اخبار

مانع‌تراشی آمریکا برای صلح در اوکراین

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به طرح صلح پیشنهادی 12 بندی چین برای اوکراین مدعی شد روسیه از هر وقفه در جنگ برای تجدید قوای خود استفاده می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل به مناسبت اولین سالگرد شروع عملیات ارتش روسیه در اوکراین ادعا کرد، مسکو از هر وقفه در جنگ برای تثبیت کنترلش بر اراضی و تجدید قوای خود استفاده می‌کند.

به نوشته روزنامه «تلگراف» بلینکن در این نشست در واکنش به طرح صلح پیشنهادی 12 بندی چین برای بحران اوکراین که اخیرا مفاد آن منتشر شد گفت: «انتظار دارم کشورهای زیادی امروز خواستار صلح شوند اما تاریخ به ما یاد داده این ماهیت صلح است که مهم است.»

بلینکن در موضعی که در حمایت از ادامه جنگ در اوکراین و  بر ضد روند صلح این کشور در پیش گرفت مدعی شد، شورای امنیت سازمان ملل نباید فریب تقاضاها برای آتش‌بس بی‌قید‌وشرط  یا موقت در اوکراین را بخورد و نباید در « معادل‌سازی غلط» از هر دو طرف بخواهد درگیری را متوقف کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا در راستای مخالفت و مانع‌تراشی برای روند صلح در اوکراین رو به اتهام‌زنی آورده و گفت: «نباید هیچ یک از اعضای این شورا در ضمن حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین و منشور سازمان ملل، تقاضای صلح کند.»

این ادعاهای بلیکن ساعاتی بعد از انتشار یک طرح صلح 12 بندی چین که در آن برای اجرای یک آتش‌بس جامع در اوکراین درخواست شد، مطرح شدند.

بلینکن در راستای شرط‌ گذاری برای روند صلح اوکراین ادعا کرد، نمی‌توان برای صلح «عادلانه و پایدار» به روسیه اجازه استراحت و تجدید قوا داد.

او در ادامه این ادعاهایش گفت:‌ «هر صلحی که تصرف اراضی با زور از جانب روسیه را مشروعیت ببخشد منشور سازمان ملل را تضعیف خواهد کرد و این پیام را به متجاوزان بعدی در هر جا می‌فرستد که می‌توانند به کشورها حمله کرده و از مسئولیت آن شانه خالی کنند.»

این اظهارات بلینکن در حالی مطرح شدند که متحدان غربی اوکراین با سردمداری آمریکا در یک سال گذشته همواره با تشدید روند ارسال تسلیحات و دیگر کمک‌ها به این کشور و مانع‌تراشی و مخالفت با روند صلح به آتش جنگ دامن زده اند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، قدرتهای غربی از زمان شروع عملیات ویژه ارتش روسیه در اوکراین به این کشور میلیارد ها دلار کمک تسلیحاتی ارائه کرده‌اند.

چین روز پنجشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که در آن یک قطعنامه با مفاد ضد روسی در ارتباط با بحران اوکراین تصویب شد گفت:«ارسال تسلیحات در اوکراین صلح برقرار نخواهد کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = پنج