اخبار

فایننشال تایمز: با وجود تحریم‌های آمریکا مبادلات تجاری ایران و امارات افزایش یافته است

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارشی به روابط اقتصادی ایران و کشورهای عربی پرداخته و نوشت که علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، مبادلات تجاری میان ایران و امارات بعد از کاهش محدودیت‌های تجاری بین دو کشور افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است که ابوظبی محدودیت‌های فعالیت تجاری بین دو کشور همسایه ایران و امارات را کاهش داده است. در همین راستا امارات در ماه‌های اخیر محدودیت‌های ثبت شرکت‌ها و صدور ویزا برای شرکت‌های ایران را که تحت تحریم‌های سخت آمریکا قرار دارد، کم کرده است. سرمایه‌داران ایرانی نیز در حال بررسی چگونگی تقویت تجارت دوجانبه با ایجاد مکانیسم‌های مالی برای تامین بودجه مالی معاملات قانونی با امارات هستند.

فایننشال تایمز افزود، رونق روابط تجاری بین ایران و امارات یکی از محورهای اصلی امارات برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای و تمرکز روی اقدامات تجاری است. درحالی که چین اولین شریک تجاری ایران است، ابوظبی دومین شریک تجاری این کشور محسوب می‌گردد.

در ادامه گزارش این رسانه انگلیسی آمده است، تجارت ایران و امارات بعد از کاهش 11 میلیارد دلاری در سال 2020 تا 2021 به خاطر شیوع اپیدمی کرونا، به 24 میلیارد دلار در 12 ماه منتهی به مارس افزایش یافت. این رقم از تجارت 22 میلیارد دلاری میان دو کشور در سال 2012 قبل از آغاز تحریم‌های آمریکا فراتر رفته است. مقامات ایرانی گفته‌اند که هدف آنها افزایش مبادلات تجاری با امارات به 30 میلیارد دلار در 2 سال آینده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × = 6