گزارش ها

سناریوی محاصره مردم غزه در چنگال صیهونیسم

سناریوی محاصره مردم غزه در چنگال صیهونیسم

نوار غزه، منطقه ای با بیش از 1.5 میلیون نفر جمعیت، در محاصره رژیم صهیونیستی است. زنان و کودکان فلسطینی امروز در نوار غزه در اسف بارترین شرایط جسمی، روحی و روانی  قرار دارند  و در این میان صدایی از مجامع بین المللی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند آنچنان که باید بلند نمی شود و این غمی دوچندان را بر دل های مسلمانان جهان گذاشته است.

مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی اتاق بازرگانی و صنایع نوار غزه با انتشار گزارشی اقتصادی اعلام کرد که با پایان سال 2015 همچنان فلسطینیان ساکن نوار غزه با سیاست محاصره دست و پنجه نرم می کنند و تجاوزات دشمن صهیونیستی به این منطقه همچنان ادامه دارد، تمامی این اقدامات غیر ظالمانه موجب تشدید بحران اقتصادی فلسطینیان ساکن این منطقه شده است.

در این مردمان بی گناه فلسطینی هستند که آماج کینه‌توزی صهیونیست‌ها قرار گرفتند. و اسیر زندان بزگ غاصبان شده اند و غزه به سرزمینی بدل می‌شود در آن‌سوی مرز‌ها که کشتار‌ها، ویرانی‌ها، تباهی‌ها، ضجه‌ها و فریاد‌هایش محدود به‌‌ همان سر‌زمین سوخته است .

در حملات نظامی رژیم صیهونیستی به نوار غزه تعداد زیادی از خانه ها و زیرساخت های این منطقه ویران شد و هزاران خانواده فلسطینی خانه های خود را در نتیجه حملات اسرائیل از دست دادند برای بازسازی نوار غزه به یک اراده جامعه جهانی نیاز هست چرا که تاخیر در روند بازسازی نوار غزه پیامدها و عواقب خطرناکی دارد

محاصره نوار غزه باعث از بین رفتن امنیت غذایی، بیکاری و وابستگی شدید مردم به کمکهای خارجی شده است. مردم این منطقه از طریق کمک های سازمان و نهادهای بشردوست بین المللی امرار معاش می کنند.

علاوه براین صیهونیسم محدودیتهای شدیدی برای مردمان غزه ایجاد کرده است از جمله محدودیت بر صادرات و واردات  که سبب شده است یک سوم از فعالیتهای تجاری تعطیل شود
از سوی دیگر وزارت امور داخلی فلسطین در غزه روز پنج شنبه با انتشار آماری اعلام کرد که گذرگاه رفح، از آغاز سال 2015 تا پایانِ آن، به مدت 343 روز بسته ماند و این بدترین آماری است که از سال 2009 تاکنون در خصوص عملکرد این گذرگاه ارائه می شود.

بر اساس این گزارش، گذرگاه رفح در چند روز معدود و پراکنده و فقط به منظور عبور برخی بیماران که حالی وخیم داشتند یا برخی از فلسطینی های مقیمِ مصر یا دارندگانِ گذرنامه های خارجی باز شد.

بر پایه این آمار، در حال حاضر 25 هزار تن در باریکه غزه، شرایطی اورژانسی دارند و به سفر از طریق این گذرگاه، نیاز مبرم دارند.

وزارت امور داخلی فلسطین در غزه، تاکید کرد که در سال 2015، تنها 21 هزار و 295 فلسطینی موفق شدند از طریق گذرگاه رفح، مسافرت کنند.

گذرگاه زمینی رفح، باریکه غزه را به مصر مرتبط می سازد. مسئولان مصری، از ماه جولای سال 2013 این گذرگاه را تقریبا به صورت کامل به روی فلسطینی ها بستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = هفت