اسلاید شو, یاداشت ها

قهرمانان دفاع مقدس، اسطوره‌های تمام ناشدنی

 

از ویژگی‌های ملت‌های کهن، داشتن اسطوره‌های طبیعی است. اسطوره‌هایی که در گذر زمان از طریق مردم خلق می‌شوند، ارزش پیدا می‌کنند و به جای فراموشی در عمق تاریخ، به ادبیات مردم راه پیدا کرده، روز به روز مورد توجه قرار می‌گیرند. از این رو اسطوره‌ها هیچگاه نه تمام می‌شوند و نه فراموش.البته قهرمانان افراد مشهوری هستند که به واسطه ای در برهه ای اززمان مورد توجه مردم قرار می گیرند و در مواقعی خود را قهرمان می انگارند، اما در جامعه باید دید که مردم چه کسانی را قهرمان و اسطوره می شناسند.

البته باید دانست که قهرمانان واقعی و اسطوره ها به واسطه پرداخت درست و هنرمندانه به اسطوره‌های ملی اتفاق می‌افتد. به عنوان یک نمونه درخشان می توان به داستان‌های اسطوره ای ایران در کتاب حکیم طوسی اشاره کرد که اگر قدرت هنری و نگاه موشکافانه فردوسی بزرگ به داستان‌های اسطوره‌ای ایران نبود، شاید امروز داستان‌هایی دست و پا شکسته از پهلوانان نامی ایران زمین در اذهان مردم بر جای نمانده بود.

ویژگی دیگر ملت‌های کهن که اسطوره ها جزئی از زندگی آن‌ها است، خلق اسطوره‌های جدید است. یعنی این گونه ملت‌ها، اسطوره را به خوبی می‌شناسند در نتیجه هرگونه حرکت و تلاش شجاعانه‌ای که حیات اجتماعی و کیان ملی آنها را از تهدید و خطر بیگانگان حفظ نماید، توسط عقل جمعی به سرعت شناسایی شده ارزش گذاری می‌گردد و در نهایت در بین مردم در حد و اندازه‌های یک حماسه و اسطوره ارتقاء می‌یابد.

بنابراین اسطوره‌هایی باز تولید می‌شوند و به واسطه اصالتی که برای خود پیدا کرده‌اند، هیچگاه کهنه و از یادها نمی‌روند.

در این ارتباط یکی ازپدیده هایی که اسطوره‌های معاصرملت ایران درون خود ساخت،  دفاع سلحشورانه جوانان مسلمان کشورمان در ۸ سال دفاع مقدس در برابر تهاجم همه جانبه حزب بعث عراق به سرکردگی صدام و حمایت و تحریک نظام‌های استکباری علیه ملت ایران بود.

در دفاع مقدس، لحظه‌های بسیار بزرگی، فراتر از فراز و فرودهای جنگ‌های کلاسیک جهان خلق شد و قهرمانان در آن تولد یافتندکه جز اسطوره نام دیگری بر آنها نمی‌تواند گذارد و فاتحان این حماسه عظیم، فرزندان بی‌نام و نشان این سرزمین بودند که با شجاعت و ایمان به پیروزی، پای در میدان جهاد و مقاومت گذاشتند و حاضر شدند عزیزترین سرمایه خود را که حیات آدمی است، در پای اعتقاد و حقانیت انقلاب اسلامی و دفاع از آن و سرزمین اسلامی فدا کنند تا نهال بالنده انقلاب اسلامی، مسیر رشد و بالندگی را طی کند.

رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس و نام آوران بزرگ آن چون سلیمانی ها ، متوسلیان ها، بابایی ها ، صیادها ، خرازی ها، همت ها ، باکری و بی شمار دلیران صحنه مقاومت پیروزی، قهرمانان خلق اسطوره مقاومت و شجاعت هستند و هیچگاه در کوران حوادث، اعتبار و ارزش جان‌های عزیز شهدا و رزمندگان دلاور در بین مردم کم نخواهد شد، بلکه روز به روز به خاطر روشن شدن لایه‌های زیرین و ناگفته حماسه مقاومت، کتاب شعر دفاع مقدس قطورتر خواهد شد و نسل‌های آینده، با افتخار تمام، داستان حماسه بزرگ ۸ سال دفاع مقدس را نسل به نسل برای همدیگر روایت خواهند کرد.

اما آنچه که در این خصوص گفته شد، دلیل آن نیست که ما تاریخ حماسه آفرینی رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس را به امان خدا رها کنیم تا دست تحریف آن را تهی از شور آفرین و فرهنگ سازی کند.

مانایی اسطوره های دفاع مقدس، همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، نیازمند همراه شدن با روایت صادق ، ادبیات اثربخشی و هنر فاخر مردمی است. لذا بر همه هنرمندان و مردم است که فارغ از هر گرایشی، اسطوره‌های تمام ناشدنی خود در دفاع مقدس را که قهرمانان آن، مردان سلحشور، رزمنده و شهدا و جانبازان عزیز هستند، بزرگ بدارند و برای تجلی دقیق و ایثار و پایداری آن بکوشند.

هفته دفاع مقدس یادآور روزهای شور و شعور بر همگان گرامی باد.

داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × = سه