اخبار

قدردانی یمن از مواضع ایران در حمایت از ثبات و صلح در این کشور و منطقه

قدردانی یمن از مواضع ایران در حمایت از ثبات و صلح در این کشور و منطقه

مذکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن از دیدار خود با وزیرخارجه ایران خبر داد و گفت که در این دیدار از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از صلح و ثبات در منطقه و یمن قدردانی کرده است.

محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله و مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم یمن و صلح و ثبات در این کشور قدردانی کرد.

عبدالسلام امروز چهارشنبه بعد از دیدار با امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در مسقط در توییتی نوشت که «در این دیدار آخرین تحولات در سطح یمن و منطقه و همچنین تلاش‌های سلطنت عمان برای به موفقیت رسیدن تلاش‌های صلح در یمن و تحولات داخلی فلسطین مورد بررسی قرار گرفت و ما از مواضع ایران در حمایت از صلح و ثبات در یمن و منطقه قدردانی‌می‌کنیم.»

وزیر خارجه ایران دیروز سه شنبه وارد مسقط، پایتخت عمان شد و با همتای عمانی خود دیدار و در مورد موضوعات مشترک رایزنی کرد. عبداللهیان در این سفر با نمایندگانی از دولت نجات ملی یمن نیز دیدار داشته است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایران، در دیدار امیرعبداللهیان و محمد عبدالسلام در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط ، وزیر امور خارجه کشورمان گشایش‌های ایجاد شده در زمینه پرونده انسانی و تبادل اسرا را مثبت ارزیابی کرد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اهمیت وحدت سرزمینی یمن گفت : جمهوری اسلامی ایران از هر گونه ابتکار، طرح و اقدامی که به رفع محاصره یمن و برقراری آتش بس همه جانبه و تفاهم میان گروه‌های سیاسی یمنی بیانجامد، استقبال می‌کند.

محمد عبدالسلام مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت های انسانی جمهوری اسلامی ایران از یمن، آخرین وضعیت گفتگو با عربستان سعودی در صنعا در حوزه‌های مختلف را تشریح کرد.

وی تاثیر توافق اخیر میان ریاض و تهران را بر وضعیت منطقه مثبت ارزیابی کرد و افزود: ما به مقاومت و گفتگو تا رسیدن به توافقی که حقوق همه مردم یمن را تامین کند ادامه می دهیم.

بعد از توافق ایران و عربستان سعودی برای احیای روابط، کارشناسان از امکان توقف جنگ ائتلاف ریاض علیه یمن و صلح در این کشور خبر دادند و طی هفته‌های گذشته هیئتی از عربستان برای اولین بار طی هشت سال گذشته به ریاست محمد آل‌جابر، سفیر سعودی نزد دولت مستعفی یمن به صنعاء رفت و با مقامات ارشد انصارالله دیدار و گفت‌وگو کرد.

علی رغم مثبت بودن این دیدارها و مذاکرات، دولت نجات ملی تأکید کرد که ریاض نباید طوری رفتار و وانمود کند که واسطه و میانجی است بلکه عربستان سعودی از طرف‌های اصلی جنگ در یمن بوده و صنعاء نیز بر این اساس با سعودی‌ها تعامل می‌کند نه میانجی و واسطه صلح.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + 2 =