اخبار

سیاستبین المللواکنش وزارت خارجه روسیه به اظهارات صلح‌جویانه پاپ

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری ایتالیایی «آنسا» به صحبت‌های اخیر «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان که در آن توصیه به از سر گرفتن مذاکرات صلح اوکراین کرده و از کی‌یف خواست «شجاعت نشان دادن پرچم سفید» را داشته باشد، واکنش نشان داد.

زاخارووا در این مصاحبه با ابراز اینکه روسیه «هرگز جلوی مذاکرات صلح در اوکراین را نگرفته است» گفت هر کسی هم‌اکنون درک می‌کند که وضعیت در این کشور جنگ‌زده در «بن‌بست» قرار گرفته است.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه روسیه اضافه کرد: «به همین دلیل خیلی از دیپلمات‌ها و کشور‌ها برای مذاکرات درخواست می‌کنند.»

پاپ فرانسیس در مصاحبه اخیر با رسانه سوئدی که روز شنبه منتشر شد، گفت معتقد است «قوی‌ترین» طرف در وضعیت اوکراین کسی است که «شجاعت بالا بردن پرچم سفید و مذاکرات را داشته باشد.»

این اظهارات رهبر مسیحیان کاتولیک جهان خشم اوکراین را در پی داشت، به نحوی که «دیمیترو کولبا»، وزیر امور خارجه اوکراین با مخالفت با پاپ فرانسیس مدعی شد در جنگ این کشور «قوی‌ترین» طرف کسی است که «در طرف نیرو‌های خیر ایستاده باشد، نه اینکه تلاش کند دو طرف را در یک جایگاه قرار داده و نام آن را مذاکرات بگذارد.»

پاپ همچنین با تاکید بر اینکه مذکرات هرگز درباره تسلیم شدن نیست، بلکه شجاعت عدم سوق دادن کشور به سمت خودکشی محسوب می‌شود، افزود: «وقتی می‌بینید که شکست خوردید و اوضاع خوب پیش نمی‌رود، باید شجاعت مذاکره را داشته باشید. شاید شما شرمسار باشید، اما از کشته شدن مردم جلوگیری می‌شود. به موقع مذاکره کنید و می‌بینید که کشور‌ها میانجی‌گری می‌کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− دو = 0