اخبار

صلح تاکنون هیچ شانسی در جنگ اوکراین نداشته است

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نشست شورای امنیت به مناسبت اولین سالگرد جنگ اوکراین گفت: تاکنون صلح هیچ شانسی نداشته است.

امروز 24 فوریه 2023 اولین سالروز جنگ اوکراین است. این جنگ تاکنون در سایه حمایت آمریکا و کشورهای اروپایی از اوکراین، فرسایشی شده است. آمریکا و کشورهای اروپایی بارها اعلام کردند شکست روسیه مهم‌ترین راهبرد آنها در جنگ اوکراین است. آمریکا امروز جمعه در اولین سالگرد آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین اختصاص ۲ میلیارد دلار دیگر کمک مالی امنیتی به اوکراین را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در نشست شورای امینت در سطح وزیران امور خارجه به مناسبت جنگ اوکراین گفت: حمله روسیه به اوکراین نقض آشکار منشور ملل متحد و قوانین بین المللی است.

وی تصریح کرد: این جنگ باعث مرگ، ویرانی و آوارگی گسترده شده است. حملات به غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی تلفات و رنج های وحشتناکی را به همراه داشته است.

گوترش افزود حدود ۱۷.۶ میلیون نفر – تقریباً ۴۰ درصد از جمعیت اوکراین به کمک های بشردوستانه و حفاظت نیاز دارند. این بحران ۳۰ درصد از مشاغل در اوکراین را از بین برده است. بیش از ۸ میلیون آواره اوکراینی در سراسر اروپا ثبت شده است و همچنین تخمین زده می شود که  ۵.۴ میلیون نفر در داخل این کشور آواره شده اند.

دبیرکل سازمان ملل گفت: بیش از نیمی از کودکان اوکراینی مجبور به ترک خانه های خود شده اند. بیش از ۳ هزار مدرسه و دانشگاه در اوکراین آسیب دیده یا ویران شده است. تحصیل میلیون ها دانش آموز مختل شده است.

این مقام ارشد سازمان ملل وعده داد: سازمان ملل متحد قاطعانه متعهد است که برای رفع موانع باقیمانده بر سر راه صادرات مواد غذایی و کود روسیه از جمله آمونیاک تلاش کند.

دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد اکنون  سلاح  صحبت می کند، اما در نهایت، همه ما می دانیم که دیپلماسی و پاسخگویی، راه رسیدن به صلح عادلانه و پایدار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = شش