اخبار

«عربی ۲۱»|افزایش اختلافات ابوظبی و ریاض؛ ائتلاف سعودی-اماراتی علیه یمن، متلاشی شد

«عربی ۲۱»|افزایش اختلافات ابوظبی و ریاض؛ ائتلاف سعودی-اماراتی علیه یمن، متلاشی شد

یک پایگاه خبری گزارش داد که ائتلاف سعودی-اماراتی که برای جنگ علیه یمن تشکیل شده بود، عملا از بین رفته است؛ زیرا ریاض و ابوظبی دارای تضاد منافع هستند.

عدم حضور محمد بن زاید آل نهیان رئیس امارات عربی متحده در نشست کشورهای عربی که به تازگی در عربستان سعودی برگزار شد، سؤالات مهمی را درباره ائتلاف ابوظبی-ریاض در جریان جنگ علیه یمن مطرح کرده است.

سی و دومین نشست سران کشورهای عربی جمعه، ۲۹ اردیبهشت به میزبانی عربستان و در شهر جده در حالی برگزار شد که بشار اسد رئیس جمهور سوریه بعد از ۱۲سال در این نشست حضور پیدا کرد.حاضران در این نشست، با انتشار بیانیه پایانی، بر اهمیت هم‌افزایی تلاشها برای حل و فصل عادلانه مسئله فلسطین، تأکید و تصریح کردند: مداخلات خارجی در مسائل داخلی کشورهای عربی باید متوقف شود(جزئیات بیشتر).

پایگاه خبری «عربی ۲۱» نزدیک به دوحه با اشاره به اختلافات روزافزون عربستان و امارات، گزارش داد، این اختلافات، واقعیت فروپاشی ائتلاف سعودی-اماراتی را هویدا کرده است و دو کشور از ائتلاف، به سمت رقابت حرکت کرده‌اند. البته برخی از محافل رسانه‌ای عدم حضور بن زاید را به خاطر سفر وی به اروپا عنوان کردند، ولی «عدم حضور متقابل محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی و بن زاید در نشستهایی که دو کشور برگزار کردند، نشانگر این است که اختلافات عمیق بین دو کشور، آشکار شده است».

به گزارش این پایگاه، در خصوص تسلسل زمانی احتمال فروپاشی ائتلاف سعودی-اماراتی، به نظر می‌رسد که بحران یمن باعث ظهور این ائتلاف شده بود، همین بحران باعث فروپاشی ائتلاف مذکور خواهد شد. پس از آغاز جنگ بود که تغییر دیدگاه دو کشور نسبت به جنگ در یمن آغاز شد؛ لذا امارات تلاش کرد کنترل سواحل یمن و جزیره سقطری را به دست گیرد، از نهاد موسوم به شورای انتقالی جنوب حمایت کرد و در اوایل ۲۰۲۰ بود که مدعی توقف مشارکت در این جنگ شد. عربستان اما این اقدامات را یکجانبه دانست و عنوان کرد که چنین اقداماتی به اهداف جنگ در یمن آسیب خواهد زد.

دستاوردهای اقتصادی و سیاسی امارات به ضرر عربستان است و بالعکس

بنا بر این گزارش، یک واقعیت حتمی وجود دارد که برخی از کارشناسان در تحلیل روابط سعودی-اماراتی در نظر نمی‌گیرند و آن، اینکه پایه‌های اقتصادی دو کشور متکی بر نفت است؛ هر چند سران دو کشور مدعی هستند که به دنبال متنوع کردن منابع درآمدی هستند. همین مسئله، ماهیت روابط بین دو کشور را تغییر می‌دهد؛ «به این معنا که دستاوردهای امارات در اقتصاد و سیاست خارجی به معنای ضرر عربستان در همین مسئله است».

عربی-۲۱ در ادامه گزارش داد، گذشته از مسئله غیبت در نشستها و کاهش سطح دیپلماتیک بین دو کشور، گفتمان جدیدی در سطح رسانه‌های سعودی علیه امارات بروز کرده است. هدایت این گفتمان را گروهی از روزنامه‌نگاران مشهور سعودی بر عهده دارند و گفتمان مذکور، در تضاد با امارات است.

بنا بر این گزارش، اختلافات مرزی بین دو کشور به ویژه پس از کشف منابع نفتی جدید، افزیاش یافته است. این اختلافات، خود را در قالب حمل‌ونقل کالا بین عربستان و امارات نشان داده است و منطقه مرزی «الغیفات» گواه این مدعاست. این گذرگاه شاهد بحران توقف صدها کامیون است؛ زیرا گارد مرزی عربستان حاضر نیست مجوزهای لازم را برای رانندگان امارات صادر کند.

در پایان این گزارش آمد است، عربستان و امارات طی سالهای گذشته توانستند اختلافات فیما بین خود را پشت درهای بسته نگه دارند؛ ولی غیبتهای مکرر سران دو کشور و اختلافات روز افزون در پرونده‌های یمن، نفت و مناطق مرزی، نشانگر از هم پاشیدن ائتلاف سعودی-اماراتی است. روابط دو کشور به سطح رقابت بر سر نقش حاکمیت منطقه‌ای و اقتصادی تغییر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 − پنج =