اخبار

سوریه پساداعش، بستر مناسب سرمایه‌گذاری اقتصادی ایران

سوریه پساداعش، بستر مناسب سرمایه‌گذاری اقتصادی ایران

حسن شمشادی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با بیان رشد 11 درصدی مبادلات تجاری ایران و سوریه در سال گذشته گفت: ایران و سوریه ظرفیت‌های زیادی برای توسعه مبادلات خود در زمینه اقتصاد، تجارت و سرمایه‌گذاری دارند.

آیت الله رئیسی، رئیس جمهور کشورمان در سفر به دمشق و دیدار با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه یادداشت تفاهم برنامه همکاری جامع راهبردی بلندمدت میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه را امضا کرد. همچنین با حضور رؤسای جمهور دو کشور تعدادی تفاهم نامه همکاری در زمینه های کشاورزی، نفت، حمل و نقل، مناطق آزاد، ارتباطات و موضوعات دیگر امضا شد.

رئیس‌جمهور کشورمان گفت: در زمینه توسعه روابط در همه زمینه‌ها گفت‌وگو کردیم و مصمم به توسعه روابط میان خود و کشورهای منطقه هستیم. همچنین تمامی تفاهم نامه ها به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری می تواند به نفع دو کشور و در راستای گسترش روابط دوجانبه باشد.

بشار اسد نیز پس از امضای توافقنامه ها گفت: در گفت‌وگوی امروز فضای مهمی به روابط اقتصادی اختصاص یافت، تفاهم نامه هایی که امضا و پروژه هایی که بررسی‌ شد، با توسعه مکانیسم هایی سطح تجارت و سرمایه گذاری میان دو کشور را بالا می برد و از اثرات تحریم های اعمال شده بر ما می کاهد.

حسن شمشادی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه درباره ظرفیت های اقتصادی دو کشور برای گسترش مراودات تجاری به «راهبرد معاصر» گفت: با اینکه ارتباط ایران با سوریه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسالمت آمیز و مطلوب بوده، اما آنچه حائز اهمیت است اینکه در چند دهه گذشته تهران و دمشق روابط تجاری و اقتصادی قابل توجهی نداشته اند. اوضاع سوریه اکنون متفاوت از بیش از 10 سال گذشته، ولی زمینه برای همکاری های اقتصادی به شکل مطلوب فراهم نشده است.

وی افزود: با پایان کار تروریسم و کوتاه شدن دست داعش و سایر گروه های تروریستی در این کشور، سوریه از سال 1398 تاکنون روی آرامش به خود دیده است، اما همچنان ایران به عنوان متحد راهبردی و یاری دهنده سوریه در یک دهه بحرانی گذشته نتوانسته است جای پای خود را برای توسعه روابط اقتصادی در این کشور باز کند.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه عنوان کرد: اقدامات تجاری و بازرگانی انجام شده از سوی بخش های دولتی یا خصوصی کشورمان در سوریه آنچنان قابل توجه نیست، لذا امیدواریم سفر آیت الله رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به سوریه آغازی بر گسترش روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور باشد.

شمشادی با ارائه آمارهای روابط تجاری ایران با سوریه گفت: خوشبختانه در سال گذشته رشد 11 درصدی در مبادلات تجاری ایران و سوریه ثبت شد، اما قابل قبول نیست؛ زیرا دو کشور ظرفیت های زیادی برای توسعه مبادلات خود در زمینه اقتصاد، تجارت و سرمایه گذاری دارند. علاوه بر این، تهران و دمشق زیر تحریم های اقتصادی ظالمانه آمریکا قرار دارند؛ موضوعی که اگر به آن به عنوان فرصتی برای توسعه روابط تجاری دو کشور نگاه شود، زمینه ساز گسترش روابط تجاری میان ایران و سوریه می شود.

کارشناس مسائل سوریه تأکید کرد: موضوع حائز اهمیت درباره سوریه اینکه نباید درباره توسعه تجارت با این کشور بزرگنمایی شود، زیرا تولیدکنندگان و تجار ایرانی گمان می کنند از بازار سوریه می توانند درآمد ارزی بسیار زیادی داشته باشند و بخش زیادی از کالاهای ایرانی را می توانند به سوریه صادر کنند، در حالی که سوریه به دلیل تحمل بیش از 10 سال جنگ همه جانبه ظرفیت اقتصادی بالایی ندارد. علاوه بر این، قبل از بحران این کشور در زمره تولیدکنندگان خوب منطقه ای و بین المللی قرار داشت که اینک برای بازگشت به آن جایگاه در تلاش است.

شمشادی تشریح کرد: از سویی جنگ خانمان برانداز مانع رشد اقتصادی سوریه شد، به طوری که بخش اعظمی از زیرساخت ها، تجهیزات، نیروگاه ها، شبکه های حمل و نقل و جاده های این کشور ویران شد و هزاران نفر واحدهای تولیدی خود را از دست دادند. از سوی دیگر به دلیل تحریم ها، سوریه امکان ورود گردشگر را از دست داده است و بخشی از چاه های نفت این کشور در اختیار نیروهای آمریکایی است.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه گفت: امروز سوریه برای بازسازی خود نیازمند صدها میلیارد دلار است، لذا نباید اینگونه فرض شود هر کالایی می توان به این کشور صادر کرد، زیرا مسئولان سوری در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی واردات چند هزار کالا را برای توسعه تولید ملی سوریه ممنوع کرده اند.

وی درباره زمینه های موجود برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران با سوریه عنوان کرد: سوریه به شدت نیازمند سرمایه گذاری خارجی در بخش های عمرانی، راه اندازی و مشارکت در ساخت واحدهای صنعتی و مسکونی است. سوری ها به مهندسان و نیروی فنی ایران نیازمندند، لذا با ابلاغ قانون سرمایه گذاری 2021 سوریه زمینه لازم برای سرمایه گذاری خارجی در این کشور با توجه به ضمانت های داده شده از سوی دمشق به سرمایه گذاران فراهم شده است.

شمشادی توضیح داد: امروز سوری ها به شدت از سرمایه گذاری در کشورشان استقبال می کنند، به همین دلیل باید سفر آیت الله رئیسی به سوریه را به فال نیک گرفت، زیرا با توجه به تعدد سفرهای کشورهای غربی منطقه به سوریه پیداست به دنبال توسعه روابط سیاسی و مبادلات تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری در سوریه هستند؛ فرصتی که ایران نباید از دست بدهد و فضا را برای رقبا باز کند.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه تصریح کرد: با توجه به نیاز سوریه به واردات مواد اولیه در زمینه های مختلف و نیاز به خدمات فنی – مهندسی، ایران باید از فرصت ایجاد شده به نفع خود بهره برداری کند و تحقق این موضوع منوط به تلاش های دولت و رایزنی بازرگانی و تجاری در سوریه برای ایجاد شناخت درست تجار، بازرگانان و نیروهای خدمات مهندسی و فنی ایران از بازار کار سوریه است.

وی تأکید کرد: رفع موانع و مشکلات پیش روی بخش خصوصی و تجار دو کشور می تواند زمینه ساز رشد تجاری بیش از رشد 11 درصدی سال 1401 باشد که میان ایران و سوریه اتفاق افتاد. حل مشکلات حمل و نقل مسافری، تجاری و کالا و ایجاد بانک مشترکی برای تراکنش های مالی دو کشور ازجمله موضوعات حائز اهمیت است که در این سفر باید بررسی شود.

شمشادی گفت: برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و سوریه لازم است دولتمردان دو کشور استثناهایی برای تجار ایرانی و سوری در نظر بگیرند، ضمن اینکه چرایی اجرا نشدن تفاهم نامه هایی که پیش تر امضا شده بود، باید بررسی تا تفاهم نامه ها و قراردادهای آتی اجرایی شود. اگر این موارد محقق شود، قطعاً سفر رئیس جمهور کشورمان و هیئت همراه بر دو ملت و بخش خصوصی ایران و سوریه مبارک و بسترساز گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = هفت