اخبار

مخالفت گروه‌های حقوق بشری با گسترش پایگاه‌های نظامی آمریکا در فیلیپین

مخالفت گروه‌های حقوق بشری با گسترش پایگاه‌های نظامی آمریکا در فیلیپین

گروه‌های حقوق بشری به ایجاد پایگاه‌های نظامی آمریکا در فلیپین اعتراض کردند و آن را منجر به وخامت بیشتر اوضاع این کشور دانستند.

به گزارش از خبرگزاری آناتولی، برخی از سازمان‌های بشردوستانه محلی و بین‌المللی روز جمعه به ایجاد پایگاه‌های آمریکا در استان کاگایان فیلیپین اعتراض و اعلام کردند توافق اخیر مانیل با آمریکا برای ایجاد چهار پایگاه نظامی جدید آمریکایی در این منطقه، وضعیت وخیم حقوق بشر در این کشور را تشدید کند.

شبکه تحقیقاتی آسیا و اقیانوسیه، که متشکل از سازمان‌های تحقیقاتی بشردوستانه است، در نهمین سالگرد توافقنامه همکاری دفاعی که در سال ۲۰۱۴ میان آمریکا و فیلیپین امضا شد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که توافق اخیر میان دو کشور باعث افزایش نقض حقوق بشر و غصب زمین در مناطق میزبان نیروهای آمریکایی می‌شود.

بر اساس یک معاهده دفاعی منعقد شده بین مانیل و واشنگتن در سال ۲۰۱۴، معروف به موافقتنامه همکاری دفاعی پیشرفته، نیروهای آمریکایی اجازه یافتند از ۵ پایگاه در فیلیپین استفاده کنند و تجهیزات و مواد نظامی را در آنجا ذخیره کنند.

تعداد این پایگاه‌ها در فوریه گذشته به ۹ پایگاه افزایش یافت.

در جریان سفر «لوید آستین» وزیر آمریکا به فیلیپین در اوایل فوریه، دو طرف توافقی را اعلام کردند که به ارتش آمریکا اجازه می‌دهد از چهار پایگاه اضافی در مناطق راهبردی در این کشورِ واقع در آسیای جنوب شرقی استفاده کند.

«فردیناند مارکوس» رئیس جمهور فیلیپین با استفاده از سه پایگاه در شمال این کشور، یک پایگاه دریایی و فرودگاه در استان «کاگایان» و یک پایگاه در استان «ایزابلا» موافقت کرده است.

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری فیلیپین، پایگاه دریایی «سانتا آنا» در استان «کاگایان» در فاصله ۴۰۰ کیلومتری تایوان و پایگاه چهارم در مجمع الجزایر «بالاباک» در بخش جنوبی جزیره «پالاوان» در نزدیکی دریای چین جنوبی واقع شده است.

وزارت دفاع آمریکا این چهار سایت را تائید کرده است. رئیس جمهور فیلیپین پیش‌تر از تصمیم خود برای تقویت و گسترش حضور نظامیان ایالات متحده آمریکا در خاک این کشور آسیایی دفاع کرده بود.

مارکوس به رغم مخالفت شدید چین این مساله را برای دفاع از تمامیت ارضی کشورش بسیار حیاتی خواند. دولت چین هشدار داده است که تصمیم مارکوس فیلیپین را به ورطه مناقشات ژئوپلیتیکی خواهد کشاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 3 = چهار