اسلاید شو, گفتگو

عامری: رژیم صهیونیستی از سازمان ملل تعلیق و اخراج شود

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی کارنامه سازمان ملل در قبال مردم غزه را قابل قبول ندانست و گفت: سازمان ملل باید اقدام به تعلیق و اخراج عضویت این رژیم از این سازمان کند.

 «داود عامری» دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی در گفت‌وگویی درباره اوضاع جاری در غزه به سؤالات مطرح شده پاسخ داد:

مشروح این گفت‌‌وگو را در زیر می‌خوانید:

۱- بحران جدید در غزه و افزایش این حجم از خشونت از سوی رژیم صهیونیستی را چگونه تحلیل می‌کنید؟

عامری: برای درک این حجم از خشونت ابتدا لازم می‌دانم که شرایط مردم فلسطین و رژیم صهیونیستی را در این چند سال مورد بررسی قرار دهیم. طی سال‌های اخیر رژیم صهیونیستی تلاش‌های زیادی برای عادی سازی روابط خود با کشورهای عربی و جهان اسلام کرده، اما از سوی دیگر هر روز شاهد کشتار زیادی از مردم فلسطین به خصوص مردم غزه بودیم، از محاصره، تحریم، ربایش کودکان، کشتار مردم بیگناه و در کنار آن قدرت‌گیری و انسجام جبهه مقاومت را شاهد هستیم.

این رژیم به خوبی می‌داند که تا عدالت برقرار نشود، جبهه مقاومت و در خط مقدم آن گروه‌های جهادی قرار دارند، لذا تمامی تلاش‌های دیپلماتیکی آنها نمی‌تواند مردم را راضی کند، آرمان فلسطین را به حاشیه ببرد و امنیت روانی برای این رژیم به ارمغان بیاورد تا اینکه با هجمه شدید خود به نوار غزه و وحشیگری بی‌سابقه هنوز نتوانسته است قدرت دفاعی حماس را بشکند.

رژیم صهیونیستی از مدت‌ها پیش برای برون رفت از مشکلات داخلی که با آن مواجه است، به دنبال یک فرصت برای فرافکنی و ایجاد انسجام داخلی و سرزمینی به دنبال جنگ و کشتار مردم فلسطین بود که به بهانه اقدامات دفاعی و پیشگیرانه نظامی حماس به جای پاسخگویی به انتظارات بین‌المللی دست به حمله ددمنشانه به غزه زد. همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند عملیات طوفان الاقصی نتیجه سال‌های طولانی خشونت و نادیده انگاشتن حق مردم مظلوم فلسطین به صلح و زندگی در سرزمین آباء و اجدادیشان است. این خشونت از سوی رژیم صهیونیستی نشان از ضعف و درماندگی مسؤولان رژیم صهیونیستی است.

۲- عملکرد دستگاه‌های بین‌المللی و انتظار از سازمان ملل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عامری: آنچه مسلم است اینکه وظیفه سازمان ملل جلوگیری از جنگ و تجاوز و کشتار انسان‌هاست، پس در این چند هفته که از یورش ددمنشانه رژیم صهیونیستی علیه مراکز غیرنظامی به خصوص بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و کلیساها و مناطق مسکونی مردم غزه گذشته است و هنوز این اقدامات ضد انسانی و ضد بشری ادامه دارد، این به معنای ناکامی سازمان‌های بین‌المللی و به خصوص سازمان ملل در تحقق اهداف و کارکرد آن است.

سازمان‌های بین‌المللی و سازمان ملل وظیفه دارند همانند همه ملت‌ها به ملت فلسطین در رسیدن به صلح عادلانه کمک کنند. ما نمی‌توانیم تلاش‌های انجام گرفته را نادیده بگیریم، اما وقتی که صحبت از موفقیت در عمل به وظیفه است، باید گفت که سازمان ملل تا این جای کار، عملکرد خوبی از خود نشان نداده است و شاید این ناکارآمدی تحت فشار قدرت‌های حامی رژیم صهیونیستی باشد که حتماً هم هست، اما باز باید گفت که کارنامه قابل قبولی نمی‌توان برای سازمان ملل در قبال مردم غزه قائل شد.

سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند با اقدامات خود رژیم صهیونیستی را از طرق مختلف تحت فشار قرار دهند. از طریق تعلیق و اخراج این رژیم از عضویت در آن‌ سازمان که تاکنون در این باره اقدام خاصی صورت نگرفته است. امروز وقت آن است که سازمان ملل به پشتوانه افکار عمومی جهانی که شاهد اعتراضات مختلف به صورت روزانه هستیم، دست به اقدام مهم و تأثیرگذاری در توقف ماشین کشتار رژیم صهیونیستی در غزه بزند. از طرف دیگر رژیم صهیونیستی برخلاف تمام قوانین بین‌المللی مرتکب جنایت جنگی گسترده‌ای در این چند هفته شده است که جایی هیچ انکاری برای آن نیست، لذا می‌توان از طریق مجامع مختلف بین‌المللی پرونده جنایات جنگی رژیم را به جریان انداخت و هزینه جنایت را برای رژیم صهیونیستی افزایش داد.

۳- اقدامات ضد انسانی رژیم صهیونیستی در مواجهه با قوانین بین‌الملل چگونه می‌توان ارزیابی کرد؟

عامری: جنگ‌های ویرانگر اول و دوم جهانی، زندگی صدها میلیون انسان را در جهان تحت تاثیر خود قرار دارد. نتایج خسارت بار این دو جنگ بر همه کشورهای جهان پوشیده نیست، بنابراین نخبگان، سیاستمداران اهل اندیشه و آینده نگر دریافتند که با توجه به تولید سلاح‌های مخرب، اگر جنگی دوباره اتفاق بیفتد، ممکن است به نابودی جامعه بشری و زیست بوم او منجر شود، لذا سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل و شورای امنیت و دیوان بین‌المللی کیفری را بنا نهادند و قوانین مرتبط با جنگ و درگیری را نیز مصوب کردند، تا کشورها در هنگام منازعه و جنگ نیز به رعایت آن اقدام کنند.

از جمله مقررات شاخص در جنگ‌ها توجه به جلوگیری از کشتار غیرنظامیان و پرهیز از بمباران مراکز درمانی و آموزشی و مراکز غیرنظامی است که رژیم صهیونیستی نشان داد که به هیچ کدام ازاین ارکان و قوانین پایبند نیست و از ارتکاب جنایت جنگی ابایی ندارد. این مسأله از یک سو ضعف نهادهای بین‌المللی و جامعه جهانی در مقابله با جنایت جنگی را نشان می‌دهد و از سوی دیگر گویای آن است که رژیم اشغالگر قدس، نگرانی جدی از مرتکب شدن به جنایت آشکار از جمله کشتن کودکان و زنان بی دفاع و بمباران مناطق درمانی و مدارس ندارد، چرا که خود را پشت گرم به حمایت نظام سلطه از جمله آمریکا در این اقدامات غیر انسانی می‌داند. و این موجب افول چهره امریکا در جهان هم شده است.

۴- راه‌های مقابله با حرکت ماشین نسل کشی رژیم جنایت جنایت صهیونیستی را چگونه می‌دانید؟

عامری: طبیعتاً می‌توان با روش‌های زیادی برای توقف ماشین جنایت رژیم صهیونیستی اقدام کرد تا دامنه جنگ گسترش پیدا نکند و انسان‌های بیشتری کشته و خانه و کاشانه خود را از دست ندهند. برای توقف جنایات و نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه می‌توان از راه‌های مختلفی اقدام کرد که برخی از آنان را می‌توان در مواردی مثل تلاش خبرنگاران آزاد و مستقل اشاره کرد. امروزه شاهد بزرگترین راهپیمایی‌های مردمی در کشور های مختلف جهان هستیم، اگر چه دولت‌های آنها در برابر کودک کشی رژیم صهیونیستی موضع سکوت و یا حمایت را در پیش گرفته‌اند، پس اعتراضات مردمی یکی از راه‌های فشار بر رژیم صهیونیستی در پایان دادن به کشتار دسته جمعی انسان‌های بی‌گناه و غیرنظامی در فلسطین است.

راه دیگر مقابله با جنایت جنگی رژیم اشغالگر قدس، اقدامات حقوقی در نهادهای بین‌المللی است. این رژیم سرکش و کودک کش باید بداند که جنایت‌هایش بی پاسخ نخواهد ماند و بابت ارتکاب جنایت‌های جنگی محاکمه خواهد شد. لذا در این ارتباط باید اقدامات حقوقی سامان یابد و جنایت‌های جنگی و بمباران مناطق غیرنظامی و درمانی مستندسازی شود تا در دادگاه عادلانه این رژیم مجبور به پاسخگویی و محکوم به مجازات شود.

مطالبه‌گری از دبیرکل سازمان ملل و سایر سازمان‌های مسؤول در حوزه صلح جهانی، چهارمین اقدام مهمی است که باید از طریق دولت‌های عدالت‌خواه و سازمان‌های مردم نهاد در عرصه صلح و عدالت انجام گیرد. در این ارتباط به عنوان مصادیق قابل ارائه مجمع جهانی صلح اسلامی از ایران نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل ارسال کرد. با سازمان‌های مردم نهاد فعال در عرصه بین‌الملل مذاکره و نامه نگاری‌های مختلفی برای مطالبه اقدام موثر داشته، تا این گروه‌ها را جهت توقف جنایات رژیم صهیونیستی فعال و به تلاش‌های جمعی دعوت کنیم. همچنین با توجه به گستردگی شبکه نخبگان مجمع، به نخبگان تاثیرگذار بین‌المللی نامه و پیام داده‌ایم تا از تلاش و فعالیت برای توقف ماشین جنگی رژیم کودک کش رژیم صهیونیستی دست برندارند و سایر اقدامات رسانه‌ای و حقوقی که تشریح اقدامات انجام شده از حوصله این گفت‌وگو خارج است.

۵- انتظار در این شرایط از نخبگان و فعالان حقوق بشر و نهادهای مردمی چیست ؟

عامری: امروزه جایگاه تاثیرگذار افکار عمومی جهانی و گروه‌های مردم نهاد و نخبگان تاثیرگذار به واسطه رسانه‌های ارتباطی و اثر آنها بر جوامع و تصمیمات بر کسی پوشیده نیست. نخبگان چشم‌ها و وجدان‌های بیدار جوامع هستند و امروز جنایت رژیم صهیونیستی هر وجدان بیداری را آزرده خاطر می‌کند، لذا انتظار این است که نخبگان جوامع در برابر نسل کشی فلسطینی‌ها موضع گیری کرده در برابر جنایت امروز رژیم صهیونیستی واکنش نشان دهند. و این مهم با قیام افکار عمومی در جهان علیه جنایات رژیم صهیونیستی امکانپذیر خواهد شد.

۶- توصیه شما به مردم فلسطین و فعالان این حوزه چیست؟

عامری: مردم بزرگ و قهرمان غزه و فلسطین، مهم‌ترین کاری که انجام داده‌اند و باید به آن استمرار بخشیده و پایدار باشند، مقاومت فعال و هوشمند در مقابل دشمنان است و به فعالان این حوزه پیشنهاد می‌کنم تا با نهضت تبیین بین‌المللی، جهان را نسبت به وقایع غزه آگاه کرده، زمینه‌ساز بیداری جهانیان و مقابله با رژیم صهیونیستی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + سه =