان خاضعانه و بی منت به عنوان سرباز ولایت مجدانه تلاش نمود.

باید یادآوری کنیم که موشک باران پایگاه شیطانی “عین الاسد” ضربه مهلکی بود که بعد از قریب به هفتاد سال هیمنه ی آمریکای سلطه گر را در هم شکست و عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران را برای جهانیان آشکار ساخت. آمریکای جنایتکار با ترور ناجوانمردانه و ضد انسانی و ضد بشری سردار بزرگوارمان ننگ آور ترین جنایت را نه تنها در حق ایران اسلامی بلکه در سطح منطقه خاورمیانه و جهان مرتکب گردید که انتقام سخت مستضعفان و آزادگان دنیا در انتظار دولتمردان تروریست کاخ سفید و هم پیمآنان عبری،  عربی و غربی شان خواهد بود.

سَیعلَمُالّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + = 6