اخبار

شکست‌ اتحادیه اروپا در حل بحران‌های جهانی

روزنامه تاگس آنسایگر سوئیس در مطلبی به عدم آمادگی اروپا برای بازگشت مجدد دونالد ترامپ، به کاخ سفید خبر داده و نوشت: اروپا برای بازگشت مجدد دونالد ترامپ چندان مجهز نیست. کودتای نظامی در آفریقا، جنگ در اوکراین، درگیری در همسایگی. اتحادیه اروپا در حال حاضر در تلاش است تا به ادعای خود به عنوان یک بازیگر جهانی عمل کند و این موضوع در نشست وزرای خارجه این اتحادیه در اسپانیا مشخص شد.

در ادامه این مطلب آمده است: اتحادیه اروپا کودتای نظامی اخیر در آفریقا را پیش بینی نمی‌کرد. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت: “وضعیت در گابن همه ما را شگفت زده کرد.” جای تعجب نیست که پست سفیر محلی در این کشور در حال حاضر خالی است. اتحادیه اروپا می خواست در نشست غیررسمی وزرای دفاع و امور خارجه در تولدو اسپانیا، در مورد کودتا در شمال این کشور صحبت کند. پس از کودتا در نیجر، مالی و بورکینافاسو، تمام تلاش های اروپا برای ایجاد ثبات در شمال آفریقا از بین رفته است.

در ادامه این مطلب آمده است: در مورد حمایت اتحادیه اروپا از اوکراین نیز علامت سوال وجود دارد. وقتی نوبت به تحویل مهمات می رسد، کشورهای عضو از تعهدات خود بسیار کوتاهی می کنند و مجارستان کمک مالی به کی یف را مسدود می‌کند. اتحادیه اروپا به سختی می‌تواند خود را به عنوان یک قدرت نظارتی مطرح کند. حالا در این شرایط اگر دونالد ترامپ سال آینده به عنوان رئیس جمهور آمریکا بازگردد، چه می‌شود؟ دیپلمات‌های اروپایی در این باره هشدار می‌دهند که اروپا برای این امر مجهز نیست.

نویسنده در ادامه مجددا به مسئله آفریقا پرداخته و نوشت: ابتدا کودتا در بورکینافاسو، سپس در مالی و تابستان امسال در نیجر وجوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست تولدو گفت: ما باید سیاست خود را بازبینی کنیم، این روند به خوبی پیش نرفت. تمام تلاش‌های اتحادیه اروپا برای ایجاد ثبات در این منطقه از نظر استراتژیک مهم پس از یک رشته کودتای نظامی زیر سوال رفته است.

به ویژه نیجر باید نقش کلیدی برای اتحادیه اروپا ایفا می‌کرد. اتحادیه اروپا 70 میلیون یورو برای آموزش بهتر نیروهای مسلح این کشور شمال آفریقا برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه ساحل اختصاص داده است. دقیقاً حالا این نیروهای مسلح هستند که اکنون دولت دموکراتیک نیجر را سرنگون کرده‌اند و این برای اتحادیه اروپا نیز مایه شرمساری است.

در ادامه این مطلب آمده است: پس از خروج از مالی، کشورهای اتحادیه اروپا ممکن است به زودی مجبور شوند ماموریت نظامی خود را در نیجر هم پایان داده و این کشور را تخلیه کنند.. آلمان 100 سرباز در محل دارد، فرانسه بیش از 1000 سرباز دارد. همانند کشورهای همسایه، نیروهای روسیه در نیجر احتمالاً از این خلاء منتفع خواهند شد و این کشور حتی بیشتر به مرکزی برای قاچاقچیان انسان و مهاجرت غیرقانونی به اروپا تبدیل خواهد شد.

در تولدو، وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا درباره راه‌های متقاعد کردن کودتاچیان به تسلیم بحث کردند. اصل این است که “راه حل آفریقایی برای این منظور مورد نیاز است. اتحادیه اروپا در این راستا تا حدودی و با حالتی درمانده به ابتکارات جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (Ecowas) متکی است که در تولدو توسط رئیس آن از نیجریه نمایندگی می شود. با این حال، Ecowas مداخله نظامی در نیجر را رد نمی کند، که این امر اتحادیه اروپا را در دوراهی قرار می دهد. در حال حاضر، اتحادیه اروپا می خواهد از تحریم‌ها برای متقاعد کردن نظامیان در نیامی برای تسلیم استفاده کند. با این حال، این که آیا کودتاچیان تحت تاثیر ممنوعیت ورود و حساب کاربری قرار خواهند گرفت، جای سوال دارد.

این رسانه سوئیسی در ادمه این مطلب نوشت: اتحادیه اروپا در ماه مارس به اوکراین قول داد که یک میلیون گلوله توپخانه را ظرف یک سال به این کشور تحویل خواهد داد. با این حال، در نیمه راه تنها یک چهارم مهمات در واقع تحویل داده شد، که عمدتاً از انبارهای قدیمی بود. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که کشورهای عضو تاکنون 224000 گلوله توپ و 2300 موشک به اوکراین داده‌اند. به این ترتیب اتحادیه اروپا در تحقق هدف بلندپروازانه خود در معرض خطر شکست است و بنابراین تا حدی مسئول پیشرفت آهسته ضد حمله اوکراین برای بازپس گیری مناطق تحت اشغال روسیه است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در تولدو طرح خود را برای تامین مالی اوکراین در بلندمدت بر مبنای پایداری ارائه کرد که این با توجه به تغییر احتمالی در کاخ سفید مسئله کم اهمیتی نیست. جانشین جو بایدن می تواند به سرعت حمایت از اوکراین را کاهش دهد. اتحادیه اروپا پیش بینی می‌کند برای چهار سال آینده به 20 میلیارد یورو نیاز داشته باشد. با این حال، این که آیا این کافی است و می تواند جایگزین از دست دادن ایالات متحده به عنوان حامی اصلی شود، جای سوال دارد.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان هم در نشست تولدو گفت که وضعیت برای مردم در منطقه قره باغ کوهستانی فاجعه بار است. وزیر خارجه آلمان می خواست در نشست تولدو وضعیت خطرناک قفقاز را در دستور کار قرار دهد. بر خلاف توافق‌ها، آذربایجان از ارسال کمک‌های بشردوستانه در این منطقه که اکثریت ارمنی‌ها در آن زندگی می‌کنند، جلوگیری می‌کند و روسیه و ترکیه بازیگران پس‌زمینه آن هستند. اتحادیه اروپا اخیراً تلاش کرده است بین ارمنستان و آذربایجان میانجیگری کند، اما تاکنون موفقیت چندانی نداشته است.

یان آسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز به نوبه خود در جریان حضور خود در این نشست بر وضعیت متشنج بین رژیم صهیونیستی و فلسطین تأکید کرده و گفت: ما در مورد نیجر و اوکراین صحبت می‌کنیم، اما نباید اشتباه کنیم و همه چیزها دیگری را که در اطراف ما بد می‌گذرد فراموش کنیم. اتحادیه اروپا باید این قدرت را داشته باشد که سیاست شهرک سازی اسرائیل را در دستور کار قرار دهد. در غیر این صورت به زودی راهی برای راه حل مسالمت آمیز در خاورمیانه وجود نخواهد داشت.

موضوع دیگر در تولدو همچنین تنش در بالکان و گفتگوهای به بن بست خورده بین صربستان و کوزوو بود. یک دیپلمات شکایت کرد که متأسفانه تابستان سال جاری ( با وجود تلاش ها) هیچ نزدیکی بین بلگراد و پریشتینا به همراه نداشت. به گفته وی اتحادیه اروپا حتی در همسایگی نزدیک خود، در حال حاضر نمی تواند خود را به عنوان یک قدرت نظارتی مطرح کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − 2 =