اخبار

شنبه سیاه رژیم صهیونیستی غافلگیرانه‌تر از «یوم کیپور»

مجله فورچون درباره عملیات بی‌سابقه حماس در روز شنبه در سرزمین‌های اشغالی که روز سیاهی را برای اشغالگران صهیونیست رقم زد، نوشت که «حمله غافلگیر کننده روز شنبه به اسرائیل ممکن است یکی از بزرگترین شکست‌های اطلاعاتی تل آویو از زمان جنگ یوم کیپور باشد. این حمله از طریق زمین و دریا انجام شد و همراه با حملات راکتی بود. یک حمله پیچیده شامل نوعی برنامه ریزی و هماهنگی که آژانس‌های اطلاعاتی توجه ویژه‌ای به آن دارند.»

خبرگزاری رویترز نیز در این خصوص گزارش داد که یک روز پس از پنجاهمین سالگرد جنگ یوم کیپور در سال ۱۹۷۳ که نیروهای اسرائیلی با ستون تانک‌های مصری و سوری روبرو شدند، ارتش تل آویو به نظر بار دیگر با یک حمله ناگهانی غافلگیر شده است.

ژنرال بازنشسته گیورا آیلند رئیس سابق شورای امنیت رژیم صهیونیستی به خبرنگاران گفت: این کاملا شبیه به آن چیزی است که در آن زمان اتفاق افتاد. درحالیکه ما می‌توانیم ببینیم، اسرائیل به صورت کامل با یک حمله بسیار هماهنگ غافلگیر شد.

نشریه فورچون همچنین گزارش داد: این حمله با توجه به اینکه ۵۰ سال پس از ناکامی اسرائیل در جلوگیری از حمله غافلگیرانه که مصر و سوریه در عید یهودیان (یوم کیپور) انجام دادند، تکان دهنده تر است. این شکست اطلاعاتی باعث ایجاد کمیسیونی برای پی بردن به اشتباهات شده و به موضوع کتاب‌ها و مقاله‌های علمی بی‌شماری تبدیل شد.

اما شرایط برای عملیات دیروز متفاوت بود. در ۱۸ ماهه گذشته در حالیکه خشونت‌ها در کرانه باختری اوج گرفته بود، غزه در شرایط به نسبت آرامی به سر می‌برد به غیر از چندین مورد درگیری‌های مرزی که جنبش جهاد اسلامی در آن دخالت داشته و حماس به صورت عمده در حاشیه بوده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل همواره با قابلیت‌های امنیتی بازی کرده و یک موضع سازش ناپذیر در قبال گروه‌های فلسطینی از جمله حماس که کنترل غزه را از سال ۲۰۰۷ در دست دارد، اتخاذ کرده است.

در گزارش این خبرگزاری همچنین اشاره شده است که هر چند با گذشت زمان، تشکیلات امنیتی رژیم صهیونیستی در هم شکست تا صدها نیروی مسلح حماس از فنس‌های مرزی عبور کرده و وارد شهرک‌های صهیونیستی نشین شوند.

جاناتان پنیکوف معاون سابق افسر اطلاعات ملی آمریکا در امور خاورمیانه که در حال حاضر در اندیشکده شورای آتلانتیک حضور دارد، ابراز داشت: این یک شکست اطلاعاتی بود و جور دیگری نمی‌تواند باشد.

وی ابراز عقیده کرد: این یک شکست امنیتی بود که آنچه تصور می‌شد یک رویکرد چند لایه موفقیت آمیز و خصمانه اسرائیل در قبال غزه باشد را تضعیف می‌کند.

به تعبیر رویترز، برای اسرائیلی‌ها تصاویر اجساد در خیابان‌ها یا به اسارت گرفته شدن آنها در غزه، یک شوک عمیق بود. در این عملیات، ارتش اسرائیل متحمل تلفات سنگینی شد و گروه‌های فلسطینی از به اسارت گرفتن ده‌ها سرباز خبر داده اند. نیروهای مقاومت همچنین پست‌های امنیتی از جمله ایستگاه پلیس در سدروت را تسخیر کردند و از گذرگاه «ارز» (Erez) که یک تاسیسات با امنیت بسیار بالا دارد، عبور کردند.

روز شنبه رسانه‌های حماس ویدئوهایی را منتشر کردند که نشان می‌داد اعضای این گروه از دیوارهای بتنی بلند عبور می‌کنند. ایال خولاتا مشاور سابق امنیت ملی اسرائیل اذعان کرد: آنها در طولانی مدت برای آن برنامه ریزی کردند. بدیهی است که این یک حمله بسیار هماهنگ است و متاسفانه آنها توانستند به صورت تاکتیکی ما را غافلگیر کنند و منجر به خسارت ویران کننده شوند.
نشریه فورچون به نقل از مارتین ایندیک، سفیر سابق ایالات متحده در سرزمین‌های اشغالی و یکی از اعضای شورای روابط خارجی نوشت: «برای من تکان دهنده است که آنها توانستند بدون اینکه اسرائیل یا ایالات متحده متوجه شوند، این کار را انجام دهند. نداشتن نیرو در امتداد مرز و شکست حصار در امتداد مرز که میلیون‌ها «شِکِل» برای آن پرداخت کردند.»

مقامات اسرائیلی با بیان اینکه خیلی زود است که بفهمیم چه اتفاقی افتاده است، از هر گونه مقایسه این عملیات با یوم کیپور سال ۱۹۷۳ خودداری کرده اند.

ریچارد هخت سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی با عصبانیت از عملیات پیچیده روز شنبه که همه را غافلگیر کرده، مدعی شد: لطفا پیچیدگی جنگ یوم کیپور را به (عملیات) حماس نسبت ندهید. می‌دانم سوالات زیادی درباره اطلاعات وجود دارد. لطفا از سوال کردن دست بردارید. ما در حال جنگ هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 1 = شش