اخبار

شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف فوری درگیری‌ها در سودان شد

شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف فوری درگیری‌ها در سودان شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار توقف فوری درگیری ها در سودان و آتش بس دائمی در این کشور آفریقایی شد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای بر ضرورت توقف فوری خصومت‌ها، تسهیل دسترسی بشردوستانه و آتش‌بس دائمی و از سرگیری روند دستیابی به یک راه حل سیاسی پایدار، فراگیر و دموکراتیک در سودان تاکید کردند.

در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل آمده است: اعضای شورای امنیت نگرانی عمیق خود را در خصوص ادامه درگیری‌های نظامی بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع تکرار می کنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل، تمامی حملات علیه مردم غیرنظامی، کارمندان سازمان ملل متحد و فعالان بشردوستانه و نیز تجهیزات امدادی، پرسنل پزشکی و تاسیسات و غارت تجهیزات بشردوستانه را به شدت محکوم کردند.

آنها از همه طرف‌ها خواستند تا دسترسی سریع، ایمن و بدون مانع مردم سودان به کمک‌های بشردوستانه را در سراسر این کشور تضمین کنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر نیاز به تقویت هماهنگی بین المللی و ادامه همکاری تاکید کردند. آنها بر حمایت قاطع خود از رهبری آفریقا تاکید کردند و به نقشه راه اتحادیه آفریقا برای حل و فصل مناقشه در سودان اشاره کردند.

اعضای شورای امنیت از تلاش اتحادیه اروپا برای ایجاد یک مکانیسم حل و فصل اختلافات در سودان، سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا و کشورهای عربی برای تضمین روند صلح پایدار و از سرگیری انتقال قدرت از طریق دموکراسی در این کشور استقبال کردند.

سودان از ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) شاهد درگیری بین ارتش به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع به فرماندهی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) از جمله در پایتخت خارطوم و سایر شهرهای شمال و غرب کشور بوده است.

تاکنون چندین بار آتش‌بس اعلام شده است، اما طرف‌ها بطور مداوم آن را نقض می‌کنند.

جنگ در سراسر سودان بیش از یک هزار و ۸۰۰ کشته برجای گذاشته است. سازمان ملل اعلام کرد که بیش از یک میلیون نفر در داخل سودان آواره شده‌اند، علاوه بر آن ۳۰۰ هزار نفر به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + پنج =