اخبار

عربستان سعودی در مسیر تنش‌زدایی با محور مقاومت به رهبری ایران

عربستان سعودی در مسیر تنش‌زدایی با محور مقاومت به رهبری ایران

حرکت پرشتاب ریاض در مسیر احیای روابط با اعضای محور مقاومت با خشم آمریکا و رژیم صهیونیستی روبرو شده به ویژه آنکه، صهیونیست‌ها امید داشتند سعودی‌ها را وارد باتلاق عادی‌سازی روابط با خود کنند که البته بار دیگر در رسیدن به آرزویشان ناکام ماندند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عربستان سعودی پس از امضای توافق احیای روابط دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران در اسفند 1401، هیئتی را به تهران و مشهد برای فراهم کردن مقدمات بازگشایی سفارت و کنسولگری خود اعزام کرد. سعودی همچنین هیئتی را به صنعاء در راستای حل بحران یمن و پایان جنگ پس از هشت سال و ناکامی در رسیدن به اهداف خود، اعزام کرد و با اجرای عملیات مبادله اسیران گام جدی برداشت، چرا که این مسئله از مطالبات مهم جنبش انصارالله بود که سال‌ها بر آن پافشاری کرده اما با کارشکنی طرف مقابل روبرو می‌شد؛ سرانجام اولین گام مهم در مسیر حل بحران یمن یعنی مبادله اسیران برداشته شد.

یکی دیگر از اقدامات قابل توجه عربستان سعودی در راستای تنش‌زدایی با محور مقاومت، آوردن وزیران خارجه کشورهای عربی به عربستان به ویژه مخالفان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بود که هدف از آن تلاش برای هموار کردن مسیر بازگشت دمشق به این نهاد عربی بود. دعوت رسمی از فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه به عربستان پس از گذشت بیش از 12 سال از قطعی روابط از دیگر گام‌های مهم سعودی برای تنش‌زدایی با یکی از ارکان محور مقاومت یعنی سوریه بود.

همچنین قرار است هیئتی از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به ریاست اسماعیل هنیه رئیس این جنبش در خارج فلسطین به دعوت رسمی مقامات عربستان وارد این کشور شوند. این سفر از این نظر بسیار اهمیت دارد که روابط میان ریاض و این جنبش مقاومت فلسطین از سال 2007 میلادی چنان مسیر پرتنشی را طی کرده بود که به مرحله تروریست خواندن این جنبش مقاومت فلسطین و به زندان افکنده شدن اعضای این جنبش در عربستان رسید و امید می‌رود سفر مهم هیئت حماس به بهبود این رابطه منجر شود.

حرکت پرشتاب ریاض در مسیر احیای روابط با اعضای محور مقاومت با خشم و عصبانیت آمریکا و رژیم صهیونیستی روبرو شده به ویژه آنکه، صهیونیست‌ها امید داشتند با وارد کردن سعودی‌ها به باتلاق عادی‌سازی روابط با خود، گام مهمی برای مشروعیت‌بخشی به خود در جهان عرب بردارند که تمام نقشه‌های آنان تاکنون بر باد رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + = شانزده