اخبار

سید حسن نصرالله: نشانه‌های نابودی اسرائیل آشکار شده/ فرنجیه نامزد مورد حمایت حزب‌الله برای ریاست‌جمهوری است

دبیر کل حزب‌الله با اشاره به اینکه معادله بازدارندگی مقاومت، دشمن صهیونیستی را از هرگونه تجاوز به لبنان باز می‌دارد تاکید کرد، اتفاقاتی که در فلسطین رخ می‌دهد نشانه‌هایی بر نابودی رژیم اشغالگر است.

سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله در ابتدای سخنرانی خود به مناسبت روز جانباز و اسیر، ماه شعبان و اعیاد شعبانیه را تبریک گفت و همچنین به درگذشت یکی از فرماندهان حزب‌الله (حاج صالح) که جمعه گذشته به دلیل بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت اشاره کرد و این ضایعه را تسلیت گفت.

به گزارش تسنیم، روز جمعه گذشته حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای از درگذشت حاج «اسد محمود صغیر» ملقب به حاج صالح از فرماندهان جهادی خود خبر داد. طبق بیانیه حزب‌الله، حاج صالح بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.این فرمانده نظامی جنبش حزب‌الله -چه در سال‌های اشغالگری رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان و -چه در زمان بحران تروریسم در سوریه، در خط مقدم صفوف مقاومت علیه دشمن جنگید.

سید حسن نصرالله افزود، ما روز ولادت امام زین العابدین (ع) را به عنوان روز اسیر انتخاب کرده‌ایم. ایشان جوانی بود که در روز عاشورا بر اثر بیماری از حضور در جنگ ناتوان شد اما با وجود بیماری شدید همچنان استوار باقی ماند.  جانبازان ما مانند حضرت عباس (ع) از همان ابتدا جانشان را کف دستشان گذاشتند و در خط مقدم بودند. آنها بار جنگ را به دوش کشیدند و با همه خطرات مقابله کردند و در جنگ یا به دنبال پیروزی بودند یا شهادت. برخی از برادران نیز در میادین جنگ و یا به دلیل وابستگی  به مقاومت اسیر شدند و برای سال‌ها در زندان مانند و در روز اسیر باید ز درد و رنج و شکنجه‌هایی که آنها متحمل می‌شوند صحبت کنیم.

دبیر کل حزب‌الله ادامه داد، اسرا بعد از بازگشت از اسارت مجددا به میادین جهاد برگشتند و عده‌ای از آنها شهید شدند از جمله افرادی همچون شهید سمیر القنطار و شهید فوزی ایوب. برخی از جانبازان نیز بعد از بهبودی دوباره به میادین جنگ برگشتند. البته ما هرگز اسرای خود را در زندان‌ها رها نمی‌کنیم. اسرا برخی برادران ما نیز مفقودالاثر هستند و ما آنها را نیز فراموش و رها نخواهیم کرد.

شاخص‌های نابودی اسرائیل آشکار شده است

سید حسن نصرالله در ادامه تاکید کرد، ما از همه ملت‌های منطقه می‌خواهیم که در کنار ملت فلسطین و اسرای آنها به ویژه در این مرحله‌ای که با کابینه افراطی رژیم صهیونیستی مواجه هستند، بایستند. زمانی که دشمن صهیونیستی به سمت تصویب قانون اعدام اسرا حرکت می‌کند به معنای احمق بودن این دشمن است و این یکی از شاخص‌های نابودی رژیم صهیونیستی می‌باشد. اتفاقاتی که اخیرا رخ داده نشانه‌هایی از پایان رژیم اشغالگر است.

دبیر کل حزب‌الله خطاب به اشغالگران هشدار داد، ای صهیونیست‌‌های احمق، این تصمیم (اعدام اسرا) عزم و اراده رزمندگان مقاومت فلسطین را برای اجرای عملیات‌های جهادی افزایش می‌دهد. ما به مدرکی برای اثبات وحشیگری رژیم اشغالگر در شهرک حواره نیاز نداریم اما به جهانیان که همواره دنبال مدرک هستند می‌گوییم که این حقیقت صهیونیست‌هاست.

وی در ادامه به تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای تجاوز به مرزهای لبنان اشاره کرده و گفت، تلاش‌هایی از جانب دشمن برای تجاوز از خط آبی وجود داشت و ما دیدیم که مردم غیر مسلح لبنان بدون هیچ ترسی و با شجاعت  و جرات در برابر ارتش و تانک‌های رژیم اشغالگر ایستادند. همچنین ارتش لبنان با افسران و سربازان خود در برابر رژیم اشغالگر ایستاده و مانع از تجاوز عناصر صهیونیست به مرزها شدند. این صحنه‌هایی که در مرزهای لبنان دیدیم بدون معادله بازدارندگی در کشور اتفاق نمی‌افتاد و آنچه که دیدیم تجلی معادله ملت و ارتش و مقاومت بود.

فقط ایران و سوریه از معادله بازدارندگی مقاومت دفاع می‌کنند

دبیر کل حزب‌الله تصریح کرد، این معادله امروز از کشور و زمین و چاه‌های نفت و گاز ما محافظت می‌کند؛ معادله‌ای که به لطف خون شهدا و جانبازان ایجاد شده است. در اینجا لازم است یادآوری کنیم که تنها جمهوری اسلامی ایران و سوریه بودند که در کنار معادله بازدارندگی لبنان ایستادند و از آن دفاع کردند. دشمن صهیونیستی می‌خواست در جنگ تموز با 80 الی 100 هزار نیرو وارد زمین‌های ما شود اما در مدت 33 روز حتی نتوانست به بنت جبیل و عیتا ورود کند.

هیچگونه تضمین امنیتی برای دشمن در مسئله ترسیم مرزها وجود ندارد

سید حسن نصرالله با اشاره به مسئله ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی گفت، ما بعد از امضای توافق غیرمستقیم ترسیم مرزها گفتیم که اگر لبنان از استخراج انرژی منع گردد، ما هرگز به دشمن صهیونیستی اجازه استخراج نخواهیم داد. اگر در این توافق هرگونه عادی‌سازی، به رسمیت شناختن دشمن صهیونیستی یا تضمین‌های امنیتی و .. وجود داشت مطمئن باشید که یائیر لاپید، نخست‌وزیر سابق رژیم اشغالگر درباره آن صحبت می‌کرد. همچنین  هرکسی که فکر می‌کند ما کاری را انجام دادیم که به دنبال رضایت آمریکا یا نقش سیاسی باشیم، در اشتباه است؛ زیرا ما در هر موضوع و تصمیمی که احساس کنیم مورد تایید آمریکاست، خودمان را زیر سوال می‌بریم.

وی تاکید کرد، جدا از پرونده مرزهای دریایی یا خشکی لبنان، ما هرگز با هیچ کس درباره یک وجب از خاک لبنان و مرزها یا مزارع شبعا و .. معامله نمی‌کنیم و باید برای آزادسازی مزارع شبعا با همه روش‌های موجود اقدام کنیم؛ همانطور که ذره‌ای از آب‌های سرزمینی خود را رها نکردیم. همه کسانی که به دنبال برتری اسرائیل هستند، به ویژه آمریکایی‌ها، می‌خواهند معادله بازدارندگی لبنان را از بین ببرند تا این کشور نتواند از زمین و آب‌های خودش دفاع کند. آنها دائما در تلاش برای از بین بردن مقاومت هستند.

نصرالله اظهار داشت، ما هرگز تسلیم نشده‌ایم و نخواهیم شد و می‌دانیم معادله‌ای که ترسیم کرده‌ایم هرگز به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد که لبنان را به سمت ویرانی بکشاند.

اجازه نمی‌دهیم خارجی‌ها رئیس جمهور مورد نظر خود را به لبنان تحمیل کنند

دبیر کل حزب‌الله در ادامه به پرونده سیاسی لبنان و بحث انتخاب رئیس جمهور اشاره کرده و گفت، ما به شکل جدی به دنبال انتخاب رئیس جمهور هستیم و خلأ در کشور را قبول نمی‌کنیم و بعد از آن باید دولتی قدرتمند تشکیل گردد.  ما در مسئله انتخاب رئیس جمهور به حد نصاب دو سوم نمایندگان در دور اول و دوم متعهد هستیم.  ما هرگز نمی‌پذیریم که خارجی‌ها رئیس جمهور مورد نظر خود را به لبنان تحمیل کنند. ما همچنین قبول نمی‌کنیم که طرف‌هایی از خارج نامزد مورد نظر ما یا نامزدهای دیگر را وتو کنند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد، درباره هم‌پیمانان ما -چه ایران و -چه سوریه، این کشورها هیچ مداخله‌ای در پرونده ریاست‌جمهوری لبنان ندارند و تصمیم ما در این زمینه فقط در اختیار خودمان است. اما تیم دیگری در لبنان وجود دارد که منتظر خارجی هستند و روی تحولات منطقه حساب کرده‌اند. ما شبانه روز برای انتخاب رئیس جمهور تلاش می‌کنیم و منتظر کسی نمی‌مانیم. به کسانی که منتظر مذاکرات آمریکایی-ایرانی یا سعودی-ایرانی هستند می‌گویم که باید خیلی منتظر بمانید و هیچ ارتباطی میان پرونده هسته‌ای ایران با هیچ چیز دیگری در منطقه وجود ندارد.

دبیر کل حزب‌الله تاکید کرد، ما به این طرف‌ها می‌گوییم که بیاید رئیس جمهور لبنان را با بعد داخلی و وطنی انتخاب کنیم. لبنانی‌ها دو گزینه پیش روی خود خواهند داشت که یکی از آنها عدم کسب حد نصاب برای ما یا تیم مقابل است و این روند می‌تواند ماه‌ها ادامه داشته باشد اما گزینه دوم معرفی نامزدهای جدی و رفتن به پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور است.  هیچ گزینه‌ای به نام نامزد حزب‌الله وجود ندارد و اینگونه نام‌گذاری موجب نزاع و سوزاندن این نام می‌شود. ما به این گزینه می‌گوییم نامزد مورد حمایت حزب‌الله. ما با هم‌پیمانان خود از جمله برادر و دوستمان «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی جلسه داشتیم و به او اطلاع دادیم نامزد مورد نظر ما برای ریاست‌جمهوری آینده کسی است که از پشت به مقاومت خنجر نزد و شجاع باشد و با همه طرف‌ها ارتباط برقرار کند. این چیزی است که قبلا در رسانه‌ها هم گفته بودیم.

سلیمان فرنجیه نامزد مورد حمایت حزب‌الله است

وی تصریح کرد، من در آن زمان به باسیل گفتم از جمله کسانی که ما برای نامزدی ریاست‌جمهوری لبنان می‌شناسیم شخص شما و سلیمان فرنجیه هستید اما چون شما کاندید نمی‌شوید، سلیمان فرنجیه به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری حاضر است. ما همچنان خواستار بحث و گفتگوی بدون شرط هستیم. همه لبنانی‌ها ما را می‌شناسند و آزموده‌اند. ما هنگامی که تصمیم به انتخاب کسی بگیریم هرگز از این تصمیم عقب‌نشینی نخواهیم کرد. بنابراین تاکنون تصمیم گرفته‌ایم رای سفید در جلسات پارلمان به صندوق بیاندازیم و وارد بازی سوزاندن نام‌ها نشویم.

دبیر کل حزب‌الله گفت، نامزد طبیعی ریاست‌جمهوری که حزب‌الله از وی حمایت می‌کند و از نظر ما ویژگی‌هایی که به دنبال آن هستیم را دارد، شخص سلیمان فرنجیه می‌باشد. من به برادرانمان در جریان آزاد ملی گفتم که از زمان امضای توافق مارمیخائیل در سال 2006 ما به آن پایبند بوده‌ایم و همچنان به آن متعهد هستیم.  نباید همه چیز را به این تفاهم نسبت داد. زمانی که ما حمایت خود را از سلیمان فرنجیه اعلام می‌کنیم به معنای نقض توافق مارمیخائیل نیست و هرکس مختار است نامزدی را که می‌خواهد انتخاب کند.

سید نصرالله افزود، در دوره گذشته برخی ملاحظات از سوی دو طرف وجود داشت اما برخی از رهبران جریان آزاد ملی، حزب‌الله را مورد هجمه قرار دادند، درحالی که ما انتقادات خود را نسبت به جلسات داخلی محفوظ داشتیم. عدم واکنش ما به این هجمه‌ها به معنای تسلیم شدن نبود اما ما به روابط خود با جریان آزاد ملی پایبند بودیم و هرگز درباره این امور در رسانه‌ها صحبت نکردیم و هرگز قبول نمی‌کنیم که بگویند حزب‌الله به هم‌پیمان خود خنجر زده است. کشور ما نیاز به آرامش دارد و نمی‌توان با خلأ ریاست‌جمهوری زندگی کرد.

وی در پایان اظهار داشت، ما در کنار مجروحان و جانبازان خود هستیم و به کشورمان پایبندیم و در کنار هم لبنان را به سمت شکوفایی می‌بریم و با هم کشور را از وضعیت هرج و مرجی که برخی می‌خواهند لبنان را به آن سمت سوق دهند خارج خواهیم کرد و آماده فداکاری و همکاری هستیم و می‌توانیم این هدف را محقق سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − 1 =