اخبار

صنعا: وضعیت «نه صلح، نه جنگ» ادامه نخواهد داشت

صنعا: وضعیت «نه صلح، نه جنگ» ادامه نخواهد داشت

اعضای هیئت دولت نجات ملی یمن به کشورهای ائتلاف سعودی-اماراتی هشدار دادند که صبر ملت یمن، تا ابد ادامه نخواهد داشت و روی آوردن به گزینه نظامی هم دور از انتظار نخواهد بود.

جلسه هیئت دولت نجات ملی یمن امروز دوشنبه به ریاست عبدالعزیز صالح بن حبتور نخست وزیر این کشور برگزار شد و در جریان آن بر لزوم پایان بخشیدن به وضعیت «نه صلح، نه جنگ» تأکید شد.

پایگاه خبری انصارالله گزارش داد، هیئت دولت یمن تأکید دارد که وضعیت نه صلح، نه جنگ، نمی‌تواند ادامه یابد و کشورهای ائتلاف سعودی-اماراتی باید پیامهای سخنرانی اخیر سید عبدالملک الحوثی رهبر انقلاب یمن را درک کنند.

رهبر انصارالله در سخنرانی اخیر خود با بیان اینکه، صلح با یمن و لغو محاصره این کشور، تنها راه صلح و ثبات برای عربستان است، گفت: در برابر هر گونه تلاشی که برای غارت منابع ملت ما صورت گیرد، اقدام نظامی انجام خواهیم داد. ما از منابع خود -چه در دریا یا زمین- حفاظت خواهیم کرد.

الحوثی با اشاره به اینکه ملت یمن به مقابله با دشمنان ادامه خواهد داد، هشدار داد: اگر دیگران تصور می‌کنند که از آثار و تبعات تجاوز و محاصره، به دور خواهند بود، در توهم به سر می‌برند. البته مسیر صلح، روشن است و موضع ما هم ثابت است.

اعضای هیئت دولت یمن همچنین تصریح کردند، موضع رهبر انصارالله روشن است، مبنی بر اینکه «این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد؛ زیرا فقط باعث افزایش توطئه‌ها علیه ملت یمن خواهد شد. کشورهای متجاوز هم بدانند که صبر ملت یمن، تا بی‌نهایت ادامه نخواهد داشت».

مسئولان یمنی تأکید کردند که ملت یمن، برای ادامه مقابله با ائتلاف سعودی، گزینه‌های زیادی دارد و به هر گونه اقدام خصمانه جدید علیه این کشور، پاسخ خواهد داد؛ زیرا ـملت یمن حق دارد یا تجاوز و محاصره غیر قانونی و تداوم محرومیت از منابع ملی مقابله کند و در برابر هر گونه تلاشی برای غارت این منابع، بایستد».

در همین ارتباط، محمد ناصر العاطفی وزیر دفاع و محمد عبدالکریم الغماری رئیس ستاد مشترک ارتش یمن در ۳۱ اردیبهشت، تأکید کردند، نیروهای یمن، تحرکات و مداخلات آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه را تحت نظر دارند؛ تحرکاتی که با هدف مانع‌تراشی در مسیر صلح صورت می‌گیرد تا این مسیر منحرف شده و مجددا جنگ آغاز شود.

وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک یمن تأکید کردند: فرصت کنونی صلح، آخرین فرصت برای دشمنان است؛ زیرا بعد آن، نیروهای مسلح ماست که حرف آخر را خواهند زد. نیروهای مسلح برای دفاع از تمامیت ارضی، حاکمیت و دستاوردهای یمن، در نهایت آمادگی قرار دارند.

عبدالله یحیى الحاکم رئیس سازمان اطلاعات نظامی در وزارت دفاع یمن هم هفدهم اردیبهشت ماه هم گفت که ائتلاف سعودی در روند صلح، مانع‌تراشی می‌کند و تأکید کرد: اقدامات پنهانی طرف مقابل در زمینه‌های سیاسی، دیپلماتیک، محاصره و مواضع جدید به دقت، رصد می‌شود. ما همان طور که آماده صلح هستیم، آماده بدترین احتمالات نیز هستیم.

این فرمانده یمنی با اشاره به اینکه مزدوران ائتلاف سعودی از آتش‌بس سوء استفاده کردند و در حال تجدید قوا در جبهه‌های جنوبی و شرقی یمن هستند، تصریح کرد، ائتلاف سعودی باید هرج‌ومرجی را که در منطقه ساحلی و عدن و به صورت کلی در جنوب یمن پدید آورده است، مهار کند.

اخیرا هیأتهای رسمی از عربستان و عمان برای بررسی پرونده تبادل اسرا و آتش‌بس در یمن، وارد صنعا شدند. این نخستین سفر هیأت سعودی به صنعا از آغاز جنگ همه‌جانبه علیه یمن بود که از فرورین ۱۳۹۴ آغاز شد و خسارات و تلفات زیادی به ملت یمن تحمیل کرد. این جنگ باعث شده صدها هزار یمنی کشته و دهها میلیارد دلار به اقتصاد این کشور خسارت وارد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× شش = 42