بیانیه

محکومیت تهدید نظامی علیه سوریه

 

مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه ای در روز شنبه 9 شهریور 92، تهدیدهای نظامی امریکا علیه ملت سوریه را محکوم کرد. به گزارش روابط عمومی این مجمع، متن کامل بیانیه مذکور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در شرایطی که ملتهای دوست سوریه در تلاش برای یافتن راه حلی منطقی و خردمندانه برای خاتمه دادن به بی¬ثباتی در سوریه و توقف فعالیت های تروریستی علیه ملت این کشور هستند، تهدیدهای نظامی امریکا که حلقه تکمیلی حمایت های تسلیحاتی و مالی این کشور از گروههای تروریستی است، موجب نقض آشکار صلح و امنیت منطقه¬ای و جهانی شده است.

مایه تاسف است که برخی دولتهای عرب منطقه نیز به حمایت از برنامه های امریکا پرداخته و ناآگاهانه در دامی افتاده¬اند که این کشور برای جهان اسلام و منحرف کردن جریان بیداری اسلامی و جبران سقوط رژیم های وابسته و غربی در منطقه گسترانده است.

امریکا در تلاش است تا با نقض اصول مردم سالاری و حاکمیت مردم بر سرنوشت سیاسی خود، به جای ملت سوریه تصمیم بگیرد. بارها نهادهای منصف و دوست ملت سوریه از حقوق مشروع این ملت برای انتخاب سازوکارهای اداره امور کشور خود دفاع کرده اند و تصمیم نهائی در این زمینه را حق بنیادین و غیرقابل سلب ملت سوریه شمرده¬اند. تشکیل گروههای تروریستی وابسته به خارج، حمایت های همه جانبه سیاسی، مالی و تسلیحاتی از آنها و مدیریت اقدامات تروریستی علیه مردم سوریه، نتیجه ای جز ارعاب و کشتار مردم غیرنظامی و نقض حقوق بشری آنها نداشته است. با این حال، امریکا با ادعای پاکدستی و بی آنکه هیچ گونه نمایندگی از ملت سوریه داشته باشد، منافع خود در بی ثبات سازی منطقه را به نام حمایت از مردم سوریه تعقیب کرده و به همین نام، تسلیحاتی را که بر سر مردم این کشور فرود می آیند، در اختیار گروههای تروریستی قرار داده است. در این روند، کار به جائی رسیده که امریکا ناتوانی در دستیابی به اهداف خود علیه این کشور و ملت را از طریق تهدید به حمله نظامی جبران و در این خصوص همه موازین بین المللی را زیرپا گذاشته است.

بی شک، تهدید به حمله نظامی بدون رعایت موازین بین المللی از جمله به صورت یکجانبه و بدون اجازه شورای امنیت، خود تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی است که باید از سوی جامعه بین المللی محکوم شود. مجمع جهانی صلح اسلامی عقیده دارد که تهدید به حمله نظامی در این شرایط، تهدید به عمل تجاوزکارانه است و از این رو، از جامعه بین المللی، دولتهای منطقه، نخبگان و سازمان¬های مردم نهاد می خواهد کلیه تدابیر مقتضی به منظور توقف این تهدیدها را اتخاذ نمایند.

مجمع جهانی صلح اسلامی

تهران- 9 شهریور 1392

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + 3 =