اخبار

مجمع عمومی سازمان ملل خواستار نابودی تسلیحات هسته‌ای اسرائیل شد

کمیته مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رای مثبت ۱۵۲ کشور خواستار نابودی تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی و اعمال نظارت‌های بین‌المللی بر تاسیسات اتمی این رژیم توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کمیته مجمع عمومی سازمان ملل متحد در رای‌گیری اولیه خواستار نابودی تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی و اعمال نظارت‌های بین‌المللی بر تاسیسات اتمی این رژیم توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

تصویب این پیش‌نویس پیشنهادی در کمیته مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شرایطی است که رژیم صهیونیستی علی‌رغم بهره‌مندی از سلاح‌های هسته‌ای هیچگاه حاضر به اعتراف رسمی به این امر نشده است. تل‌آویو همچنین در زمره معدود اعضای سازمان ملل متحد است که از امضای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای موسوم به «ان.پی.تی» نیز خودداری کرده است.

این پیش‌نویس که به پیشنهاد مصر به کمیته مجمع عمومی ارائه شده بود با رای مثبت 152 کشور و مخالفت 5 کشور از جمله کانادا و آمریکا و همچنین رای ممتنع 24 کشور عمدتا عضو اتحادیه اروپا به تصویب رسید.

پیش‌نویس پیشنهادی مصر با حمایت تشکیلات خودگردان فلسطین و 19 کشور عربی از جمله بحرین، امارات، مراکش همراه شد.

 

کمیته مزبور همچنین روز جمعه هفته گذشته با رای مثبت 170 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران با قطعنامه پیشنهادی مبنی بر خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای موافقت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + = دوازده