مناسبت ها

علی عزتی در آئین گرامیداشت روزجهانی «صلح»: صلح طلبی ایرانیان باید در جهان تبلیغ و ترویج شود

عضو کارگروه تجسمی (ایکوم) کمیته ملی موزه های ایران، با بیان اینکه صلح طلبی ایرانیان باید در همه جای جهان تبلیغ و ترویج شود، گفت: تاریخ و تمدن ایرانیان از گذشته تا به امروز صلح طلبی آنها را نشان می دهد و به نظر من صلح طلبی ایرانیان باید در همه جای جهان تبلیغ و ترویج شود.

علی عزتی عضو کارگروه تجسمی (ایکوم) کمیته ملی موزه های ایران با با حضور درآئین گرامیداشت روز«جهانی صلح»، در گفت و گو با روایط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفت: هر سال ۳۰ شهریور ماه (۲۱ سپتامبر) به عنوان روز جهانی صلح جشن گرفته می‌شود. هدف از برگزاری این روز این است که جهانی عاری از خشونت و جنگ با همکاری دولت‌ها، سازمان‌ها و مردم، دست یافتنی باشد. شعار اصلی روز جهانی صلح امسال «مشارکت برای صلح و کرامت برای همه» است و تلاش این کارزار نیز این است که تمام بخش‌ها در جوامع مختلف از صلح برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه امسال روز جهانی صلح در حالی برگزارمی‌شود که جهان با خشونت‌ و جنگ‌های خانمان‌سوزی دست و پنجه نرم می‌کند، افزود: گردهمایی همه کشورهای طرفدار صلح در ایران که کشوری صلح طلب است و تمدنی بزرگ دارد نشان می دهد که ایرانیان در گذشته نیز مردمانی اهل ذوق و هنر، دوستی، ومهربانی بوده و برای پیشرفت در تمام زمینه ها طالب صلح در جهان هستند.

موسس و بنیانگذارانجمن هنرمندان خود آموخته ایران در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی می تواند در برقراری صلح بین کشورهای مختلف موثر باشد، تصریح کرد: تعامل و وحدت نقطه عطف این نوع مراسم ها محسوب می شود در همین جا به برگزار کنندگان روز جهانی صلح تبریک می گویم که روایت تاریخ مندی از صلح را ارایه کردند. به نظر من صلح پایدار جهانی بدون عدالت و عدالت بدون صلح پایدار جهانی قابل تحقق نیست. صلح پایدار جهانی به وجود نمی آید مگر اینکه بنیادهای کثرت‌گرایی اجتماعی به رسمیت شناخته شود.

وی با بیان اینکه صلح پایدار جهانی بدون اجرای عدالت محقق نمی شود، در پایان یادآور شد: برگزاری این گونه مراسمات تحت لوای صلح وحدت و همبستگی و دوستی اگر هر روز منعقد شود یک نوع یادآوری به همه مردم جهان است که برقراری صلح به نفع همگان است. ما ایرانیان نیز می توانیم از دستاوردهای گذشتگان برای تحقق بخشیدن به صلح جهانی در قالب هنر و فرهنگ استفاده کنیم. وظیفه تاریخی و انسانی ما است که اجازه ندهیم با جنگ صلح و امنیت مردم جهان به خطر بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + = 10