اخبار

فعال حقوق بشر آمریکایی: دیوان بین‌المللی دادگستری برده آمریکاست

پائول لارودی؛ فعال حقوق بشر آمریکایی و ‌بنیانگذارِ جنبش فلسطین آزاد در پاسخ به این سوال که چرا دیوان بین المللی دادگستری در رابطه با مسئله فلسطین و جنایات صهیونیست‌ها علیه فلسطینی‌ها، هیچ اقدام موثری را انجام نمی‌دهد، گفت: «پاسخ به سوال شما ساده و روشن است: زیرا دیوان بین‌المللی دادگستری تا حد زیادی برده آمریکاست و دولت آمریکا به هیچ عنوان به دیوان بین المللی دادگستری اجازه نمی‌دهد که علیه اسرائیل و مقام‌های ارشد این رژیم، اقدام قضایی انجام دهد و برای آن‌ها چالش‌های جدی را ایجاد کند. آمریکا سال‌هاست که در رابطه با جنایت‌های رژیم اسرائیل، سکوت کرده و اسرائیلی‌ها هر آنچه می‌خواهند در زمینه نسل کشی و ارتکاب به جنایت علیه بشریت انجام می‌دهند.»

وی در گفتگو با پرس تی وی افزود: «اکنون می‌بینیم که مردم فلسطین با حملات وحشیانه رژیم اسرائیل رو به رو هستند با این حال، علی‌رغم کشته شدن هزاران زن و کودک، نه تنها دیوان بین المللی دادگستری کاری انجام نمی‌دهد بلکه اگر هم بخواهد در این زمینه اقدامی بکند، دولت آمریکا قویا در برابر آن خواهد ایستاد. به نظر من حتی تحقق گزاره آتش‌بس نیز مشکلی را از مردم فلسطین حل نمی‌کند زیرا اسرائیلی‌ها بار دیگر نوار غزه را در موقعیت یک زندان بزرگ قرار خواهند داد و رنج بسیاری را به مردم این منطقه که در نتیجه جنگ افروزی اسرائیلی‌ها متحمل خسارات فراوان شده‌اند، تحمیل خواهند کرد.»

پائول لارودی در پاسخ به این سوال که در مواجهه با این وضعیت چه کاری می‌توان انجام داد؟ گفت: «اسرائیل فقط و فقط تحمیل زور و رنج را به مردم فلسطین می‌فهمد و تا جای ممکن باید اقداماتی را در پیش گرفت که سطح هزینه‌ها علیه اقدامات نامشروع اسرائیل بالا برود. به نظر من، افکار عمومی در اقصی نقاط جهان، و همچنین برخی دولت‌ها با کنشگری فعال خود می‌توانند اسرائیل را با هزینه‌های سنگینی به واسطه جنایت‌هایش علیه مردم فلسطین رو به رو کنند.»

وی خاطرنشان کرد: «در این زمینه مثلا می‌توان تحریم اقتصادی اسرائیل و نخریدن کالاهای ساخته شده توسط اسرائیل یا ممانعت از پذیرش کشتی‌های اسرائیلی در بنادر مختلف جهان و همچنین اخراج سفرا و نمایندگان دیپلماتیک اسرائیل در اقصی نقاط جهان را در پیش گرفت. به نظر من تا جای ممکن باید اسرائیل را منزوی کرد. در این راستا، به نظر من راهبرد حماس در تقابل با اسرائیل راهبرد درستی است. حماس با قدرت خود به دنبال تحمیل هزینه و رنج به اسرائیل است.»

وی ادامه داد: «اکنون اسرائیلی‌ها مردم غزه را فقط با بمب‌های خود نمی‌کشند بلکه مردم این منطقه به دلیل کمبود امکانات درمانی و بهداشتی، قطعی آب و برق، و تداوم محاصره نوار غزه نیز با چالش‌های جدی رو به رو هستند و بعضا جان خود را از دست می‌دهند. به نظر من جامعه بین المللی هر چه سریعتر باید به دادِ مردم فلسطین برسد و به رژیم اسرائیل هزینه تحمیل کند. با این همه، به نظر من تنها راهبرد اسرائیلی‌ها در رابطه با نوار غزه، نسل کشی در این منطقه است. زیرا اسرائیل بدون به راه انداختن حمام خون در نوار غزه نمی‌تواند بر حماس پیروز شود.»

پائول لارودی در ادامه با اشاره به جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد با محوریت جنگ غزه و همچنین موضع گیری دبیر کل سازمان ملل متحد مبنی بر ضرورت فعال سازی بند 99 منشور سازمان ملل متحد علیه اسرائیل که شورای امنیت را وادار می‌کند فورا مسئله غزه را مخاطب قرار دهد، گفت: «به نظر من شورای امنیت سازمان ملل متحد مایل به انجام اقدامی معنادار علیه منافع اسرائیل نیست. مروری کوتاه بر تاریخچه مداخلات سازمان ملل متحد در قالب منازعه میان فلسطینی‌ها و رژیم اسرائیل نشان می‌دهد که سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن تا حد زیادی در متوقف کردن خونریزی و جنایات اسرائیلی‌ها علیه مردم فلسطین ناکارآمد بوده‌اند. این یک واقعیت عینی است.»

وی در پایان تصریح کرد: «به نظر من قوای نظامی وابسته به سازمان ملل متحد باید عازم نوار غزه شوند و مانع از تداوم حملات خونین ارتش اسرائیل علیه مردم نوار غزه شده و در عین حال زمینه را برای سرازیر شدن کمک‌ها برای مردم این منطقه نیز فراهم کنند. در این میان باید توجه داشته باشیم که حتما اسرائیلی‌ها به مخالفت با این موضوع می‌پردازند. با این حال، در این معادله، به هیچ عنوان نباید رضایت آن‌ها مورد توجه باشد. این رژیم عملا در نوار غزه در حالِ خلق فاجعه است و باید با این موضوع مقابله شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = ده