کنفرانس ها

سومین نشست منطقه ای صلح عادلانه ؛گفتمان مشترک جهانی در اوتاوا-کانادا

جهان اسلام و جمهوری اسلامی ایران در طی سالهای اخیر با برخوردهای خصمانه فزاینده رسانه محورمواجه بوده است ، بنابراین ضرورت مقابله با ترفندهای رسانه های غرب و مصون سازی فرهنگ و هویت اسلامی- بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

یکی از برنامه های اقدامی در این حوزه، اتخاذ تدابیر و ادبیات سازی در محیط فرهنگی و سیاسی غرب و از بین بردن هژمونی فکری و تولید ادبیات یک جانبه گرایانه آنها است. یکی از بهترین روش های مقابله ، جلب توجه نخبگان و اندیشمندان جهانی به ایده صلح عادلانه با معیارهای اسلامی است و در این ارتباط مجمع جهانی صلح اسلامی، در راستای توسعه گفتمان عدالت خواهی و پیام انقلاب اسلامی در سطح بین المللی، تا کنون کنفرانس های منطقه ای «صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی» را در کشورهای مختلف جهان برگزار نموده است.
نشست منطقه ای کانادا با عنوان «صلح عادلانه؛ گفتمان مشترک جهانی» در همین راستا و به منظور خنثی سازی اقدامات غرب در حوزه آمریکای شمالی و انتقال اثرگذارانه پیام صلح عادلانه به نخبگان این منطقه در اوتاوا برگزار شد که هم در سطح نخبگان و هم رسانه های عمومی با لحاظ برخی از شرایط و فعالیت های کارشکنانه انعکاس قابل ملاحظه ای داشت که ابتدا به ملاحظاتی چند در این ارتباط اشاره کرده و سپس گزارش آن به اختصار ارائه می گردد.
ملاحظات:

1- کنفرانس در مهمترین سالن کشور کانادا که مرکز همایش های دولت و پارلمان آن کشور است، برگزار شد که نشان از اهمیت و جایگاه نشست بود.
2- علاوه بر انعکاس متوالی خبر و گزارش های نشست در روزنامه پر تیراژ «اوتاوا سیتی » یک برنامه 2 ساعته در تلویزیون CBC  و یک برنامه زنده سه ساعته از رادیو سراسری کانادا در روز بعد از نشست به آن اختصاص یافته بود که به طرح نظرات مردم و کارشناسان در این خصوص می پرداخت .
3- یکی از اهداف نشست های منطقه ای مجمع جهانی صلح اسلامی، شناسائی و تعامل با  نخبگان و اندیشمندان مختلف جهان می باشد که در این زمینه استقبال اندیشمندان و متفکرین کانادا از برگزاری این نشست بسیار قابل توجه بود.
4- تجربه ارزشمند توانایی نخبگان ایرانی در طرح موضوعات جهانی امر مهمی است که در صورت طراحی راهکارهای دقیق، باعث تقویت قابل ملاحظه ی موقعیت جمهوری اسلامی ایران را در عرصه جهانی در بازده زمانی کوتاهی خواهد شد.
5- به دلیل نوع و جریان غیر مهندسی رسانه های داخلی و نوع مخاطب آن ، تلاش برگزار کنندگان نشست بر این بود که بازتاب خبری کمتری در داخل داشته باشد.
نشست منطقه ای “صلح عادلانه؛گفتمان مشترك جهاني” در امریکای شمالی، کشور کانادا توسط مجمع جهانی صلح اسلامی با همیاری انجمن دوستی ایران و کانادا، دانشگاه اوتاوا ،سن پل و گروه چهار اتاوا، و دیگر سازمانهای مراکز علمی و فرهنگی در محل پارلمان کانادا برگزار گردید.
اهداف نشست
1-  ايجاد گفتمان علمي- فرهنگي در خصوص صلح به عنوان یک قاعده گفتمانی در جهان از جمهوری اسلامی ایران و باز تولید آن به صورت مستمر در صحنه بین الملل
2- تبيين مباني و چارچوب دیدگاه های اسلامی , وادیان توحیدی در خصوص عدالت و صلح
3- شناسایی، تعامل و فعال سازی انديشمندان و نخبگان جهان برای ايجاد ظرفيت‏هاي جديد  علمی، فرهنگی و اجتماعی برای ایده های صلح عادلانه
4-  پاسخ غیر مستقیم به پروژه اسلام هراسی غرب
 برنامه هاي سفر و همايش در یک نگاه
1-    جلسه هماهنگی با اعضای ایرانی شرکت کننده در کنفرانس و عوامل مدیریتی
2-    شرکت در موسسه صلح اوتاوا و سخنرانی آقایان داود عامری دبیر مجمع و دکتر فاضل لاریجانی در آنجا و دعوت تعدادی از مسئولین آن موسسه برای شرکت در کنفرانس
3-    شرکت در جلسه “تینک تنک” گروه هشتاد و هفت (این گروه از دیپلمات های بازنشسته و با سابقه کشور کانادا هستند که دو هفته یکبار جلساتی را برگزار می نمایند و به بررسی ‌آخرین تحولات جهانی می پردازند.) در این نشست خانم امین زاده به نمایندگی از هیئت ایرانی به ارائه دیدگاه های حقوقی در خصوص ساختار حقوق بشر و حافظ صلح (UN) پرداخت.
4-    برگزاری جلسه هماهنگی با هیئت ایرانی در بعد از ظهر روز چهارشنبه.
5-    بازدید از محل های برگزاری همایش (سالن پارلمان و دانشگاه سن پل اتاوا) و انجام هماهنگی اولیه
6-    جلسه توجیهی و هماهنگی با چند تن از شرکت کنندگان غیر ایرانی کنفرانس با هیئت ایرانی
7-    برگزاری کنفرانس «صلح عادلانه ،گفتمان مشترک جهانی» در پارلمان اتاوا با حضور بیش از یکصد و پنجاه نفر از اندیشمندان، سیاستمداران، نمایندگان مجلس و رهبران گروه های فعال در حوزه حقوق بشر و صلح کانادا در محل پارلمان اتاوا.
(علیرغم فشار گروه های مختلف برای تحریم شرکت در کنفرانس و فشار برای تعطیلی آن به جای 100 نفر که برای حضار در کنفرانس دعوت شده بودند، بیش از 150 نفر از نخبگان و متفکرین کانادایی در کنفرانس شرکت کردند.)
1-9 در این مراسم پس از قرائت دعا توسط یکی از رهبران سرخپوست فعال در حوزه صلح، اندیشمندان ایرانی، آمریکایی و کانادایی بعد از سخنرانی و خیر مقدم کوتاه دکتر مأنوسی به ترتیب زیر در جایگاه هیئت رئیسه حاضر شده و به ارائه مقاله خود پرداختند.
نگاهی گذرا به بعضی از دستاوردهاي سفر:
•    ساماندهی یک گروه نخبه و متفکر ایرانی همراه با پیام مناسب برای سفر به کانادا برای دفاع از مرز های فرهنگی و فکری جمهوری اسلامی ایران.
•    برگزاري يك کنفرانس  علمي و فرهنگی مورد قبول و تأثیر گذار ، در شرایطی خاص و تحت فشارهای روانی مخالفین و ایجاد یک اعتماد به نفس فردی و گروهی در اینگونه اقدامات.
•    همراه سازی تعداد قابل ملاحظه ای از   نخبگان و مراکز علمی، فرهنگی و ا ندیشمندان  کانادیی با ایده مجمع جهانی صلح اسلامی و برگزاری این نشست
•    توليد و ارائه چندین مقاله علمی و کاربردی توسط هيئت ايراني و نخبگان خارجی
•    تاثير گذاري نرم در باور افكار و انديشه هاي نخبگان و اندیشمندان کانادایی
•    برقراري ارتباط علمي و فرهنگی با دانشگاه سن پل و چندین نفر از اندیشمندان آمریکای شمالی
•    پایه ریزی حركتی علمی ،فرهنگی و روزآمد با طراحی الگو  براي يك گفتمان علمي در حوزه عدالت و صلح در جهان با تکیه بر آموزه های اسلامی و ادیان توحیدی
•    شناسايي چند نفر از نخبگان کانادایی برای فعالیت های آینده
•    معرفي مجمع جهاني صلح اسلامي و نقش اثرگذار آن بعنوان سازمان مردم نهاد و فعال در دیپلماسی مردمی
•    آشنا كردن نخبگان و اندیشمندان کانادیی شرکت کننده  با بعضی از مباني تفكر اسلامي و ايراني  در مورد مسايلي مانند جنگ، صلح، تروريسم، حقوق بشر وراهبرد های نظام سلطه
•    انعکاس برجسته چهره صلح طلبانه ، خردمندانه و عدالت خواهانه ايران اسلامي
•    نشست صمیمانه با بیش ازپنجاه نفر از رهبران مذاهب اسلامی در کانادا (تورنتو) و تلاش در جهت ایجاد روحیه خود باوری و همراه کردن آنها در ایجاد انسجام اسلامی برای تحرکات مؤثرتر
•    ایجاد یک نگرش جدید از ایران نزد مسئولین فرهنگی،  علمی و سیاسی کانادا برای همگرایی بیشتر با ایران
•    تولید و ترویج ادبیات صلح عادلانه مبتنی بر  گفتمان اسلامی در یک قاعده مستقل
•    ایجاد امید و روحیه ارزش مداری فرهنگ اسلامی در مسلمانان و ایرانیان مقیم کانادا
•    بستر سازی برای بیداری نخبگان نسبت به نظام ناعادلانه جهان

زمان:

آبان ماه 1389

مکان:

کانادا-پارلمان اوتاوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − 2 =