گزارش ها

ضرورت بررسی جنایت غیر انسانی در نیجریه

چندی پیش ما شاهد جنایت غیر انسان دوستانه و ناقض حقوق بشری حمله وحشیانه نیروهاى ارتش نیجریه به مسلمانان این کشور، در روز سیزدهم دسامبر در شهر «زاریا»، حادثه اى خونین  از رسانه ها بودیم البته سکوت خبری رسانه های غربی عده ای را به این فکر واداشت که اتفاق ساده و غیر جدی رخ داده است.در آخر نیز اخبار کوتاهی با آمار نامشخص ارئه شد در حالی که عمق فاجعه نشانگر قتل عام صدها تن ازمسلمانان همچنین خانواده رهبر شیعیان نیجریه و زخمی کردن خود وی بود.

مرضیه هاشمی، مجری پرس تی وی بر این نکته تاکید داشت که  متأسفانه مشکل نژادپرستی هنوز درسرتاسر دنیا  وجود دارد و دیدگاه مردم دراین باره پررنگ است چرا که  وقتی 13 نوامبر در پاریس حادثه تروریستی رخ داد خیلی‌ها عکس ‌العمل نشان دادند  چقدر جلوی سفارت شمع روشن کردند و پیام‌ها، شعرها و مطالب مختلف از همه جا برای مردم فرانسه داده شد که بگویند ما با شما هستیم و با هم وحدت داریم، ولی برای مردم نیجریه و شیعیان هیچ حرکتی نشد چون سیاهپوست هستند.

وقتی دولت نیجریه به هر دلیلی توانایی تعقیب مرتکبان این حادثه خونبار ندارند،  مجامع بین االمللی مانند دیوان کیفری بین المللی باید پا درمیانی کند. تاریخ نشان داده است دولت ها در جایی که نیروهای وابسته به خودشان متهم به ارتکاب جرایم بین المللی هستند فاقد علاقه مندی و قصد جدی در اجرای عدالت می باشند  همچنان که نه تنها این اقدام از سوی مقامات ارتش محکوم نشده است بلکه برخی از ایشان اقدام به توجیه این رفتار کرده و سرکوب خود را در پرتو اتهام پراکنی به جمعیت مورد حمله واقع شده توجیه کرده است.

بنا بر مقاله محمد هادی ذاکرحسین دانشجوی دکترای حقوق کیفری بین الملی- دانشگاه تیلبرگ هلند، جرایم  علیه بشریت عبارت است از «حمله سازمان یافته و یا گسترده به یک جمعیت غیرنظامی در راستای یک سیاست و خط مشی دولتی یا سازمانی». بنابراین اگر احراز گردد که کشتار ۱۳ دسامبر بخشی از یک حمله سازمان یافته و یا گسترده در راستای یک یک خط مشی دولتی می باشد، اتهام جرایم علیه بشریت وارد خواهد بود و شرایط برای ورود دیوان مهیا می گردد.
به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری تحلیلی العهد لبنان، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل “یونیسف” در گزارشی اعلام کرد که اقدامات تروریستی گروه تروریستی بوکوحرام در نیجریه، موجب محرومیت یک میلیون دانش آموز در این کشور از ادامه تحصیل شده است.
هر روزه با اخبار تازه ای مواجه می شویم که حاکی از وقاحت مستقیم تروریسم ها به جان مسلمانان است و با خباثت تمام مردم بی‌گناه بسیاری را به خاک و خون  می کشیدند بعد هم تازه رهبر آنها شیخ زکزاکی را به بدترین شکل اسیر می کنند که هیچ اطلاعی از سرنوشتش نداریم و خانواده او را به شهادت می رساندند .اینها اتفاقات ساده ای نیست که بتوان ساده از آنها گذشت.  مگر نه آنکه مدعیان حقوق بشر دم از حقوق مردم دنیا می‌زنند ؟ پس چرا  درعمل هیچ وقت حامی مردم نبوده به‌راستی الان کجا هستند، چرا صدایشان در نمی‌آید؟
به نظر می رسد جوامع بین المللی باید با این پدیده تروریسم که روز به روز بر شدت آن افزایش پیدا می کند باید با جدیت و اقتدار بیشتری مقابله کند.

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × = نُه