اسلاید شو, گزارش ها

مرد خستگی‌ناپذیر دیپلماسی و مقاومت

شهید حسین امیرعبداللهیان مرد خستگی ناپذیر عرصه دیپلماسی و مقاومت بود که با فعالیت‌های مجاهدانه خود، پیوند میان دیپلماسی و میدان را تسهیل و تسریع می کرد.

 شهید حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه پرتلاش و جهادگر جمهوری اسلامی ایران که به حق یکی از افراد دغدغه مند حوزه مقاومت بود، در اردیبهشت سال ۱۳۴۳ و در دامغان دیده به جهان گشود.

وی تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته روابط دیپلماتیک از دانشکده وزارت امور خارجه اخذ کرد و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد. همچنین، این وزیر والا مقام در ادامه روند تکمیل تحصیلات خود در مقطع دکترای هم رشته روابط بین‌الملل را برگزید و از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

عضویت در سازمان همکاری شانگهای، عضویت در گروه بریکس، بهبود قابل توجه روابط با همسایگان از جمله احیای روابط با عربستان، دیپلماسی فعال در جنگ غزه از جمله نقاط قوت و درخشان کارنامه شهید امیرعبداللهیان از زمان برعهده گرفتن سکانداری وزارت امور خارجه بود.

شهید حسین امیرعبداللهیان فردی اخلاق مدار بود و در روابط خود با همکاران، دوستان و حتی کسانی که آنها را نمی شناخت به نحوی متواضعانه، صمیمی و دوستانه برخورد می‌کرد.

امیرعبداللهیان علاوه بر ابتکار عمل‌های سیاسی و روحیه انقلابی در اجرای ماموریت خود و تسلط ویژه بر اوضاع منطقه، ویژگی‌های شخصیتی همچون حضور ذهن و حافظه قوی، خستگی‌ناپذیری و سلافت نفس مثال زدنی داشت.

صحبت‌های روان و حساب شده به هنگام سخنرانی ها و نشست‌ها، از دیگر ویژگی‌های مثبتی بود که شهید امیرعبداللهیان از آن برخورد بود، به نحوی که اهالی رسانه و فعالین حوزه سیاست خارجی همواره از این موضوع به عنوان یکی از مزیت‌های سخنرانی‌های این دیپلمات شهید یاد می‌کردند.

امیرعبداللهیان از سواستفاده از پُست و جایگاه خود به شدت پرهیز داشت و گواه این مساله خاطراتی است که از نزدیکان وی نقل شده است به نحوی که برخی از اطرافیانش گاهاَ از این ویژگی شخصیتی در امیرعبداللهیان شکوه داشتند که چرا برای آنها کاری خارج از ضوابط و قوانین انجام نمی‌دهد.

با توجه به سوابق شهید امیرعبداللهیان و البته رویکرد فکری و شخصیتی وی، در دوره مسئولیت او در وزارت امور خارجه بیش از هر زمان دیگری «پیوند عمیق و معناداری میان میدان و دیپلماسی» رقم خورد که باعث تسهیل و تسریع تحقق اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران شده بود.

این دیپلمات شهید دو فرزند از خود به یادگار گذاشت.

کارنامه اجرایی دیپلماتِ جهادگر

کارشناس و معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد

معاون اداره اول سیاسی خلیج فارس وزارت امور خارجه

معاون دستیار ویژه وزیر امور خارجه در امور عراق

عضو کمیته سیاسی امنیتی مذاکرات هسته‌ای ایران با سه کشور اروپایی

معاون اداره کل خلیج فارس وزارت امور خارجه

عضو کمیته مذاکرات ایران، عراق و آمریکا در موضوع عراق

رئیس ستاد ویژه عراق در وزارت امور خارجه

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بحرین

مدیر کل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت امور خارجه

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه

دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران

تالیفات شهید امیرعبداللهیان

امیرعبداللهیان نه در تنها در عرصه دیپلماسی و در سمت‌های مختلفی که در این سال‌ها بر عهده داشت جهادگرایانه اقدامات گسترده‌ای را در قالب گفت‌وگوها و رایزنی‌های گسترده و بی شمار دیپلماتیک در جهت تقویت جبهه مقاومت انجام داد، بلکه بخشی از زندگی خود را هم وقف تحریر کتاب‌هایی در حوزه مسائل مرتبط با منطقه راهبردی غرب آسیا کرد.

کتاب هایی شامل «استراتژی مهار دوگانه آمریکا»، «دموکراسی متعارض ایالات متحده آمریکا در عراق جدید»، «ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ آمریکا» و «صبح شام» از جمله تألیفات شهید امیرعبداللهیان بود.

شهادت؛ پاداش یک عمر مجاهدت دیپلماتیک و خدمت به مقاومت

به گزارش ایرنا، بعدازظهر روز گذشته (یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه) بالگرد حامل رئیس‌جمهور که برای افتتاح سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت در «جنگل دیزمار» در محدوده بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد.

از جمله سرنشینان این بالگرد، آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور، آیت‌الله «آل هاشم» امام جمعه تبریز، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه و «مالک رحمتی» استاندار آذربایجان شرقی بودند.

در جریان این حادثه همه سرنشینان بالگرد به شهادت رسیدند.

شهید حسین امیر عبداللهیان از سوم شهریور سال ۱۴۰۰ فعالیت خود را به عنوان وزیر امور خارجه در وزارت امور خارجه آغاز و تا روز آخر ماموریت خود ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ جهادگرانه این مسئولیت را عهده دار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× نُه = 54