اخبار

فشارهای آمریکا و پیشنهاد توافق صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجان

فشارهای آمریکا و پیشنهاد توافق صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجان

“لوئیس بونو” نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای گفتگوهای بیشتر در مورد توافق صلح برنامه ریزی شده به این دو کشور منطقه قفقاز سفر کرده است.

این مقام آمریکایی روز جمعه با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه و آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس گزارش ها، میرزویان و بونو «فرایند عادی سازی روابط» میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان و اختلافات باقی مانده میان دو کشور را بررسی کردند و میرزویان بر اهمیت عدم استفاده از زور، «امنیت مرزی» و «مکانیسم تضمین شده بین‌المللی برای گفت‌وگو» میان رهبران باکو و قره‌باغ تاکید کرد.

نماینده ویژه آمریکا روز چهارشنبه نیز در باکو با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه آذربایجان دیدار کرد و دو طرف پیش نویس توافقنامه صلح و نتایج مذاکرات اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را که توسط آمریکا و اتحادیه اروپا سازماندهی شده بود، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این زمینه به خبرنگاران گفت: ما معتقدیم که در حال دستیابی به یک توافق میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان هستیم و ما همچنان به دو طرف فشار می‌آوریم تا برای حل موضوعات باقی مانده با یکدیگر همکاری کنند.

درک هوگن، معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا نیز اوایل این هفته فاش کرد که واشنگتن «چندین ایده» برای کمک به دو طرف جهت غلبه بر مسایل باقی مانده ارائه کرده است.

او گفت که ایده های مطرح شده شامل تعیین دقیق حدود مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان، عقب نشینی نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان مستقر در امتداد مرزها و تضمین”حقوق و امنیت اقوام ارامنه در قره باغ” است.

وزیر امور خارجه ارمنستان نیز مذاکرات در واشنگتن بر سر معاهده صلح با باکو را همراه با پیشرفت ارزیابی کرد و از گفت‌وگوهای موثر بر سر مسائل دشوار میان طرف‌های درگیر خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از آرمن پرس، آرارات میرزویان در نشست خبری روز گذشته خود، جزئیات بیشتری از مذاکرات با واشنگتن بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی ارائه کرد.

وی گفت: در مذاکرات واشنگتن پیشرفت هایی حاصل شد و امکان توافق بر سر ۲ ماده دیگر از پیش نویس معاهده صلح به وجود آمد و در عین حال بر سر چندین ماده دیگر هم چنین امکانی وجود دارد.

میرزویان افزود: می توانم بگویم طرف ها به خوبی نگرانی ها، مقاصد و ایده های یکدیگر را درک می کنند و به غیر از ۲ ماده ای که ذکر کردم، فکر می کنم در مورد سایر مواد نیز امکان توافق وجود دارد.

نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان نیز ضمن ابراز امیدواری برای شتاب گرفتن روند حصول معاهده صلح میان ایروان-باکو اعلام کرده است که ایروان آماده به رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان به مساحت ۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع شامل منطقه قره‌باغ است اما حقوق و امنیت ارمنی‌های ساکن این منطقه باید از طریق گفت وگو تامین شود.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای کنترل منطقه قره باغ در دو جنگ با یکدیگر رو در رو شده اند که آخرین آن در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ کشته برجای گذاشت. درگیری‌ها از آن زمان به طور منظم ادامه داشته که طی آن در ماه سپتامبر، ۲۸۶ نفر کشته شدند.

ارمنستان در ماه سپتامبر از سازمان پیمان امنیت جمعی و مسکو درخواست کمک نظامی کرد اما این ائتلاف تنها با اعزام دبیرکل خود به منطقه درگیری و پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای تحلیل وضعیت، واکنش نشان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + یک =