اخبار

مراسم روز آفریقا در تهران

مراسم روز آفریقا در تهران

مراسم بزرگداشت روز آفریقا عصر یکشنبه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و جمعی از سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران برگزار شد.

مراسم بزرگداشت «روز آفریقا» عصر روز یکشنبه ۷ خرداد و با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و جمعی از سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران در باشگاه دیپلماتیک وزارت امور خارجه برگزار شد.

در این مراسم که به منظور بزرگداشت شصتمین سالگرد تاسیس سازمان وحدت آفریقا ( اتحادیه آفریقا) برگزار شد، بعد از نواخته شدن سرود اتحادیه آفریقا و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، سفیر آفریقای جنوبی در تهران به عنوان‌ شیخ السفرای کشورهای آفریقایی ضمن خیرمقدم به مهمانان، با اشاره به تاریخچه رهایی آفریقا از یوغ استعمار، به پیشرفت‌های کشورهای آفریقایی اشاره و تشکیل بازار مشترک آفریقا را در راستای همگرایی منطقه‌ای برای کشورهای این قاره برشمرد.

وی همچنین با اشاره به روابط خوب و در حال رشد ایران با کشورهای آفریقایی، از جمهوری اسلامی ایران به خاطر میزبانی این مراسم تشکر کرد.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، نیز با اشاره به مشترکات ایران و آفریقا بر اهتمام‌ دولت برای گسترش روابط ایران و آفریقا در بخش‌های مختلف خصوصا علمی و فناوری تأکید کرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به پیشر‌فت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف علمی، فناوری، پزشکی، صنعتی و علوم دانش بنیان، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای آفریقایی و همکاری با آفریقا در همه زمینه‌ها تأکید کرد.

وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی روز آفریقا را تبریک گفته و بر آمادگی مجلس برای حمایت از گسترش روابط با آفریقا تأکید کرد.

روز آفریقا ۲۵ می، سالگرد بنیانگذاری سازمان وحدت آفریقا در سال ۱۹۶۳ به همت رهبران وقت آفریقا است. این سازمان بعدا به اتحادیه آفریقا تغییر نام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × = 24